Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Betaín, Senovka grécka podporuje funkciu trávenia a chráni sliznicu žalúdka

28.04.2024

Betaín hydrochlorid zvyšuje kyselinu chlorovodíkovú (HCl) v žalúdku, aby sa zlepšilo trávenie, zatiaľ čo pridanie senovky gréckej pomáha upokojiť a chrániť sliznicu žalúdka. Nízka žalúdočná kyselina je bežnejšia s vekom a môže byť spojená s množstvom zdravotných stavov. Kombinácia betaínu HCl so senovkou gréckou môže pomôcť zlepšiť trávenie a upokojiť tráviaci trakt.

Hydrochlorid betaínu (HCl) (1) je doplnok výživy vyrobený z kombinácie betaínu a kyseliny chlorovodíkovej. Kyselina chlorovodíková (HCl) je veľmi silná kyselina, ktorá sa prirodzene vyrába v žalúdku (2). Je to dôležité pri trávení aj imunite. Osoba môže mať úžitok z užívania doplnku výživy HCL a senovky gréckej na zvýšenie kyslosti žalúdka.


HCl pomáha pri trávení bielkovín aktiváciou pepsinogénu na pepsín, pomáha inaktivovať orálne požité patogény, zabraňuje bakteriálnemu alebo plesňovému prerastaniu tenkého čreva, podporuje tok žlče a pankreatických enzýmov a uľahčuje vstrebávanie niekoľkých živín, vrátane vitamínu B12, askorbovej kyseliny, vápnika, železa a horčíka (3, 4, 5, 6).

V neprítomnosti dostatočného množstva HCl však môže nastať zlé trávenie, čo vedie k nadúvaniu, grganiu, poruchám trávenia a hnačke alebo zápche (6).

Kombinácia betaínu HCl so senovkou gréckou ďalej podporuje funkciu trávenia a zdravie, pretože semená senovky gréckej sú vynikajúcim zdrojom slizu (10), ktorý môže pomôcť upokojiť gastrointestinálny zápal obalením sliznice žalúdka a čreva.

Pomáha pri trávení

Aby bolo možné stráviť jedlo, musí mať váš žalúdok primeranú hladinu kyselín. Váš žalúdok musí byť dostatočne kyslý, aby sa jedlo mohlo správne tráviť. Betaín HCl zvyšuje koncentráciu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku, čo je kyselina, ktorá musí byť prítomná, aby rozkladala potraviny a využívala živiny.

Ak sú hladiny kyselín príliš nízke, vaše telo nebude schopné úplne rozdeliť jedlo, ktoré konzumujete, a absorbovať jeho živiny. To uľahčuje vývoj výživových nedostatkov a zvyšuje riziko rôznych chorôb a dysfunkcií. U určitých skupín ľudí, ktorí majú nízku kyslosť žalúdka, sa môžeme stretnúť s rôznymi zažívacími problémami, ktoré im betaín môže pomôcť zmierniť (7, 8).

Za prospešné sa považuje užívať extrakt betaínu HCl pred jedlom, čo pomáha žalúdku rozpúšťať a spracovávať potraviny. Pozitívne výsledky sa zistili u ľudí, ktorí trpia tráviacimi ťažkosťami v dôsledku užívania liekov alebo iných zažívacích problémov.

Užívanie betaínu HCl pred jedlom môže byť prospešné pre podporu zdravej tráviacej odpovede a zdravia čriev. To je tiež dôležité, pretože imunitný systém pri zvyšovaní imunity vo veľkej miere závisí od zdravia črevnej flóry.

Čo je Hypochlorhydria?

Je nedostatok kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku (9), je nízka, respektíve chýba. Sekréty žalúdka sa skladajú z kyseliny chlorovodíkovej, niekoľkých enzýmov a hlienovitého povlaku, ktorý chráni sliznicu žalúdka. Príznaky kyseliny s nízkym obsahom v žalúdku súvisia so zhoršeným trávením, zvýšenou náchylnosťou na infekciu a zníženou absorpciou živín z potravy.

Kyselina chlorovodíková pomáha telu rozkladať sa, tráviť a absorbovať živiny, ako sú bielkoviny. Odstraňuje tiež baktérie a vírusy v žalúdku a chráni tak telo pred infekciou. Na odbúranie mnohých stopových minerálov, ako je zinok, železo, meď, horčík, vápnik, bór, selén a vitamíny B12 a B3, sú potrebné vysoké hladiny kyselín.

Najbežnejšie príznaky hypochlorhydrie sú

  • Nadúvanie
  • Grganie
  • Hnačka
  • Nafukovanie
  • Pálenie záhy
  • Gastro infekcie
  • Nevoľnosť pri užívaní doplnkov
  • Nedostatok živín vrátane železa a vitamínu B-12
  • Nestrávené jedlo v stolici
  • Podráždený žalúdok


Betaín HCI, Senovka grécka 500/100mg Webber Naturals | výživový doplnok | vitamín

Situácia, ako je choroba, odstránenie žlčníka, nadmerné užívanie antacidových liekov a normálne starnutie, môžu prispieť k nedostatočnej sekrécii žalúdočnej kyseliny, čo môže nepriaznivo ovplyvniť aktivitu tráviacich enzýmov a viesť k občasným tráviacim ťažkostiam, plynatosti, nadúvaniu a iným formám gastro-intestinálnych ťažkostí. Zlé trávenie môže tiež viesť k tráviacim problémom a zlému vstrebávaniu živín, čo má za následok nedostatok vitamínov (najmä vitamíny rozpustné v tukoch, ako sú vitamíny A, D, E a K).

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie

1. https://en.wikipedia.org/wiki/Hydrochloric_acid
2. https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Betaine-hydrochloride
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK544242/
4. Heidelbaugh, J.J. (2013). Proton pump inhibitors and risk of vitamin and mineral deficiency: Evidence and clinical implications. Ther Adv Drug Saf, 4(3), 125-33.
5. Pizzorno, J.E., & Murray, M.T. (2021). The textbook of natural medicine. 5th ed. Elsevier.
6. Rafsky, H.A., & Weingarten, M. (1947). A study of the gastric secretory response in the aged. Gastroenterology, 8(3), 348-52.
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3946491/
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507793/
9. https://medical-dictionary.thefreedictionary.com/hydrochloric+acid
10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK501779/

menu