Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Kognitívna podpora s PQQ (Pyrrolochinolín chinón)

20.06.2024

Počuli ste už o superpotravinovom doplnku PQQ? Pravdepodobne nie. Pyrolochinolín chinón alebo PQQ je nedávno objavená vitamínová zlúčenina a bola objavená ako kofaktor pre baktérie, a je podobný účinku vitamínov B na človeka. Pyrolochinolín chinón (PQQ) je malá chinónová molekula, ktorá má schopnosť byť činidlom REDOX, schopným redukovať oxidanty (antioxidačný účinok) a potom sa recyklovať glutatiónom späť do aktívnej formy.


PQQ 40 mg FORTE (Pyrrolochinolín chinón) Now Foods | výživový doplnok | vitamín

Podporuje kognitívne zdravie, pamäť bojom proti mitochondriálnej dysfunkcii a ochranou neurónov pred oxidačným poškodením. PQQ sa vytvára pomocou prírodného fermentačného procesu, ktorý zvyšuje jeho absorpciu. Je to vo vode rozpustná zlúčenina, čo sťažuje dosiahnutie optimálnej hladiny PQQ v tele.

PQQ modifikuje oxidáciu v bunke po naviazaní na niektoré proteíny a táto modulačná úloha, ktorú hrá, môže zmeniť signálne procesy, ktoré prebiehajú v bunke. Pretože PQQ je REDOX agent (schopný redukcie aj oxidácie), nie je to čistý antioxidant, ale podieľa sa na cyklickom antioxidačnom cykle s antioxidačným enzýmom známym ako glutatión.

PQQ je zlúčenina, ktorá pomáha podporovať mitochondriálnu / energetickú podporu bunky, takže sa podieľa na výrobe energie. Ako všetci vieme, rýchly a zdravý metabolizmus vedie k zvýšeniu energie, zdravej telesnej hmotnosti a silnejšiemu imunitnému systému. Tiež sa považuje za užitočný aj pri mentálnom zdraví. A vedecké štúdie to potvrdzujú.

Zlepšuje mitochondriálnu funkciu

Jednou z hlavných výhod PQQ je jeho účinok na mitochondrie, čo je organela, ktorá dodáva bunkám energiu. Posledný výskum PQQ sa do veľkej miery zameriava na mitochondriálne účinky. Mitochondrie sú zodpovedné za výrobu energie, ktorú vaše bunky potrebujú, aby zostali zdravé a optimálne fungovali. Zlé mitochondriálne zdravie súvisí s rôznymi bežnými stavmi, vrátane duševného úpadku, srdcových chorôb, cukrovky a rakoviny (1).

Odborníci poznamenávajú, že vylepšené mitochondriálne zdravie môže byť za mnohými zdravotnými tvrdeniami spojenými s PQQ, ako je zlepšená pamäť, energia a spánok.

Štúdia z roku 2016 zistila, že PQQ dokázala zvýšiť prietok krvi do mozgu, čo by mohlo pomôcť chrániť pred kognitívnym poklesom a demenciou u starších ľudí. PQQ môže zabrániť zníženiu mozgových funkcií u starších osôb, najmä v pozornosti a pracovnej pamäti.“ (2).

Štúdia publikovaná v časopise Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition ukázala, že PQQ pomáha predchádzať neurodegenerácii a zlepšuje pamäť vďaka svojej schopnosti znižovať oxidačné poškodenie buniek (3).

Medzi príznaky mitochondriálnej dysfunkcie patrí znížený rast, svalová slabosť, neurologické problémy, problémy s gastrointestinálnym traktom a zvýšené riziko infekcie (4).

Podporuje nervové bunky

Je známe, že PQQ ovplyvňuje viac bunkových dráh, čo zvyšuje produkciu nervového rastového faktora. Chránením neurónov a stimuláciou nervového rastu v mozgu podporuje PQQ-10 kognitívny výkon vrátane pamäti a pozornosti. Rovnako ako CoQ10 má PQQ rôzne výhody pre mitochondriálnu funkciu. Ukázalo sa, že tlmí mitochondriálny oxidačný stres a stimuluje mitochondriálnu biogenézu. Klinické štúdie na ľuďoch preukázali, že PQQ zvyšuje krátkodobú pamäť a pozornosť, zlepšuje energetický metabolizmus a redukuje znaky zápalu, rovnako ako zlepšuje všeobecné pocity pohody.

Nervový rastový faktor (NGF) je malý proteín, ktorý hrá rozhodujúcu úlohu pri raste, vývoji a údržbe neurónov. Zistilo sa, že PQQ podporuje produkciu NGF, pričom jedna štúdia ukázala až 40-násobné zvýšenie. Zvýšená hladina NGF pomáha udržiavať zdravie mozgu a periférnych nervov a zároveň stimuluje regeneráciu nervov. To podporuje viac duševnej energie, väčšie sústredenie a lepšiu krátkodobú pamäť.

Chránením neurónov a stimuláciou nervového rastu v mozgu podporuje PQQ-10 kognitívny výkon vrátane pamäti a pozornosti. PQQ zvyšuje biosyntézu nervového rastového faktora (NGF), kľúčového proteínu zapojeného do rastu a prežitia neurónov.

Znižuje oxidačný stres

PQQ má silné antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť chrániť bunky pred oxidačným stresom a poškodením spôsobeným hromadením škodlivých voľných radikálov. To by mohlo mať ďalekosiahle výhody, pretože štúdie ukazujú, že antioxidanty zohrávajú ústrednú úlohu v zdraví a chorobe (5).

Štúdia uskutočnená na univerzite Hokkaido v Japonsku ukázala, že PQQ pomohla zabrániť smrti neurónových buniek spôsobenej oxidačným stresom, čo by mohlo prospieť neurologickým poruchám, ako je Parkinsonova choroba (6).

PQQ je však známe svojimi silnými antioxidačnými účinkami a je zapojený do rôznych bunkových procesov, vrátane ochrany nervových buniek pred poškodením (7, 8). A čo viac, PQQ podporuje správnu mitochondriálnu funkciu a bunkový vývoj nových mitochondrií (7).

Niektoré štúdie zistili (9), že PQQ funguje podobne ako antioxidant. Ukázalo sa, že znižuje oxidačný stres a predlžuje životnosť určitých buniek.

Antioxidanty chránia vaše bunky pred poškodením spôsobeným škodlivými molekulami nazývanými voľné radikály. PQQ je mimoriadne účinný antioxidant a pri znižovaní týchto voľných radikálov je približne stokrát účinnejší ako vitamín C. Neustály prísun PQQ poskytuje dlhodobú ochranu a podporuje dlhovekosť vášho srdca, mozgu, pečene a ďalších orgánov bohatých na mitochondrie.

 

PQQ 40 mg FORTE (Pyrrolochinolín chinón) Now Foods | výživový doplnok | vitamín

Má neurologickú podporu

PQQ zvyšuje kognitívne funkcie a zlepšuje krátkodobú pamäť. Môže pomôcť mozgu predchádzať strate pamäti a kognitívnym zmenám v dôsledku veku a neurodegeneratívnych porúch. Vďaka svojej schopnosti obnovovať poškodené mozgové a nervové bunky sa tiež preukázalo, že podporuje zotavenie v prípade mozgovej príhody a mozgového infarktu.

 

 

 

 

 

 

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie

1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29163365/
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26782228
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2212345/
4. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15612-mitochondrial-diseases
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3614697/
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18591768
7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29185343/
8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22040225/
9. https://doi.org/10.1016/j.exger.2016.04.008

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

    menu