Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Je depresia v detstve častá?

27.02.2023

Depresia v detstve sa líši od klasického „blues“ a každodenných emócií, ktoré má dieťa počas svojho vývinu. Ak je vaše dieťa smutné, ešte to neznamená, že on či ona trpí depresiou. Stáva sa tak, až keď je dieťa neustále smutné - deň za dňom - depresia môže byť problém. Alebo, ak vaše dieťa má neprimerané správanie, ktoré narušuje normálne sociálne aktivity, záujmy, školskú prácu alebo rodinný život, môže to indikovať, že sa jedná o depresívne ochorenie.

Depresia u dospievajúcich (teenagerov)

Je prirodzené, že sa váš teenager niekedy bude cítiť nešťastný. Ak ale tento smútok pretrváva dlhšie ako dva týždne a teenager zažíva ďalšie symptómy depresie, môže trpieť adolescentnou depresiou. Pretože, jedno dieťa z 33 detí a jeden z 8 dospievajúcich trpí depresiami, preto sa poraďte s lekárom, či ňou netrpí aj vaše dieťa. K dispozícii je veľa účinných liekov, ktoré teenagerom môžu pomôcť pri prekonaní depresie skôr ako dospejú.

Ako častá je depresia?

Odhaduje sa, že do roku 2020, bude depresia v poradí druhá najčastejšia choroba za ischemickou chorobou srdca medzi hlavnými príčinami zdravotného postihnutia na svete. Ale ľudia s depresiou si často neuvedomujú (alebo neprijmú) fakt, že ich depresívna nálada je zapríčinená fyzickým stavom. V dôsledku toho môžu donekonečna hľadať vonkajšie príčiny.

Podľa národného inštitútu duševného zdravia, v USA trpí depresiou až 14,8 milióna dospelých. U týchto osôb je najvyššie riziko samovrážd. Pre ľudí vo veku 10 – 24 rokov, je samovražda treťou najčastejšou príčinou smrti. Bohužiaľ, ľudia, ktorí trpia klinickou depresiou, nikdy nevyhľadávajú liečbu. Nie sú diagnostikovaní alebo liečení, takže depresia sa môže zhoršiť, trvá roky a spôsobuje utrpenie, dokonca aj možnú samovraždu.

Aké sú varovné signály pred samovraždou?

Depresia nesie so sebou vysoké riziko samovrážd. Každý, kto vyjadruje nejaké samovražedné myšlienky, by mal byť braný vážne. Neváhajte zavolať na záchrannú linku 112 alebo kontaktujte ihneď lekára.

Varovné signály zahŕňajú:

  • myšlienky alebo rozprávanie o smrti alebo samovražde,
  • myšlienky alebo rozprávanie o ubližovaní samému sebe alebo ubližovaní iným,
  • agresívne správanie alebo impulzivita.

Predchádzajúce pokusy o samovraždu zvyšujú riziko budúcich pokusov a dokonanej samovraždy. Každé zmienenie o samovražde alebo násilí je potrebné brať vážne. Ak máte v úmysle alebo máte plán, ako spáchať samovraždu, choďte na pohotovosť na okamžité vyšetrenie a liečbu.

Je veľa rôznych druhov depresií ako:

  • Klinická depresia
  • Chronická depresia (dystýmia)
  • Bipolárna depresia
  • Sezónna depresia (SAD alebo sezónna afektívna porucha)
  • Psychotická depresia
  • Popôrodná depresia
  • Substančne indukovaná depresia (SIMD)

Ďalšie druhy depresie, ktoré sa môžu vyskytovať, sú:

  • Dvojitá depresia – stav, keď človek s chronickou depresiou (dystýmiou) zažije epizódu klinickej depresie.
  • Sekundárna depresia – depresia, ktorá sa rozvinie po vzniku zdravotného stavu ako hypotyreóza, mŕtvica, Parkinsonova choroba alebo AIDS alebo po psychickom probléme ako je schizofrénia, panická porucha alebo bulímia.
  • Chronická depresia z dlhodobej liečby – stav, ktorý pretrváva viac ako rok a je veľmi ťažké ho liečiť antidepresívami alebo psychoterapiou. Na tento chronický druh depresie sa vyžíva elektrokonvulzívna terapia (ECT).
  • Maskovaná depresia – depresia, ktorá je skrytá za fyzickými ťažkosťami, pre ktoré nemožno nájsť organický dôvod.

Aká choroba sa môže vyskytovať s depresiou?

Depresie sa často vyskytujú aj s inými chorobami, ako úzkosť, obsedantne kompulzívna porucha, panická porucha, fóbie alebo poruchy príjmu potravy. Ak vy alebo váš milovaný má príznaky depresie a/alebo inej duševnej choroby, kontaktujte lekára. Sú dostupné liečebné postupy, ktoré pomôžu zbaviť sa depresie alebo duševnej choroby.

Môže mať depresia fyzické symptómy?

Pretože niektoré chemické látky v mozgu alebo neurotransmitery, konkrétne serotonín a norepinefrín, ovplyvňujúcie náladu a bolesť, nie je nič nezvyčajné, že ľudia, ktorí trpia depresiou, majú fyzické symptómy. Tieto príznaky zahŕňajú bolesti kĺbov, chrbta, črevné problémy, poruchy spánku a zmeny chuti do jedla. Symptómy tiež môžu byť sprevádzané spomalenou rečou alebo pohybom. Veľa ľudí ide za lekárom s týmito fyzickými problémami, pričom príčinou je klinická depresia.

Kde môžem hľadať pomoc pri depresii?

Ak vy alebo niekto, koho poznáte, prejavuje známky depresie, vyhľadajte lekársku pomoc. On alebo ona vyhodnotí príznaky a poskytne liečbu, prípadne vás odporučí k odborníkovi na duševné zdravie.

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

menu