Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Čo je Saw Palmetto? Zdravie prostaty a iné využitie

14.04.2024

Saw palmetto môže poskytnúť zdravotné výhody, vrátane podpory zdravia prostaty a močových ciest a zníženia mužskej plešatosti. Saw palmetto je doplnok vyrobený z plodov stromu Serenoa repens.

Často sa používa na liečbu zväčšenej prostaty, zlepšenie funkcie močenia a zvýšenie rastu vlasov. Niektorí tiež používajú doplnok na zvýšenie libida a plodnosti a na zníženie zápalu. Nakoniec sa tvrdí, že saw palmetto má protirakovinové účinky.

Čo je saw palmetto?

Saw palmetto, alebo Serenoa repens, je trpasličí palma pochádzajúca z juhovýchodných oblastí Severnej Ameriky a obzvlášť hojná na Floride, v Gruzínsku, na Kube a na Bahamách (1).

Rastie v piesočnatej pôde a svoje meno dostal podľa ostrých pílovitých zubov na stonkách, ktoré pripevňujú listy stromu k stonke. Strom Saw palmetto produkuje tmavé bobule, ktoré obsahujú veľké semeno (1).

Ovocie saw palmetto už dlho používali domorodí Američania pre svoje nutričné, diuretické, sedatívne, afrodiziakálne vlastnosti a vlastnosti znižujúce kašeľ.

V súčasnosti sa bobule konzumujú celé alebo sušené a pripravujú sa z nich čaj. Sušené a mleté saw palmetto je možné zakúpiť aj vo forme kapsúl alebo tabliet. Je široko dostupný, vrátane online.

Najbežnejšou formou na trhu sú olejové extrakty z mastných častí sušených bobúľ (1).

Tieto doplnky obsahujú 75–90 % tukov v závislosti od metódy extrakcie. Zvyčajne poskytujú vyššie množstvo prospešných rastlinných zlúčenín, ako je vitamín E a ďalšie antioxidanty, v porovnaní so surovým ovocím (2).


Môže prospievať zdraviu prostaty a funkcii moču

Saw palmetto môže pomôcť pri liečbe benígnej hyperplázie prostaty (BPH) – zdravotného stavu charakterizovaného pomalým, nerakovinovým, ale abnormálnym zväčšením prostaty.

BPH je bežná u starších mužov a postihuje až 75 % mužov vo veku 70 rokov (3).

Ak sa nelieči, prostata sa môže zväčšiť natoľko, že naruší schopnosť správneho vyprázdňovania močového mechúra. Môže tiež zvýšiť frekvenciu a nutkanie na močenie, čo často spôsobuje nadmerné nočné močenie, ktoré môže narušiť spánok.

BPH je súčasťou väčšej skupiny symptómov dolných močových ciest, skupiny symptómov typicky zahŕňajúcich močový mechúr, močovú trubicu a prostatu. Na rozdiel od BPH môžu dolné močové ciesty postihnúť mužov aj ženy (4, 5).

Skoré štúdie uvádzali, že saw palmetto môže pomôcť zvýšiť prietok moču a znížiť nočné močenie u mužov s BPH – ak sa používa samostatne alebo v kombinácii s tradičnou liekovou terapiou (6, 7, 8, 9, 10).

Dve recenzie uvádzajú, že denná dávka 320 mg Permixonu – špecifického extraktu zo saw palmetta – bola pri zlepšení prietoku moču a znížení nočného močenia účinnejšia ako placebo (11, 12).

Je možné, že účinky sa budú líšiť v závislosti od sily jednotlivých prípravkov.

Môže znížiť mužskú plešatosť

Saw palmetto môže pomôcť predchádzať androgénnej alopécii - typu vypadávania vlasov, ktorý je známy aj ako mužská a ženská plešatosť u mužov a žien.

Predpokladá sa, že funguje tak, že blokuje enzým, ktorý premieňa testosterón na dihydrotestosterón (DHT), hormón androgénneho typu, o ktorom sa predpokladá, že spôsobuje túto formu vypadávania vlasov (13, 14).

Predpokladá sa, že vyššie hladiny androgénnych hormónov, ako je DHT, skracujú cyklus rastu vlasov a vedú k rastu kratších a tenších prameňov vlasov (14).

Jedna malá štúdia uvádza, že denná dávka 200 mg saw palmetta – užívaná s ďalšou prospešnou rastlinnou zlúčeninou známou ako beta-sitosterol – znížila vypadávanie vlasov u 60 % mužov s androgénnou alopéciou v porovnaní s placebom (15).

V 2-ročnej štúdii dostávali muži s mužskou plešatosťou 320 mg saw palmetta denne alebo finasterid, konvenčný liek na vypadávanie vlasov.

Na konci štúdie približne jedna tretina tých, ktorí dostávali saw palmetto, hlásila zvýšenie rastu vlasov. To znamená, že saw palmetto bolo len o polovicu menej účinné ako konvenčné lieky (16).

Hoci je výskum o účinku saw palmetta na vypadávanie vlasov sľubný, je potrebné vykonať ďalšie štúdie.


Ďalšie potenciálne výhody

O Saw palmetto sa hovorí, že poskytuje ďalšie výhody.

Napríklad výskum v skúmavke ukazuje, že Permixon – špecifická formulácia saw palmetta – môže znížiť markery zápalu v bunkách prostaty. Nie je však jasné, či iné doplnky saw palmetto majú rovnaký účinok (17, 18).

Permixon môže tiež chrániť libido a plodnosť u mužov. Ukázalo sa, že konvenčná lieková terapia BPH a problém dolných močových ciest negatívne ovplyvňuje sexuálnu funkciu u mužov.

Prehľad 12 randomizovaných kontrolovaných štúdií – zlatý štandard vo výskume výživy – porovnával Permixon s konvenčnou liekovou terapiou pri liečbe BPH a dolných močových ciest.

Hoci oba mali negatívne vedľajšie účinky na mužskú sexuálnu funkciu, doplnok saw palmetto viedol k menším poklesom libida a nižšej impotencii v porovnaní s konvenčnou liečbou liekmi (11).

Nakoniec výskum v skúmavke naznačuje, že saw palmetto môže pomôcť zabiť a spomaliť rast určitých rakovinových buniek vrátane prostaty. Hoci sú to sľubné, nie všetky štúdie súhlasia a je potrebný ďalší výskum (19, 20, 21).

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK216069/
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25112532
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3090655/
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12930430
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29655606
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11276294
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1463641/
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23210402
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25614155
10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25154739
11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28723522
12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29694707
13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25289259
14. https://ghr.nlm.nih.gov/condition/androgenetic-alopecia
15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12006122
16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23298508
17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22520557
18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23846725
19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25009620
20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4692995/
21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16965237

menu