Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Ako môže prenajaté bývanie namiesto vlastného poškodiť vašej astme

19.12.2022

Kríza na trhu s nehnuteľnosťami môže mať prekvapujúci účinok na zdravie niektorých Američanov s astmou.

Prieskum ľudí trpiacich alergickou astmou ukázal, že na rozdiel od majiteľov bytov majú nájomcovia menší záujem minimalizovať kontakt s alergénmi, ktoré spôsobujú ich dýchacie problémy. Bežnými alergénmi sú roztoče, sliny a výlučky domácich miláčikov, peľ a plesne. V USA viac ako polovica ľudí trpiacich astmou, má alergiu vyvolanú nejakou látkou zo životného prostredia.

Opatrenia na minimalizáciu expozície vyvolanej látkami z prostredia v dome, sú dôležitým faktorom ako dostať astmu pod kontrolu, ale nájomcovia na rozdiel od majiteľov ich plnia zriedkavejšie.

Štúdia, publikovaná v augustovom vydaní Annals of Allergy, Asthma & Immunology zistila, že kým 91 % majiteľov nehnuteľnosti urobilo odporúčané zmeny, tak z nájomcov iba 63 %.

Čistý vzduch v dome znižuje riziko astmy

Tento rok sa predaj nehnuteľností prepadol na svoju najnižšiu úroveň, viac ako za posledné desaťročie, a praskanie bublín na trhu nehnuteľností pokračuje defláciou cien domov v mnohých častiach USA.

Vedec Michael Schatz, MD, z Kaiser Permanente Medical Center v San Diego Calif. hovorí, že hoci niektoré odporúčania, ako odstránenie kobercov pokrývajúcich celú plochu, môže byť pre nájomcu komplikované, mnohé ďalšie, ako pravidelné pranie posteľnej bielizne, nie je problém.

Výskumy dokázali, že uskutočnenie odporúčaných zmien zo strany nájomcov aj majiteľov je pravdepodobnejšie, ak poznajú, ktorá zo zmien im môže najviac pomôcť. Keď ľudia vedeli, na čo sú alergickí a ako môžu znížiť vystavenie organizmu špecifickému alergénu, väčšina ľudí podnikla kroky, ktorými minimalizovala túto expozíciu.

Jednoduché opatrenia majú významný účinok

Štúdia napríklad zistila, že väčšina ľudí bola ochotná prať posteľnú bielizeň v horúcej vode, aby zredukovala roztoče, vyčistila viditeľné plesne a pomocou klimatizácie a odvlhčovačov znížila vlhkosť pod 60 %.. Alergológ James Sublett, MD, hovorí, že tieto, ale aj ďalšie opatrenia, ktoré buď nič nestoja alebo sa dajú uskutočniť iba s minimálnymi výdavkami, môžu mať významný účinok na symptómy alergickej astmy. Sublett je prezidentom American College of Allergy, Asthma and Immunology Indoor Environment Committee.

Netreba míňať tisíce euro na znižovanie expozície alergénov v domácnosti

Hoci súhlasí, že je dôležité poznať špecifický alergén alebo alergény, ktoré spúšťajú symptómy astmy, dodržiavanie niektorých všeobecných zásad môže byť významným prínosom pre väčšinu ľudí s alergickou astmou.

Tieto zásady zahŕňajú:

  • Nefajčiť v dome.
  • Nepoužívať odparovače a zvlhčovače
  • Ak je to možné, odstrániť zo spálne celoplošné koberce.
  • Počas vysávania nosiť masku proti prachu a používať vysávač s filtrom HEPA.
  • Odstrániť všetky viditeľné plesne a používať čistič vzduchu.
  • V klimatizačných jednotkách používať vysokoúčinné filtre.

Praním posteľnej bielizne sa ničia roztoče

Jeden z najlepších spôsobov ako minimalizovať expozíciu ľudí s alergiou na roztoče, je prať posteľnú bielizeň v horúcej vode každý týždeň až 10 dní a na vankúše a matrace navliekať obliečky, hovorí Sublett.

Domáci miláčikovia by mali mať zakázaný vstup do spálne, ak je ich majiteľ alergický na ich chlpy, sliny a výlučky

„Ak sa v interiéri tieto opatrenia nedodržiavajú, dom sa stáva ich živnou pôdou, namiesto toho, aby bol miestom, kam možno pred alergénmi uniknúť,“ poznamenáva Sublett v písomnom tlačovom vyhlásení.

Štúdia bola financovaná z grantu US Environmental Protection Agency.

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

    menu