Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Čo je Digest-ProGD® HP?

15.03.2024

Čo je Digest-ProGD® HP? Je vysoko účinná patentovaná enzýmová zmes pre komplexné trávenie sacharidov vhodná pre pacientov s celiakiou, alebo s citlivosťou na lepok. Poskytuje hubové proteázy odvodené z Aspergillus oryzae, bakteriálne proteázy z Bacillus subtilis a komplexnú podporu trávenia sacharidov z papaínu, bromelaínu a hubových tráviacich enzýmov.

Okrem plesňových a bakteriálnych proteáz poskytuje Digest-ProGD HP aktivitu alfa-amylázy, celulózy a hemicelulózy pre komplexnú podporu trávenia sacharidov.

Predpokladá sa, že antigénne a imunomodulačné proteíny bohaté na prolín nachádzajúce sa v lepku spúšťajú zápalovú reakciu u pacientov buď s celiakiou, alebo s citlivosťou na lepok, často v dôsledku náhodného vystavenia lepku, dokonca aj u ľudí na bezlepkovej diéte.

  • Obsahuje esenciálne proteázy I, II, III, IV, stabilné v celom rozsahu pH tráviaceho traktu.
  • Každá kapsula poskytuje štandardizovanú úroveň aktivity DPP-IV a je preukázané, že prežije drsné prostredie žalúdka.
  • Hydrolyzuje ťažko stráviteľné peptidy obsahujúce prolín, ako je lepok a kazeín.
  • Obsahuje amylázu a glukoamylázu, ktoré pomáhajú pri hydrolýze uhľohydrátov, ako aj enzým laktázu.
  • Poskytuje alfa-galaktozidázu na trávenie oligosacharidov nachádzajúcich sa vo fazuli, iných strukovinách a krížovej zelenine.
  • Vhodné pre vegetariánov/vegánov a pre bezlepkovú a kazeínovú diétu.


Digest-ProGD® HP Webber Naturals | výživový doplnok | vitamín

Papaín je enzým, čo znamená, že pomáha riadiť reakcie vo vašom tele. Enzýmy sa už nachádzajú v našom tele, aby pomohli nášmu tráviacemu systému správne fungovať rozložením potravy, ktorú konzumujeme, aby sme uvoľnili živiny do nášho krvného obehu. Papaín pomáha odbúravať väzby medzi aminokyselinami, stavebnými kameňmi bielkovín. Rovnako ako všetky proteolytické enzýmy rozdeľuje molekuly bielkovín s dlhým reťazcom na kratšie fragmenty, ktoré sa nazývajú peptidy, a potom na ich zložky, ktoré sa nazývajú aminokyseliny.

Bromelaín je zmes enzýmov prítomná v ananáse. Má rôzne potenciálne zdravotné výhody, vrátane zníženia zápalu a zlepšenia trávenia. je to enzým, ktorý špecificky pomáha pri trávení bielkovín a zistilo sa, že pomáha telu absorbovať živiny a dokonca aj lieky efektívnejšie. Štúdie ukazujú (1), že znižuje zápal hrubého čreva a znižuje sekréciu prozápalových cytokínov, ktoré poškodzujú výstelku čreva.

Celuláza je enzým, ktorý rozkladá celulózové rastlinné vlákna, ktoré jeme, na beta-glukózu a polysacharidy s krátkym reťazcom. Pomáha rozkladať škodlivé mikrobiálne biofilmy. Pomáha ovociu a zelenine uvoľňovať antioxidačné zlúčeniny v spojení s pektinázovými enzýmami.

Enzým celulázy môže zlepšiť zdravie nasledujúcimi spôsobmi:

  • Napomáha rozkladu celulózy na využiteľnú glukózu (2).
  • Rozkladajú škodlivé mikrobiálne biofilmy (3).
  • Pomôžte ovociu a zelenine uvoľňovať antioxidačné zlúčeniny v spojení s pektinázovými enzýmami (4, 5).
  • Zlepšite nutričnú hodnotu fermentovaných potravín (6).
  • Môže zlepšiť nutričnú hodnotu celých zŕn (7).

Plesňové proteázy majú kľúčovú pozíciu v bunkovej signalizácii a fyziologických procesoch prebiehajúcich v ľudskom tele (8). Majú antivírusové, protizápalové, antioxidačné a protinádorové účinky vďaka prítomnosti bioaktívnych zlúčenín (9). Je zodpovedný za štiepenie bielkovín na menšie peptidy a aminokyseliny. Tiež pomáha zlepšovať trávenie a vstrebávanie bielkovín. Keď sa proteíny rozložia na menšie peptidy a aminokyseliny, telo ich ľahšie absorbuje.

Bakteriálna proteáza je enzým, ktorý štiepi dlhé reťazové molekuly proteínov, aby ich bolo možné stráviť. Tento proces sa nazýva proteolýza a mení proteínové molekuly na kratšie fragmenty nazývané peptidy a prípadne na ich zložky nazývané aminokyseliny (10). Proteáza hrá úlohu pri regulácii metabolickej funkcie a umožňuje správne fungovanie vitamínov a minerálov, ktoré prijímame.

Alfa-amyláza je enzým, ktorý hrá kľúčovú úlohu pri trávení sacharidov. Rozkladá komplexné sacharidy na jednoduchšie cukry a je nevyhnutný pre trávenie a vstrebávanie sacharidov v tele.

Funkcie alfa amylázy (11):

  • Trávenie uhľohydrátov: Alfa amyláza pomáha štiepiť komplexné sacharidy na jednoduchšie cukry, ako je glukóza a maltóza, ktoré môže telo ľahko absorbovať.
  • Regulácia hladín cukru v krvi: Alfa amyláza hrá úlohu pri regulácii hladiny cukru v krvi premenou komplexných sacharidov na glukózu, ktorá môže byť použitá ako zdroj energie.
  • Podpora pre zdravie tráviaceho traktu: Alfa amyláza pomáha pri procese trávenia a podporuje lepšie celkové zdravie trávenia.
  • Zlepšené trávenie: Alfa amyláza štiepením komplexných sacharidov zlepšuje trávenie a znižuje riziko tráviacich problémov, ako je nadúvanie a poruchy trávenia.
  • Vylepšená absorpcia živín: Alfa amyláza pomáha telu absorbovať živiny efektívnejšie, čím zaisťuje maximálny úžitok z jedla, ktoré konzumujete.
  • Riadenie hmotnosti: Alfa amyláza môže pomôcť pri riadení hmotnosti tým, že podporuje rozklad sacharidov a zabraňuje ich premene na tuk.

Celuláza (12, 13, 14, 15) je enzým schopný degradovať celulózu, potravinovú vlákninu, ktorá je hlavnou zložkou rastlín a najmä ich bunkových membrán. Celulóza je polysacharid tvorený dlhými lineárnymi reťazcami až niekoľko tisíc spojených glukózy.

Hydrolýza celulózy celulázou umožňuje rozklad tejto vlákniny a vedie k uvoľneniu glukózy. Ľudské telo neprodukuje celulázu, a preto nie je schopné stráviť celulózu, čo môže viesť k rôznym poruchám trávenia, ako je dyspepsia, čo má za následok symptómy, ako je črevná plynatosť, nadúvanie a bolesť.

Enzýmy celulázy sú teda pre ľudské telo veľmi užitočné.

  • Zlepšené trávenie: Celuláza pomáha štiepiť celulózu na menšie, ľahšie stráviteľné zložky, čím pomáha pri trávení rastlinných potravín.
  • Zlepšená absorpcia živín: Zlepšením trávenia môže celuláza tiež zvýšiť absorpciu základných živín z rastlinných potravín.
  • Znížená plynatosť a nadúvanie: Celuláza môže pomôcť zmierniť bežné tráviace problémy, ako je plynatosť a nadúvanie, najmä po konzumácii jedál s vysokým obsahom vlákniny.
  • Podpora zdravia čriev: Podporou efektívneho trávenia môže celuláza prispieť k zdravému črevnému mikrobiómu a celkovému zdraviu čriev.


Digest-ProGD® HP Webber Naturals | výživový doplnok | vitamín

Hemiceluláza (16, 17, 18, 19) je enzým, ktorý sa prirodzene nachádza v našom tele. Produkujú ho mikroorganizmy v tráviacom trakte. Bunkové steny ovocia a zeleniny sú tvorené dlhými reťazcami zložitých cukrov, ktoré sa spájajú s pektínom a vytvárajú nerozpustnú vlákninu.

Keďže naše telo nedokáže samo rozložiť nerozpustnú vlákninu, na jej trávenie potrebujeme enzýmy. Hemicelulóza je jeden enzým, ktorý nám umožňuje rozložiť tieto vlákna a absorbovať nutričný obsah ovocia, zeleniny a obilnín. Hemiceluláza má výraznú schopnosť zvýšiť túto prebiotickú aktivitu.

Z tohto dôvodu je dôležité dodať telu prebiotickú vzpruhu užívaním doplnku s obsahom hemicelulázy.

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/18160345/
2. https://pdfs.semanticscholar.org/a252/1d3b6fe9b0fc5758c82ec8be4e273f6331cc.pdf
3. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14618691
4. https://pdfs.semanticscholar.org/74e9/c70a8e8627317dc18df6933ec85b17b6c119.pdf
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19354247
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4844621/
7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11369177
8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28155810
9. https://doi.org/10.1016%2Fj.enzmictec.2006.03.032
10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19007742
11. https://www.sciencedirect.com/topics/biochemistry-genetics-and-molecular-biology/alpha-amylase
12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1432575/
13. https://gut.bmj.com/content/gutjnl/25/8/805.full.pdf
14. https://www.sciencedirect.com/topics/nursing-and-health-professions/cellulase
15. https://unacademy.com/content/neet-ug/study-material/biology/cellulose-in-digestion/
16. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1721657/
17. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7355800/
18. https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/hemicellulose
19. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnut.2021.670817/full

menu