Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Čo je bolesť chrbta?

24.11.2022

Bolesti chrbta sú častým problémom pre ľudí všetkých vekových kategórií. Odhaduje sa, že 80-90% ľudí zažije bolesť chrbta niekedy počas svojho života.

Chronická bolesť chrbta predstavuje ¼ populácie. Ľudia, ktorí sedia dlhšiu dobu v rovnakej polohe, sú náchylní mať problémy v spodnej krížovej časti chrbta. Vzhľadom k tomu, vysokoškoláci trávia mnoho času sedením v triede, alebo na prednáškach, čítanie skrípt alebo pracujú na počítači. Väčina z nich zažije bolesti chrbta na konci svojej akademickej kariéry.

Dobrou správou je, že bolesti chrbta u väčšiny ľudí vymiznú počas niekoľkých týždňov alebo menej. Zlou správou je, že bolesť chrbta, má tendenciu sa opakovať. Niektoré štúdie ukazujú, že približne 75% ľudí trpiacich bolesťami chrbta bude mať opakované bolesti chrbta do jedného roka od počiatočného zranenia, a len asi 25% ľudí, ktorí trpia bolesťami chrbta sa úplne uzdraví, do jedného roka. Ľudia, ktorí trpia bolesťou chrbta, a neriešia svoj problém, majú narušené aj denné aktivity ako napríklad spánok, práca a štúdium. Môžu mať väčšiu šancu, že ich stav sa stane chronickým v porovnaní s tými, ktorí vyhľadajú lekársku pomoc takmer ihneď. Preto, ak bolesť chrbta pretrváva, je potrebné vyhľadať lekára.

Príčiny

Bolesť chrbta môže byť zložitý stav s mnohými možnými príčinami. Niekedy sa bolesť prejavuje ihneď alebo krátko po určitej priťažujúcu činnosti alebo pohybu. V tomto prípade je možné relatívne ľahko korelovať bolesť aj príčinu. Na druhej strane, môže byť nástup bolesti chrbta sa postupná, čomu nevenujete moc pozornosť, pôvod alebo zdroj bolesti je neznámy. V skutočnosti, vo väčšine prípadov, je pôvod bolesti chrbta do značnej miery neznámy.

Niektoré príčiny bolesti chrbta patrí:

  • Trauma - pád alebo pri automobilovej nehode môže dôjsť k poraneniu chrbtového svalu, šliach, väzov či stavcov.
  • Nadužívanie či zneužívania - Poranenie môže vzniknúť aj počas športovania a/alebo cvičenia. Zranenia svalov a mäkkých tkanív môže dôjsť, ak človek nemá dostatok flexibility pre potreby výkonu, alebo v prípade, že svaly nie sú dostatočne silné, na danú činnosť.
  • Opakujúce sa pohyby. Opäť platí, že sval a ďalšie poranenia mäkkých tkanív dochádza v prípade, že mäkké tkanivá nemajú dostatočnú pevnosť alebo odolnosť znášať opakovanú činnosť.
  • Zlé držanie tela alebo predĺženie statickej polohy - dlhé sedenie so zlým držaním tela patrí k jedným z náchylnejší príčin bolesti chrbta v dolnej časti. V porovnaní s tým keď stojíte, je približne o 40% väčší tlak na chrbticu pri sedení.

Takmer dvakrát toľko "stresu" je pre chrbticu, ak človek sedí v "mŕtvej" pozícii napr. pri štúdiu na stoličke, sedačke, v posteli, za stolom, alebo pri počítači. Nerovnováha môže dôjsť aj so zlým držaním tela. Niektoré mäkké tkanivá, svaly a úpony sú chronicky natiahnuté, zatiaľ čo sa iné spevnia v priebehu času. Táto nerovnováha môže viesť k bolesti chrbta.

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

menu