Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Jeden Aspirin denne môže žnížiť riziko úmrtia na rakovinu

18.01.2023

Podľa nových výskumov, dlhodobé užívanie Aspirinu odporúčané ľudom s rizikom srdcového infarktu, môže tiež znížiť riziko úmrtia na rakovinu.

Prínos však nemusí byť taký veľký ako sa verilo, hovorí vedec Eric Jacobs, PhD z American Cancer Society. Predchádzajúce štúdie uvádzajú zníženie rizika úmrtia na rakovinu o 37 %. „Podľa našich analýz, denné užívanie Aspirinu je spojené so znížením úmrtia na rakovinu celkove asi o 16 % “ hovorí Jocobs. Popisuje, že zníženie je miernejšie. Aj tak, hovorí, „naše výsledky sú ďalšou podporou pre potenciálny prospech z denného užívania Aspirinu na zníženie úmrtnosti na rakovinu.“ Zistil súvislosti, ale nie príčinu a mechanizmus účinku.

Existujú ďalšie odporúčania ako zredukovať riziko rakoviny, hovorí. Medzi nimi: pravidelné fyzické aktivity, udržiavania správnej hmotnosti a nefajčenie. Nové analýzy sú publikované v Journal of the National Cancer Institute.

Aspirin a riziko rakoviny

Jacobs analyzoval informácie získané z výskumu viac ako 100 000 ľudí zúčastnených na štúdii prevencie rakoviny. Muži a ženy, prevažne bieli a starší ako 60 rokov, v roku 1997, popisujú užívanie Aspirinu v priebehu rokov. Takmer 24 % zúčastnených v roku 1997 užívalo Aspirin denne. Boli sledovaní 11 rokov. U všetkých respondentov, ktorí užívali Aspirin denne bez ohľadu na veľkosť dávky, zistili 16 % zníženie rizika. Väčšinou išlo o zníženie rizika rakoviny hrubého čreva a konečníka, žalúdka a pažeráka. Pri týchto typoch rakoviny bol priaznivý účinok Aspirinu najsilnejší, hovorí. K rozdielnym výsledkom štúdií Jacobs hovorí, že to iba dokumentuje, že je stále značná neistota v tom, aká denná dávka Aspirinu by mohla pomôcť.

Presná dávka Aspirinu, ktorá by mohla pomôcť pri prevencii proti rakovine, nie je známa, hovorí Jacobs. „Jedna z možností je, že Aspirin pomáha predchádzať rakovine rovnakým spôsobom, ako pomáha predchádzať infarktu, „hovorí, tým, že blokuje aktiváciu krvných doštičiek, ktoré pomáhajú zrážať krv. „Vieme, že doštičky, ktoré sú aktivované, môžu uvoľňovať látky, ktoré pomáhajú pri raste a metastázach nádorov, „ konštatuje.

Denné užívanie Aspirinu je potrebné konzultovať s lekárom. Aj nízke dávky Aspirinu môžu viesť k problémom, ako je závažné gastrointestinálne krvácanie, hovorí.

Nové štúdie vychádzajú zo zistení, že nie je podstatná dĺžka užívania Aspirinu, hovorí John A. Baron, MD, profesor medicíny na School of Medicine na Univerzite v Severnej Karoline, ktorý napísal hodnotenie k výsledkom výskumu. Baron konštatuje, že účinok Aspirinu pri kardiovaskulárnych ochoreniach je takmer okamžitý, ale dosiahnutie pozitívneho efektu pri riziku rakoviny si vyžaduje dlhší čas. Nie je jasné, kedy tento účinok nastupuje, hovorí. Je veľa výkladov mechanizmu protirakovinového pôsobenia, hovorí. Súhlasí, že zreteľne najvýraznejší je obranný účinok na hrubé črevo a konečník (kolorektálna rakovina). Aspirin inhibuje tvorbu látok, ktoré boli zistené pri kolorektálnej rakovine (jednak v normálnych a aj rakovinových bunkách), hovorí.

Tiež varuje pred svojvoľným užívaním Aspirinu bez odporúčania lekárom. „Aspirin je liek. Je bezpečný, ale je to stále iba liek.“ Vo svojom hodnotení píše, „že pozitívne efekty musia byť v rovnováhe s rizikami, obzvlášť ak pozitívne účinky (pri riziku rakoviny) sa dostavujú oneskorene. Baron je konzultantom firmy Bayer a venuje sa štúdiu vedľajších účinkov užívania Aspirinu.

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

    menu