Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Glutatión ako lapač voľných radikálov

16.06.2024

Glutatión, označovaný ako „otec všetkých antioxidantov“, je silný antioxidant, ktorý pomáha bojovať proti voľným radikálom a ktorý si získal veľkú pozornosť pre svoje zdravotné prínosy. Má obrovskú schopnosť bojovať proti oxidačnému stresu a neutralizovať škodlivé voľné radikály. Glutatión sa skladá z troch typov molekúl známych ako aminokyseliny (1) (glutamínu, glycínu a cysteínu). V skutočnosti, vaše telo potrebuje glutatión, aby ste mohli žiť zdravo. Vedci dokonca navrhli jeho hladiny ako skvelý prediktor dĺžky života (2, 3). Glutatión sa nachádza v každej bunke v tele. A nachádza sa tam z dobrého dôvodu.


Glutatión (Glutathione) 500 mg Now Foods

Tento „majster“ antioxidant chráni ľudské telo ako málokto iný z antioxidantov. Glutatión ako antioxidant, zabraňuje a odďaľuje poškodenie buniek; ako aj na detoxikáciu chemikálií v pečeni (4). Je tiež dôležitý pre zdravie imunitného systému a reguláciu bunkového rastu a smrti (5). Glutatión (4) tiež posilňuje (recykluje) ďalšie antioxidanty, ako je vitamín C a vitamín E, ako aj kyselina alfa-lipoová (6) a CoQ10.

Keď sú tieto tri aminokyseliny spojené do glutatiónu, získajú silu na detoxikáciu nebezpečných voľných radikálov, toxických liekov a ťažkých kovov. Tento mechanizmus chráni celé vaše telo pred dysfunkciou a chorobami (1, 7, 8).

Glutatión tiež chráni aj vaše mitochondrie a zaisťuje, že vaše bunky sú schopné vytvárať energiu, ktorú vaše telo potrebuje. Mitochondrie (9) sú „elektrárne“ vašich buniek. Každá z vašich buniek má mitochondrie, ktoré premieňajú glukózu, aminokyseliny a tuky na energiu.

Glutatión zabezpečuje, že ťažké kovy, organické toxíny a voľné radikály vznikajúce pri normálnom metabolizme nepoškodzujú mitochondrie.

Nedostatok glutatiónu zvyšuje náchylnosť na oxidačný stres, ktorý môže byť základnou príčinou mnohých chorôb vrátane rakoviny, srdcových chorôb, Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby (10).

Hladiny glutatiónu v tele môžu byť znížené mnohými faktormi, vrátane nesprávnej výživy, toxínov v životnom prostredí a stresu. Jeho hladina tiež klesá s vekom.

Znižuje oxidačný stres

Glutatión znižuje reaktívne formy kyslíka (ROS) a oxidačný stres v tele, ktorý by inak poškodzoval bunky a DNA.  Oxidačný stres nastáva, keď existuje nerovnováha medzi produkciou voľných radikálov a schopnosťou tela bojovať proti nim. Príliš vysoké úrovne oxidačného stresu môžu byť predzvesťou viacerých chorôb. Patria sem cukrovka, rakovina a reumatoidná artritída. Glutatión pomáha odvrátiť vplyv oxidačného stresu, ktorý môže následne znížiť chorobu.

Článok citovaný v Journal of Cancer Science and Therapy (11) naznačil, že nedostatok glutatiónu vedie k zvýšeným hladinám oxidačného stresu, ktorý môže viesť k rakovine. Uvádza tiež, že zvýšené hladiny glutatiónu zvýšili hladiny antioxidantov a odolnosť voči oxidačnému stresu v rakovinových bunkách.

Glutatión je rovnako dôležitý pre regeneráciu ďalších antioxidantov, ktoré vaše telo potrebuje, ako je vitamín C a vitamín E. Zvyšuje vašu celkovú antioxidačnú obranu tela.

Znižuje zápal

Glutatión blokuje produkciu väčšiny zápalových cytokínov. Ak trpíte chronickými zdravotnými problémami, cytokíny vás môžu udržiavať v stave neustáleho zápalu nízkeho stupňa (12). Nedostatok glutatiónu spôsobuje zápal. Blokovanie zápalových dráh (MAPK a iNOS) obnovilo jeho hladiny.

To naznačuje, že glutatión a zápal sú vo veľmi tesnom vzájomnom vzťahu (13). Na druhej strane glutatión blokuje NF-κ, hlavný kontrolór zápalu v tele. Tento proteínový komplex zvyšuje aktivitu rôznych zápalových génov a ich produktov (14). Množstvo ochorení dýchacích ciest a pľúc je spôsobených nadmerným zápalom a môžu mať prospech z obnovenia zdravých hladín glutatiónu (12).

Úzkosť, depresia a stres

Výskum odhalil, že ľudia s depresiou majú nízke hladiny glutatiónu (14, 15). V súlade s tým, glutatión zabránil depresii v strese. A čo viac, lieky proti úzkosti môžu fungovať čiastočne zvýšením jeho hladín (16, 17).

OCD a schizofrénia

Ľudia so schizofréniou majú nízku hladinu glutatiónu. NAC, ktorý zvyšuje hladiny glutatiónu v mozgu, zlepšil symptómy schizofrénie v klinických štúdiách (18).

Ľudia s OCD môžu mať nízke hladiny glutatiónu v určitých častiach mozgu a vysoké hladiny voľných radikálov v krvi. Posilnenie glutatiónu môže zlepšiť antioxidačnú obranu, odolnosť voči stresu a celkovú závažnosť symptómov (19, 14, 17).

Keďže viaceré lieky používané na liečbu bipolárnej poruchy účinkujú zvýšením hladín glutatiónu, jeho prirodzené zvýšenie môže tiež pomôcť stabilizovať náladu a symptómy (20).

Autizmus a ADHD

Deti s diagnostikovaným autizmom majú približne o 20 – 40 % nižšie hladiny glutatiónu ako ich neautistickí rovesníci. Majú rôzne abnormality pri tvorbe a obnove aktívnej formy glutatiónu (21, 22, 23, 1).

Orálny a transdermálny glutatión sa vyvíja na obnovenie hladín u autistických detí (1).

Ľudia s ADHD majú nízku hladinu glutatiónu a vysokú hladinu oxidačného stresu. Pycnogenol, ďalší prírodný booster glutatiónu, normalizoval hladinu glutatiónu a celkovú hladinu antioxidantov u detí s ADHD (24, 25).

Kým nevyjdú ďalšie štúdie, mali by ste byť opatrní s doplnkami glutatiónu pre deti s autizmom alebo ADHD. Nezabudnite sa porozprávať s lekárom pred pridaním doplnku pre vaše dieťaťa.

Znižuje poškodenie buniek pri alkoholickom a nealkoholickom stukovatení pečene


Glutatión (Glutathione) 500 mg Now Foods

Bunková smrť v pečeni môže byť zhoršená nedostatkom antioxidantov, vrátane glutatiónu. To môže viesť k stukovateniu pečene u tých, ktorí užívajú alkohol nad rámec, aj u tých, ktorí ho neužívajú. Ukázalo sa, že glutatión zlepšuje hladiny bielkovín, enzýmov a bilirubínu v krvi jedincov s alkoholickým a nealkoholickým chronickým tukovým ochorením pečene.

Štúdia (26) zistila, že orálne podávaný glutatión mal pozitívny vplyv na ľudí s nealkoholickým stukovatením pečene po proaktívnych zmenách životného štýlu. V tejto štúdii bol glutatión poskytovaný vo forme doplnkov v dávke 300 miligramov denne počas štyroch mesiacov.

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie

1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3628138/
2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8001743
3. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24835770
4. https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/glutathione#section=Top
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3549305/
6. https://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=19&contentid=AlphalipoicAcid
7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19169150
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14555227
9. https://micro.magnet.fsu.edu/cells/mitochondria/mitochondria.html
10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2756154/
11. https://www.omicsonline.org/references/role-of-glutathione-in-cancer-progression-and-chemoresistance-359310.html
12. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3048347/
13. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24978607
14. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3964749/#R37
15. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21552194
16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7972287
17. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17652828
18. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18436195
19. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26949749
20. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17184924
21. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18612812/
22. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16917939/
23. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15585776/
24. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24568073
25. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16984739
26. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28789631

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

    menu