Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

K čomu je vhodná Boswelia pre zdravie?

20.06.2024

Boswellia Serrata je živica extrahovaná zo stromu, ktorý je niekedy spálený. V mnohých kultúrach je používaná už tisíce rokov ako botanický liek. Hlavnými zložkami boswellovej živice sú boswellové kyseliny (vrátane najaktívnejšej kyseliny acetyl-11-keto-b-boswellovej (AKBA)), o ktorých sa preukázalo, že majú protizápalové, tlmiace bolesť, antioxidačné a antiartritické vlastnosti.

Boswellia Serrata sa prostredníctvom svojich aktívnych kyselín boswellových javí ako nová inhibícia prozápalového enzýmu nazývaného 5-lipoxygenáza a môže mať ďalšie protizápalové účinky. Tieto protizápalové účinky boli skúmané z hľadiska ich prínosu pri osteoartritíde (OA) a zdá sa, že perorálne doplnky Boswellie môžu pomerne výrazne potlačiť bolesť a nehybnosť spojenú s OA s účinkami.


Boswellia extrakt 500 mg Now Foods | výživový doplnok | vitamín

Zápal je spôsobený imunitným systémom tela. Vyskytuje sa, keď sa biele krvinky pokúsia zahnať cudzie organizmy, zvyčajne ako reakcia na podráždenie, poranenie alebo infekciu. Ak má človek autoimunitné ochorenie, ako je reumatoidná artritída, imunitný systém vyvolá zápal, aj keď neexistuje žiadny votrelec. To môže spôsobiť opuch, bolesť, stuhnutosť kĺbov a poškodenie tkaniva.

Má imunomodulačné účinky

Zatiaľ čo bojuje s nadmerne aktívnym imunitným systémom, boswellia tiež posilňuje imunitný systém. Okrem svojho prírodného protizápalového účinku môžu mať boswellové kyseliny tiež účinok na imunitný systém. Niektoré štúdie ukazujú, že účinné látky v Boswellia serrata môžu mať výhody pôsobením na obranné mechanizmy tela, najmä ovplyvňovaním tvorby protilátok a proliferácie lymfocytov. Týmto spôsobom môže živica boswellia pomôcť chrániť telo a predchádzať rozvoju určitých chorôb.

Zatiaľ čo rôzne autoimunitné stavy, ako je zápalové ochorenie čriev (vrátane Crohnovej choroby a ulceróznej kolitídy), reumatoidná artritída a systémový lupus erythematosus, zahŕňajú dysreguláciu a následnú hyperaktívnu reakciu imunitného systému, prírodné extrakt z boswellie tieto procesy regulujú nadol.

Potlačením produkcie prozápalových cytokínov, ako je Th1, ktoré pri nadmernej expresii nevyhnutne ničia zdravé bunky, ponecháva boswellia priestor pre „dobrú“ obranyschopnosť imunitného systému (t. J. Th2 cytokíny), aby mohli robiť svoje veci, ako napríklad zabrániť cudzím patogénom.

Pomáha predchádzať autoimunitným chorobám

Jedným z najstarších spôsobov použitia kadidlového oleja a boswellie je liečba rôznych autoimunitných ochorení, najmä bežných zápalových chorôb vrátane astmy, artritídy a chronických ochorení čriev. Boswellia zasahuje do vývoja autoimunitných chorôb, pretože sa zdá, že pomáha riadiť produkciu imunoglobulínov alebo protilátok, ktoré vytvára imunitný systém na boj proti potenciálnym hrozbám: baktériám, vírusom, plesniam a toxínom.

Skutočnosť, že boswellia serrata má inhibičné účinky, ktoré znižujú produkciu leukotriénov, si získala veľkú pozornosť vedcov, ktorí študujú chronické zápalové ochorenia, ktoré majú pôvod v zvýšenej aktivite leukotriénov. Ako uvádza jedna štúdia publikovaná v Medzinárodnom vestníku fytoterapie a fytofarmakológie (1).

Pomáha pri prevencii infekcií a pri rýchlom hojení rán

Boswellia možno pripravuje cestu pre prirodzenejšiu antibiotickú liečbu bez nepríjemných vedľajších účinkov bežných antibiotík, na ktoré sme si už zvykli. Štúdie in vitro naznačujú, že extrakt z boswellia serrata má antibakteriálne účinky proti bežným patogénnym kmeňom vrátane streptokokovej pneumónie a napr. Coli. Ďalšie štúdie naznačujú, že má silnú antivírusovú aktivitu (t. J. Proti mimoriadne nepríjemným vírusom, ako je chrípka). Je to preto, že boswellia pozitívne sprostredkuje produkciu imunoglobulínov, ako je IgG, ktoré hrajú úlohu v boji proti baktériám a vírusom.

Môže pomôcť u ľudí s astmou

Aj keď ajurvédske tradície demonštrujú použitie boswellie pri liečbe astmy a bronchitídy po tisíce rokov, súčasný výskum tiež implikuje úlohu, ktorú môže extrakt z boswellie hrať pri kontrole astmatických symptómov. Vyššie uvedená anti-5-lipoxygenázová aktivita boswellie potláča hladiny prozápalových leukotriénov, ktoré sú spojené s patogenézou astmy.

Znižuje bolesť kĺbov a artritídu

Všeobecne povedané, silná protizápalová aktivita boswellie pomáha znižovať mediátory zápalu, ako sú leukotriény, faktory nekrózy nádorov a ďalšie prozápalové cytokíny, čím zmierňuje celkový pocit bolesti. Konkrétnejšie však môže suplementácia boswelliou viesť k významnému zníženiu bolesti kĺbov u ľudí liečiacich zápalové poruchy kĺbov, ako je osteoartritída. Znížením prítoku bielych krviniek do tekutiny obklopujúcej kĺby (a výsledným nepríjemným pulzovaním) účinkuje boswellia na zmiernenie bolesti spojenej s artritídou a osteoartritídou.

Štúdia publikovaná v komplexnej databáze prírodných liekov ukázala (2), že extrakt z boswellia serrata môže pomôcť znížiť bolesť, opuch a problémy s pohybom u ľudí s artritídou alebo osteoartritídou (bežná, chronická, progresívna, skeletálna, degeneratívna porucha, ktorá bežne postihuje kolenný kĺb) a iné formy zapálených kĺbov.

Ďalšia štúdia publikovaná v časopise Journal of Phytotherapy and Phytopharmacology zistila, že boswellia serrata pomáhala pri príznakoch osteoartritídy, ako sú bolesti kolena, šklbanie v kolene a bolesť pri chôdzi, výrazne lepšie ako pri liečbe placebom. Vedci dospeli k záveru, že vďaka protizápalovým, antiartritickým a analgetickým účinkom boswellie je sľubnou pomocou na zníženie bolesti kolena, zvýšenie ohybu kolena a zväčšenie vzdialenosti chôdze u tých, ktorí sú náchylní na časté opuchy kolenných kĺbov (3).

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20696559
2. https://naturalmedicines.therapeuticresearch.com/
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12622457

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

    menu