Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Brest Červený (Slippery Elm) upokojuje a vyživuje tráviaci trak

22.04.2024

V tradičnej medicíne sa používa po stáročia a predpokladá sa, že má zdravotné výhody – môže napríklad upokojiť bolesť hrdla, liečiť rany a zmierniť príznaky porúch trávenia. Brest je bohatým zdrojom polyfenolov a cukrov, ktoré sú zodpovedné za väčšinu jeho výhod. Jeho najvýraznejšou črtou je jeho „klzká“, gumovitá vnútorná kôra so sladkou, takmer javorovou vôňou.

Toto je časť stromu s liečivými vlastnosťami (1). Pre zdravotné prínosy sa používa iba vnútorná kôra klzkého brestu. Vo vnútornej kôre sa nachádzajú látky, ktoré zvyšujú tvorbu hlienu v ľudskom tele (2).

Bojujete so zápchou, hnačkou alebo inými tráviacimi problémami? Ak áno, oplatí sa vyskúšať brest červený, bylinný doplnok používaný v Severnej Amerike od 19. storočia, ktorý preukázateľne pomáha pri množstve tráviacich problémov.


Slippery Elm (Brest Červený) 400 mg Now Foods | výživový doplnok | vitamín

Obsahuje tiež antioxidanty, ktoré pomáhajú zmierniť zápalové stavy čriev. Brest červený spôsobuje refluxnú stimuláciu nervových zakončení v gastrointestinálnom trakte, čo vedie k zvýšenej sekrécii hlienu. Zvýšená produkcia hlienu môže chrániť gastrointestinálny trakt pred vredmi a nadmernou kyslosťou.

Brest je tiež plný bioflavonoidov, škrobu, tanínov, vápnika a vitamínu E, pričom každý má svoje vlastné užitočné vlastnosti. Aktívne molekuly v tejto zložke zmierňujú a opravujú výstelku čriev a črevné steny.

Brest chráni vnútornú výstelku gastrointestinálneho traktu pred prebytočnými žalúdočnými šťavami a patogénmi. Môže pomôcť pri stavoch, ako je prekyslenie alebo GERD.

Rovnako ako iné doplnky s vysokým obsahom antioxidantov, štúdie naznačujú (3), že môže tiež pomôcť zmierniť (5) zápalové stavy čriev, ako je ulcerózna kolitída, a preto sa odporúča každému (6), kto dodržiava IBS diétu.

Zdravé trávenie

Upokojuje a vyživuje tráviaci trakt, poťahuje sliznice a absorbuje toxíny, ktoré môžu spôsobiť črevnú nerovnováhu. Pomáha yrovnávať črevný mikrobióm, pričom jedna malá štúdia zistila, že zvyšuje počet „dobrých“ baktérií, Bifidobacterium, Lactobacillus a Bacteroides, ktoré podporujú zdravie čriev. Rovnaká štúdia zistila, že tiež znižuje škodlivé baktérie, ktoré môžu spôsobiť zápal (7).

Upokojujúce vlastnosti pomáhajú s kyslým reflexom, tiež známym ako GERD. Predpokladá sa, že je účinný pri vytváraní bariéry, ktorá zabraňuje uvoľňovaniu žalúdočnej kyseliny do pažeráka, čo spôsobuje pocit pálenia.

Zápalové ochorenia čriev

Kôra brestu je upokojujúci prostriedok. To znamená, že je schopný upokojiť sliznicu žalúdka a čriev a znížiť podráždenie. Demulcenty sa niekedy označujú ako mukoprotektívne činidlá.

Nedávne štúdie ukázali, že kôra brestu môže pomôcť pri symptómov spojených so zápalovými ochoreniami čriev, ako je Crohnova choroba, ulcerózna kolitída a syndróm dráždivého čreva (IBS).

Navyše, keďže má vysoký obsah rozpustnej aj nerozpustnej vlákniny, brest klzký sa považuje za prebiotikum a producenta prospešných mastných kyselín s krátkym reťazcom (SCFA) (8).

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie

1. Christopher R Watts, Bernard rousseau "Slippery Elm, its Biochemistry, and use as a Complementary and Alternative Treatment for Laryngeal Irritation" A J Physiol Biochem Pharmacol. 2012; 1(1): 17-23 doi: 10.5455/jib.20120417052415
2. https://medlineplus.gov/druginfo/natural/978.html
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4204705/
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3271691/
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3271691/
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20954962
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6065514/
8. The Numerous Healing Properties of Slippery Elm" MediHerb No. 42 August 2004

menu