Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Ako sa určuje diagnóza pri fibromyalgii?

08.02.2023

Popri alternatívnej terapii je dôležité nájsť si každý deň čas na oddych a relax. Relaxačné terapie - ako hlboká svalová relaxácia alebo hlboké dýchacie cvičenia - pomáhajú znížiť narastajúci stres, ktorý sa môže stať spúšťačom fibromyalgických symptómov. Je tiež dôležité dodržiavať pravidelný spánkový režim a ukladať sa k spánku v určitú hodinu . Spánok je nevyhnutný na to, aby sa organizmus zregeneroval.

Aby sa vylúčili iné vážnejšie ochorenia, Váš lekár môže nechať urobiť niektoré špecifické krvné testy. Napríklad môže požiadať o kompletný krvný obraz (CBC). Prípadne nechá urobiť testy na chemické látky ako glukózu, ktorá môže spôsobiť problémy podobné fibromyalgii. Je vhodné urobiť aj test na štítnu žľazu, pretože znížená činnosť štítnej žľazy (hypotyreóza) má podobné príznaky ako fibromyalgia. Prejavuje sa únavou, bolesťou svalov, slabosťou a depresiami.

Ďalšie laboratórne testy, ktoré sú vhodné na vylúčenie iných vážnych ochorení, sú testy na Lymskú chorobu, antinukleárne protilátky (ANA), reumatoidný faktor (RF), sedimentácia erytrocytov (červených krviniek), hladina prolaktinu, vápnika a vitamínu D.

Váš lekár porovná zistené príznaky s kritériami, ktoré pre diagnostické účely pre syndróm fibromyalgia stanovila Americká reumatologická spoločnosť (American College of Rheumatology). Patrí sem plošná difúzna bolesť, ktorá pretrváva najmenej 3 mesiace. Táto bolesť postihuje obidve strany tela, teda ľavú aj pravú stranu, a tiež oblasť nad aj pod pásom a na hrudi, krku a strednej alebo dolnej časti chrbta. Kritériá zahŕňajú tiež prítomnosť bolestivých bodov (tender points) na rôznych miestach tela.

Lekár posúdi závažnosť ďalších príznakov ako je únava, poruchy spánku a náladovosť.

To pomôže zhodnotiť vplyv fibromyalgie na fyzické a psychické funkcie Vášho organizmu, ako aj vplyv na celkový zdravotný stav a kvalitu života.

Aká je štandardná liečba fibromyalgie?

Neexistuje žiaden liek na fibromyalgiu. A neexistuje ani žiadna liečba, ktorá sa by zahŕňala všetky príznaky fibromyalgie. Zistilo sa však, že existuje široké spektrum tradičných aj alternatívnych spôsobov účinných pri liečbe tohto ťažkého syndrómu. Liečebný program môže zahŕňať kombináciu medikamentóznej liečby, cvičenia – jednak na posilnenie ako aj pohybové cvičenia - a tiež behaviorálne techniky.

Aké lieky sa používajú na liečenie fibromyalgie?

Podľa Americkej reumatologickej spoločnosti (American College of Rheumatology), farmakoterapia pri fibromyalgii lieči predovšetkým príznaky. FDA (Food and Drug Administration US- Úrad pre kontrolu potravín a liekov USA) schválila 3 lieky na príznaky fibromyalgie: Lyrica, Cymbalta, and Savella.

Podľa FDA Lyrica – ktorá sa používa na liečbu bolesti spôsobenej nervami pri pásovom opare (Herpes zoster), diabete a poraneniach miechy - môže zmierniť bolesť u niektorých pacientov aj pri fibromyalgii. Cymbalta a Savella patria do skupiny liekov nazývaných ako selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu a noradrenalínu (SNRI).

Bolo zistené, že pri liečbe bolesti spôsobenej fibromyalgickým syndrómom (FMS) sú účinné nízke dávky tricyklických liekov napr. Flexeril a amitriptylín. Okrem toho, pozitívne výsledky sa ukázali pri antidepresívach známych ako duálne inhibítory spätného vychytávania (Effexor). Proti bolesti môže pomôcť aj liek Ultram.

Lekár Vám môže predpísať antidepresíva ako Prozac, Paxil alebo Zoloft. Tieto lieky pomáhajú zmierniť pocit depresie, poruchy spánku a bolesť. Nedávno vedci zistili, že sľubné výsledky pri liečení fibromyalgického syndrómu sa dosahujú aplikáciou antiepileptika Neurontin.

Pri liečení fibromyalgického syndrómu nebol preukázaný liečivý účinok nesteroidných protizápalových liekov (NSAID) s obsahom Cox-2 inhibítorov. Je dobre sa vyhnúť tiež používaniu opioidných liekov, pretože sa neosvedčujú pri dlhodobom užívaní a vedú k problémom so závislosťou.

Je možné liečiť fibromyalgiu alternatívne?

Alternatívne terapie, hoci nie sú zatiaľ dostatočne otestované, môžu pomôcť zvládnuť príznaky fibromyalgie. Napríklad liečebná masáž svalov a mäkkých tkanív v tele pomáha zmierniť hlbokú svalovú bolesť. Tiež prináša úľavu od bolesti v citlivých bodoch, zmieňuje kŕče a napätie vo svaloch. Podobne, myofasciálna uvoľňovacia terapia, ktorá pracuje na širšej škále tkanivového systému, môže jemným strečingom (uvoľňovaním a naťahovaním) spojivového tkaniva zmierniť nepohodlie.

American Pain Society odporúča primerané aeróbne cvičenie aspoň dvakrát alebo trikrát týždenne. Na úľavu od bolesti tiež odporúča hypnózu, akupunktúru, terapeutickú a chiropraktickú masáž pod dohľadom odborníka.

Popri alternatívnej terapii je dôležité nájsť si každý deň čas na oddych a relax. Relaxačné terapie – ako hlboká svalová relaxácia alebo hlboké dýchacie cvičenia - pomáhajú znížiť narastajúci stres, ktorý sa môže stať spúšťačom fibromyalgických symptómov. Je tiež dôležité dodržiavať pravidelný spánkový režim a ukladať sa k spánku v určitú hodinu. Spánok je nevyhnutný na to, aby sa organizmus zregeneroval.

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

menu