Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Aká je najlepšia klíma, keď máte sklerózu multiplex?

02.06.2024

Ľudia so sklerózou multiplex môžu zistiť, že ich symptómy sú spojené s určitými poveternostnými podmienkami. Pre väčšinu ľudí s SM môže byť vhodnejšie žiť v miernom podnebí bez extrémne vysokých alebo nízkych teplôt.

Skleróza multiplex (SM) je neurologický stav, ktorý spôsobuje bolesť, rozmazané videnie a nedostatok svalovej koordinácie. Ľudia, ktorí majú SM, vedia, že príznaky sa často veľmi líšia. Niektorí môžu zistiť, že ich príznaky sa zhoršujú, keď sú v silne chladnom podnebí, zatiaľ čo iní môžu zistiť, že horúce podnebie ich príznaky ešte viac prehlbujú. Identifikácia najlepšej klímy, kde môžete stráviť väčšinu času, môže byť jedným zo spôsobov, ako doplniť plán liečby.

Neexistuje žiadna „univerzálna“ ideálna klíma, v ktorej by ste mohli žiť, ak máte SM, ale existuje výskum, ktorý poskytuje prehľad o tom, ako môžu extrémne teploty ovplyvniť váš stav.

Aká je najlepšia klíma, ak máte roztrúsenú sklerózu?

60 % až 80 % (1) ľudí s SM má príznaky citlivé na teplotu. U týchto ľudí sa príznaky môžu dočasne zhoršiť v dôsledku zvýšenia alebo zníženia telesnej teploty. Dokonca aj veľmi malá zmena teploty (1) (približne pol stupňa) môže obmedziť schopnosť nervov postihnutých SM prenášať signály do vášho mozgu.

Väčšinu ľudí s SM, ktorí sú citliví na teploty, negatívne ovplyvňuje horúce alebo vlhké počasie. Je menej bežné cítiť vzplanutie symptómov v dôsledku pobytu vonku pri nízkych teplotách. Z tohto dôvodu sa podnebie s miernymi až nízkymi teplotami niekedy odporúča na lepšie zvládnutie symptómov SM.

Prečo môže byť chladnejšie podnebie lepšie, ak máte roztrúsenú sklerózu

Je pravdepodobnejšie, že príznaky SM sa dočasne zhoršia skôr v dôsledku zvýšenia telesnej teploty ako zníženia telesnej teploty. Zmeny videnia SM spojené so zvýšením telesnej teploty majú dokonca klinický názov, Uhthoffov fenomén.

Ak žijete v podnebí, ktoré má tendenciu byť menej vlhké a má nižšie teploty, je menej pravdepodobné, že budete mať niekoľko dní v roku, keď počasie spôsobí "vzplanutie" vašich príznakov.

Je dôležité si zapamätať, že zhoršené príznaky spôsobené horúcim počasím sú väčšinou dočasné (2), a pokiaľ vieme, nespôsobuje to progres vašej SM zakaždým, keď sa zvýši vaša telesná teplota v dôsledku pobytu vonku, cvičenia alebo horúčky.

Je tiež dôležité vedieť, že teplo nespúšťa každého rovnakým spôsobom a chlad môže predstavovať iné problémy. Niektorí ľudia (1) s SM pociťujú zvýšenú spasticitu a bolesť, keď sú v nižších teplotách.

Tipy na zvládnutie roztrúsenej sklerózy, ak žijete v horúcom podnebí

Klíma sa považuje za „horúcu a vlhkú“, ak v nej spadne viac ako 508 mm zrážok za rok a teplota je počas najteplejších 6 mesiacov v roku neustále nad 22,7 °C. Tento typ klímy môže s najväčšou pravdepodobnosťou vyvolať dočasné zvýšenie symptómov SM.

Ak žijete v teplejšom podnebí a sťahovanie neprichádza do úvahy, existujú úpravy, ktoré môžete vykonať, aby ste znížili vplyv tepla na vaše príznaky.

Niektoré nápady môžu zahŕňať nasledujúce:

  • Zostaňte hydratovaní a pite studené alebo chladené nápoje čo najčastejšie.
  • Obmedzte pobyt vonku, keď teploty stúpajú vyššie.
  • Zvážte investíciu do chladiacej vesty.
  • Nezabúdajte na fyzickú aktivitu, ale vyskúšajte, či môžete cvičiť v studenom bazéne s vodou.
  • Keď cítite, že vaša vnútorná teplota začína stúpať, urobte si vlažný kúpeľ.

Ako si vybrať najlepšiu klímu pre vás, ak máte roztrúsenú sklerózu

Možno uvažujete o presťahovaní sa do iného podnebia, aby ste znížili príznaky SM. Ak o tom uvažujete, najprv by ste mali zvážiť niekoľko vecí.

Nie každý je ovplyvnený teplom rovnakým spôsobom. Ak si myslíte, že vaše príznaky sú priamo spojené s pobytom vonku pri vyšších teplotách, môže vám pomôcť premiestnenie sa do chladnejšej klímy. Ak však máte novodiagnostikovanú SM alebo ak ste doteraz nemali príznaky SM ovplyvnené teplom, okamžitý krok na základe vašej diagnózy nemusí byť potrebný.

Musíte tiež starostlivo zvážiť klady a zápory akéhokoľvek premiestnenia. Ak máte v súčasnosti blízko k dôveryhodnej sieti blízkych, ktorí rozumejú spôsobu, akým SM ovplyvňuje váš život, mohlo by mať zmysel zostať v ich blízkosti – najmä ak vás horúčava ovplyvňuje len niekoľko extrémnych horúcich dní v roku. Zvážte tieto kompromisy, keď sa rozhodnete, či potrebujete zmeniť podnebie ako stratégiu riadenia SM.

Ovplyvňuje teplo rovnako každého, kto má SM?

Nie. Niektorí ľudia zistia, že keď sa ich telesná teplota čo i len trochu zvýši, príznaky bolesti, spasticity a rozmazaného videnia sa výrazne zhoršia. Toto je bežné, ale nestáva sa to každému s MS. Výskumníci odhadujú (1), že viac ako 20 % ľudí s SM nemusí pociťovať žiadnu teplotnú citlivosť v súvislosti s ich príznakmi.

Spôsobuje teplo poškodenie nervov u ľudí s SM?

Nie. Zvýšenie vašej telesnej teploty môže spôsobiť zhoršenie vašich príznakov, ale je to dočasné. Pokiaľ výskumníci vedia (4), vystavenie teplu nezrýchli pokrok vašej MS.

Sú chladné podnebie vždy lepšie pre ľudí, ktorí majú SM?

Chladné podnebie môže byť lepšie pre niektorých ľudí, ktorí majú SM, ale sú niektorí ľudia s SM, u ktorých dochádza k zhoršeniu symptómov v dôsledku vystavenia sa nízkym teplotám. Je známe, že najmä spasticita je u niektorých ľudí spojená s vystavením sa chladu. Odhaduje sa, že približne 15 % (1) ľudí s SM pociťuje citlivosť na prechladnutie, ktorá dočasne zhoršuje ich príznaky. K dnešnému dňu nie sú údaje o tom, ako chlad ovplyvňuje SM, také komplexné ako to, čo vieme o tom, ako môže teplo ovplyvniť SM.

Ľudia, ktorí majú SM, často pociťujú citlivosť na teplotu, ktorá môže dočasne zhoršiť ich príznaky. Zvýšenie telesnej teploty pravdepodobne spôsobí tento účinok ako zníženie telesnej teploty. Súčasťou rovnice môže byť aj vlhkosť. Z tohto dôvodu sa niektorí ľudia s SM presťahujú do zmiešaného suchého alebo chladného podnebia.

Ak máte obavy z toho, ako vaša klíma ovplyvňuje vašu SM, mali by ste sa porozprávať so svojím lekárom. Môžu mať nejaké ďalšie nápady a liečebné stratégie, ktoré vám môžu pomôcť minimalizovať spôsob, akým vás kolísanie teplôt ovplyvňuje každý deň.

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6205043/
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6205043/
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470244/#article-30727.s1
4. https://www.nationalmssociety.org/Living-Well-With-MS/Diet-Exercise-Healthy-Behaviors/Heat-Temperature-Sensitivity

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

    menu