Tá kaša je strašne sladká a vôbec nie je jemná ako tá zo supermarketu. Palacinky sú dobré, ale nedržia tvar ako palacinky z klasickej múky. No a tyčinky? Nie sú zlé, ale proste tyčinka XY je chuťovo lepšia a tiež má veľa bielkovín.

Tak, toto je len časť negatívnych komentárov, ktoré sa na našu Fitness Food líniu môžete dočítať. Hneď na úvod by som chcela povedať, že vám nikto naše instantné „uľahčovače“ nenúti. Konzumácia kaše, proteínových palaciniek, či proteínových tyčiniek nie je nič, čo by bolo nevyhnutné, nutné a ťažiskové vo vašej snahe tvarovať telo.

Poďme sa pozrieť na zloženie produktov a ich význam. Produkty sme navrhovali a tvorili pre športovcov, ale aj bežných rekreačných cvičencov tak, aby boli ľahko stráviteľné, nutričné bohaté, aby mali vyšší obsah bielkovín a zároveň mali takú kvalitu, že sa ich nemusíte báť dať dokonca ani vlastným deťom. Boli koncipované tak, aby išlo skôr o funkčné potraviny ako doplnky výživy. Chceli sme ponúknuť alternatívu k potravinám, ktoré si bežne kúpite v supermarkete, ale s tým rozdielom, že my sme použili tie najkvalitnejšie suroviny. Chceli sme vytvoriť líniu produktov, ktoré sú zdravé, vyvážené a pritom si na nich naozaj pochutnáte.

Áno v našich produktoch nenájdete žiadnu pšenicu, mlieko, fruktózu, sójovú bielkovinu, cukor alebo potenciálne rizikové sladidlá. Áno, naše produkty sú určené pre ľudí, ktorí dôsledne čítajú zloženie a záleží im na tom, čo vkladajú do úst, pretože do svojho tela nechcú „cpať“ potraviny vyrobené iba za účelom zisku, ale naozaj kvalitné jedlo.

A tým sa dostávame k chuti. Chuť je samozrejme veľmi subjektívna a nie je možné zavďačiť sa každému. Čo chutí jednému, nemusí vôbec chutiť druhému. Pre jedného slastné, pre iného nepožívateľné. Pre polovicu ľudí príliš sladké, pre druhú tak akurát.

Úlohu, spočívajúcu vo vyhovení preferencií každého jedného z vás, bohužiaľ nie sme schopní splniť. Napriek tomu sa naozaj do našich produktov snažíme vyberať najkvalitnejšie suroviny a našou snahou je tvoriť produkty „čo najčistejšie“ a práve to ich pravdepodobne robí pre väčšinu ľudí chuťovo nepriaznivé.

Ďalším problémom je, že väčšina z nás má vnímanie chuti narušené. Prečo? Od detstva konzumujeme jednostrannú stravu podľa diktátu nadnárodných firiem. Pečivo z pšenice totiž chutí najlepšie a pšenica je najlacnejšou obilninou. Takže je “ideálne”, aby sme na ňom získali závislosť. Po pravde, koľko z vás ochutnalo jačmenný alebo žitný chlieb, alebo ho dokonca pravidelne konzumuje? A nemyslím ten, čo je z pšenice a jačmennou/žitnou múkou doplnený, aby sa tak mohol nazývať? Koľko z vás si myslí, že pravý Skyr chutí lepšie ako tučný jogurt? A takýchto príkladov je mnoho. Čo sa dá robiť… tuk je predsa nositeľom chuti a vedzte, že potravinársky priemysel rozhodne nepoužije pri výrobe kvalitné drahé zdroje tuku, ale palmový alebo v lepšom prípade repkový olej. Tým všetkým sa narušuje vnímanie chuti. A nám potom nízkotučná, aj keď kvalitná, potravina príde fádna. Palacinky bez obsahu lepkovej pšeničnej múky sa horšie pripravujú. A tyčinka bez polevy a vnútra s cukorným, alebo polyolovým sirupom je vlastne o ničom.

Lenže my sme povedali NIE! Ponúkame len to najlepšie, pre tých najnáročnejších z vás. Kaše, či palacinky sú koncipované ako ľahké pred-tréningové jedlo, raňajky, desiata, alebo ako zdravý spôsob, ako zahnať chute na sladké. Čo sa týka sladidiel – všetky produkty sladíme sukralózou v kombinácii s prírodným sladidlom, ktoré pochádza z pomarančovej kôry, obe sladidlá sú považované za jedny z najbezpečnejších a najšetrnejších, a dokonca sú nezávadné i pre tehotné a dojčiace matky, či malé deti.

Hlavnou výhodou produktov je, že sú instantné (mimochodom k instantizácii používame špeciálnu, veľmi šetrnú technológiu, ktorá je založená na veľmi rýchlom sparení horúcou parou) – teda šetrí čas a sú rýchlo hotové a jednoduché na prípravu. Kašu stačí zaliať teplou vodou, ozdobiť ovocím a orieškami, pokiaľ pridáte kokosové mlieko, alebo jogurt, tak produkt zjemníte a vyvážite sladkú chuť, ktorú kaše pre niektorých z vás majú. Palacinky potom pripravíte podobne, zmes zmiešate s vodou a na namastenej panvici tvoríte palacinky rovnako, ako tie z klasickej múky. V oboch produktoch je eliminovaný obsah agresívneho, pšeničného lepku. Pšenica je substituovaná obilninami bohatými na beta-glukány, konkrétne jačmeňom a ovsom. Sacharidy v produktoch sú z 95 % tvorené iba KOMPLEXNÝMI sacharidmi, teda s minimom cukru.

Ďalšou častou pripomienkou býva chuť našich Pure Bar tyčiniek. Rovnako ako pri kašiach a palacinkách sa snažíme o čo najkvalitnejšie zloženie. Väčšina proteínových tyčiniek dostupných na trhu je dosladzovaná buď agresívnymi sladidlami, prípadne cukornými sirupmi, alebo sirupmi na báze alkoholových cukrov, či priamo cukrom, čo ich vlastne robí chuťovo prívetivejšie. V našich Pure Bar žiadny cukor nenájdete a to je hlavný dôvod toho, že ich chuť môže pôsobiť “inak”. Dokonca v nich nie je ani sójový proteín, ktorý sa taktiež často v zložení proteínoviek používa. Sacharidy, ktoré tyčinky obsahujú, sú vo forme unikátnej prebiotickej vlákniny, ktorá disponuje mnohými zdravotnými benefitmi a je preukázaný jej vplyv na stabilizáciu hladiny krvného cukru.

Mám pocit, že vďaka krásne prepracovaným reklamám firiem, ktoré vyrábajú doplnky výživy a najmä potom vďaka “tlaku” okolia dávame práve doplnkom príliš veľkú váhu v našom snažení, či už ide o naberanie, chudnutie, či celkové zdravie. Či už ide o proteíny, spaľovače, či čokoľvek iné… Pre človeka, ktorý začína cvičiť, môžu pôsobiť ako zázraky, ktoré keď zjedia alebo vypijú, rázom zmenia ich telo na úplne iné. Takto to bohužiaľ ale nefunguje. Suplementy nie sú zázraky, sú to iba doplnky, ktoré nie sú ale nevyhnutné, pokiaľ neladíte formu na závodné dosky.

Toto ale pre produkty našej línie Fitness Food neplatí. Nemusíte ich brať ako niečo extra. Sú to proste potraviny, ktoré môžu byť súčasťou každodenného zdravého jedálničku!

Autor článku: Barča Havlová