Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Čo je NMN (Nicotinamide Mononucleotide)?

07.04.2024

Všetko sa to stalo asi pred 20 rokmi na M.I.T (Massachusetts Institute of Technology), keď Leonard Guarente, profesor biológie, a tím ďalších vedcov objavili gény SIRT1 (Sirtuíny) v kvasinkách.

Sirtuíny kontrolujú starnutie: sedem z nich sa nachádza u ľudí a päť v kvasinkách. V podstate chránia všetky organizmy na planéte, vrátane ľudí, pred zhoršením stavu a chorobami. Pôsobia medzi mnohými bunkovými dráhami, ktoré riadia bunkovú smrť, zapínajú a vypínajú gény proti starnutiu, pomáhajú pri oprave DNA a regulujú metabolizmus. SIRT 1 je jednou zo štyroch ciest dlhovekosti.

Keď sa do organizmov vložilo viac týchto génov, životnosť organizmov sa predĺžila o 5 až 20 percent. Práve s týmto objavom vedci začali napodobňovať gény pomocou molekúl. Jednou z molekúl, ktoré použili, bol NMN a druhou resveratrol.

NMN je derivát vitamínu B3 (niacín). Vyskytuje sa prirodzene a môže byť vyrobený z potravinových zdrojov, ako je ovocie, mlieko a zelenina. V tele sa NMN používa na vytvorenie nikotínamid adenín dinukleotidu (NAD+), silnej a esenciálnej molekuly, ktorá sa nachádza v každej bunke tela. Verte tomu alebo nie, ak hladina NAD+ vo vašom tele klesne na nulu, budete mŕtvi asi za 30 sekúnd.

Tiež, a pravdepodobne najdôležitejšie, pokiaľ ide o dlhovekosť a boj proti starnutiu, NAD+ hrá kľúčovú úlohu pri aktivácii sirtuínov. V skutočnosti bez NAD+ nemôžu gény SIRT1 fungovať a plniť svoju úlohu ochrany nášho tela pred zhoršením stavu a chorobami.

Bohužiaľ, ako starneme, úrovne NAD+ klesajú. Vo veku 50 rokov je pre väčšinu z nás úroveň NAD+ približne polovičná v porovnaní s tým, keď sme mali 20. Tento pokles NAD+ narúša schopnosť SIRT1 brániť naše telá a spomaľovať proces starnutia.

NMN zvyšuje zásobovanie energiou v starnúcich bunkách

Bunky prijímajú a spracúvajú palivo na napájanie svojich funkcií. Ako starnete, strácajú túto schopnosť, čo ich núti do stavu známeho ako bunkové starnutie alebo biologické starnutie, ktoré prichádza s ďalšími škodlivými účinkami.

Predtým sa predpokladalo, že NAD+, ktorý je kľúčovým prvkom zásobovania bunkou palivom, je jedinou cestou, ktorou môže NMN prispieť k energii bunky. Priekopnícka štúdia lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity publikovaná v časopise Nature Metabolism však ukazuje, že NMN možno dodávať priamo do buniek bez konverzie na NAD+.

Toto priame a rýchlejšie dodanie je možné pomocou tajomného transportného proteínu s názvom Slc12a8. Ďalším zaujímavým objavom je, že Slc12a8 je automaticky vytáčaný bunkami, keď hladiny NAD+ klesnú.

To znamená, že suplementácia NMN dáva vašim bunkám oveľa rýchlejšiu cestu k doplneniu paliva a podporuje delenie a rast buniek.


NMN pomáha v boji proti metabolickým ochoreniam

S pribúdajúcim vekom prevládajú stavy ako cukrovka, obezita, dyslipidémia a nealkoholické stukovatenie pečene (NAFLD). Sú spôsobené znížením hladín NAD+. NMN funguje prostredníctvom záchrannej cesty na zvýšenie hladín NAD+, čím sa zmierňujú tieto a ďalšie metabolické ochorenia.

Predstavte si, že máte 90 rokov a nemáte žiadne choroby. S vnúčatami môžete behať doslova ako 50-roční! Túto úroveň mladosti je možné dosiahnuť pomocou doplnkov NMN.

NMN reaktivuje ochabnutý prietok krvi

Podľa štúdie z roku 2018 publikovanej v časopise Cell, starnúce myši s narušeným prietokom krvi zaznamenali opätovnú aktiváciu prietoku krvi po užití NMN.

Vedci pod vedením Dr. Davida Sinclaira, spoluriaditeľa centra Paula F. Glenna na Harvard Medical School, zistili, že ako telo starne, počet a funkcie endotelových buniek (EC) vystielajúcich krvné cievy klesajú.

Tento pokles kapilár ovplyvňuje prísun živín, kyslíka, výmenu tepla a odstraňovanie odpadových látok. Ak sa nič neurobí na zastavenie alebo zvrátenie tejto straty, urýchľuje to proces starnutia a spolu s ním prichádzajú komplikácie súvisiace s vekom.

Pristihli ste sa pri cvičení alebo ste si priali, aby ste na bežiacom páse vydržali dlhšie? No, toto je dôvod poklesu sily a vytrvalosti, ktorý zažívate, keď starnete.

Nie je však všetko stratené! Štúdia zistila, že prekurzory NAD+, ako je NMN a nikotínamid ribozid (NR), pôsobiace prostredníctvom Sirtuinovej dráhy, môžu pomôcť obnoviť kapacitu endotelových buniek vytvárať nové krvné cievy.

Koľko NMN by ste mali denne prijať?

Nasledujúce denné dávky NMN na základe výskumu a na základe veku.

  • 30-40 rokov: 200-400 mg/deň
  • 40-50 rokov: 400-600 mg/deň
  • 50-60 rokov: 600-800 mg/deň
  • Nad 60 rokov: 800-1200 mg/deň

Ďalšou metódou na výpočet potrebnej dávky NMN je meranie vašej hmotnosti na základe nasledujúcej štúdie. Vzhľadom na to, že 100 mg/kg/deň NMN dokázalo zmierniť väčšinu fyziologických poklesov súvisiacich s vekom u myší, ekvivalentná dávka povrchovej plochy pre ľudí by bola ~ 8 mg/kg/deň.

Napríklad, ak vážite:

  • 50 kg potom vynásobte 8 mg = 400 mg za deň
  • 60 kg potom vynásobte 8 mg = 480 mg za deň
  • 70 kg potom vynásobte 8 mg = 560 mg za deň
  • 80 kg vynásobte 8 mg = 640 mg za deň
  • 90 kg vynásobte 8 mg = 720 mg za deň
  • 100 kg vynásobte 8 mg = 800 mg za deň

Výhody NMN proti starnutiu

NMN bola v popredí štúdií zameraných na pochopenie a možné zvrátenie procesu starnutia. Úloha NMN ako predchodcu NAD+ je rozhodujúca pri zvyšovaní dlhovekosti a mnohé z jeho výhod sme uviedli vyššie. Ale tu sú dva ďalšie spôsoby, ako NMN bojuje proti starnutiu:

NMN potláča priberanie na váhe súvisiace s vekom

Ako ľudia starnú, priberajú na váhe. V štúdii z roku 2016 sa zistilo, že subjekty, ktorým bola podávaná NMN, zaznamenali zníženie tukovej hmoty a zvýšenie chudej hmoty. Suplementáciou NMN môžete schudnúť a budovať svaly – dva účinné spôsoby, ako zlepšiť zdravie svalov a vyzerať a cítiť sa mladšie.

NMN zvyšuje energetický metabolizmus

Sprostredkovaním syntézy NAD+ pomáha NMN rozkladať živiny na energiu, poháňa dôležité bunkové funkcie a znižuje oxidačný stres. Tieto biochemické procesy spomaľujú a potenciálne zastavujú proces starnutia. NMN nielen zvyšuje vašu energiu, ale pomáha aj pri oprave vašich buniek.

Prečo vitamín/doplnok výživy NMN?

NMN hrá kľúčovú úlohu pri vytváraní NAD+. Keď máme v tele vysoké hladiny NAD+, zvyšuje sa bunková energia, ktorá sa stáva palivom života – poháňa každý orgán a bunku v našom tele a chráni nás pred poškodením DNA. NAD+ tiež aktivuje sirtuíny, ktoré sú nevyhnutné na predĺženie našej dĺžky života a spomalenie procesu starnutia.

Suplementácia NMN priamo zvyšuje hladiny NAD+ v našom tele, čo pôsobí proti prirodzenému poklesu, ku ktorému dochádza pri starnutí. Výskum ukázal, že suplementáciou NMN sa môžu hladiny NAD+ u starších ľudí zvýšiť.


 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

menu