Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Kurkumín a čierne korenie je viac ako úľava od bolesti kĺbov

18.05.2024

Kurkumín, hlavná aktívna zložka kurkumy, sa používa v bylinnej medicíne na pomoc pri zápaloch a na zníženie stuhnutosti a bolesti kĺbov. Poskytuje tiež podporu trávenia tým, že pomáha pečeni zvýšiť sekréciu žlče a stimuluje kontrakciu žlčníka na zmiernenie plynatosti a žalúdočnej nevoľnosti. Výskumy potvrdzujú, že kombinácia piperínu v čiernom korení s kurkumínom v kurkume zvyšuje vstrebávanie kurkumínu až o 2000 % (36, 37, 38).

Kurkuma obsahuje prirodzene sa vyskytujúce fytochemikálie zvané kurkuminoidy. Kurkumín je účinná látka v kurkume a má silné biologické vlastnosti. Ajurvédska medicína, tradičný indický systém liečby, odporúča kurkumu pre rôzne zdravotné stavy. Kurkuma a jej silná zložka, kurkumín, majú celý rad zdravotných výhod.


Kurkuma (kurkumín) s čiernym korením 8000 mg Webber Naturals | výživový doplnok | vitamín

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kurkuma môže bezpečným a efektívnym spôsobom pomáhať pri znižovaní zápalu a pri prevencii chorôb. Aj keď sú akútne zápalové reakcie pre organizmus prospešné v tom, že pomáhajú opravovať poranenia, podráždenie alebo infekcie, vieme, že chronický zápal môže prispieť k vzniku choroby.

Existuje sľubný výskum na podporu použitia kurkumínu na protizápalové a antioxidačné účinky na obezitu, na zníženie bolesti a opuchov pri artritíde a na pomoc pri komplikáciách, ako je diabetická retinopatia, nefropatia a kardiomyopatia (1, 2, 3).

Moderný výskum ukazuje, že kurkumín, aktívna látka v kurkume, môže mať priaznivé vlastnosti pre príznaky reumatoidnej artritídy (RA), je protizápalová, pôsobí ako antioxidant, protirakovinová a neuroprotektívna (4). Extrakt je štandardizovaný na 95% kurkuminoidov.

Pridanie čierneho korenia do našej receptúry s najvyššou účinnosťou zlepšuje vstrebávanie a využitie kurkumy v tele. Kľúčom je piperín, aktívna zložka nachádzajúca sa v čiernom korení, ktorá má tiež protizápalové vlastnosti. Každá kapsula obsahuje 5 mg extraktu z čierneho korenia štandardizovaného na 95 % piperínu, ktorý pomáha kurkumínu absorbovať efektívnejšie.

Čierne korenie je však viac ako len základ v kuchyni. Je považovaný za „kráľa korenín“ a používa sa v starovekej ajurvédskej medicíne po tisíce rokov kvôli vysokej koncentrácii účinných, prospešných rastlinných zlúčenín (32, 33).

Prírodná a protizápalová

Zápal je v tele nevyhnutný proces, pretože bojuje proti škodlivým útočníkom a opravuje škody spôsobené baktériami, vírusmi a poraneniami. Dlhodobý zápal sa však podieľa na väčšine chronických stavov, ako sú srdcové choroby, rakovina a autoimunitné choroby, a preto musí byť kontrolovaný. Kurkumín v kurkume má preukázané silné protizápalové vlastnosti, ktoré blokujú pôsobenie zápalových molekúl v tele. Štúdie ukazujú pozitívne účinky kurkumínu na ľudí trpiacich okrem iného na choroby ako reumatoidná artritída a zápalové ochorenia čriev (10, 11, 12).

Kurkumín je silne protizápalový. V skutočnosti je taký silný, že zodpovedá účinnosti niektorých protizápalových liekov bez vedľajších účinkov (19, 20, 21).

Mnohé štúdie naznačujú, že účinná látka piperín v čiernom korení účinne bojuje proti zápalu (39).

Silný antioxidant

Ukázalo sa, že kurkumín je silným zachytávačom voľných radikálov kyslíka, čo sú chemicky aktívne molekuly, ktoré spôsobujú poškodenie buniek tela (8, 9). Voľné radikály majú tendenciu reagovať s dôležitými organickými látkami, ako sú mastné kyseliny, bielkoviny alebo DNA. Poškodenie voľnými radikálmi je spolu so zápalom kľúčovým činiteľom kardiovaskulárnych chorôb, takže kurkumín môže hrať úlohu pri prevencii srdcových chorôb.

Antioxidanty v kurkume môžu znížiť riziko katarakty, glaukómu a makulárnej degenerácie, majú potenciál predchádzať srdcovým chorobám, chorobám očí a Alzheimerovej chorobe. Protizápalové vlastnosti môžu pomôcť aj ľuďom s artritídou.

Čierne korenie má vynikajúce antioxidačné účinky, ktoré prispievajú k vášmu zdraviu mnohými spôsobmi (34). Antioxidanty bojujú proti voľným radikálom spôsobujúcim choroby a posilňujú imunitu. Navyše, piperín v čiernom korení zvyšuje biologickú dostupnosť živín. To znamená, dokáže premeniť hranične účinnú terapeutickú látku na vysoko účinnú. Výskum ukázal, že čierne obsahuje vysoky obsah antioxidantov a môže znížiť poškodenie voľnými radikálmi. Napríklad jedna recenzia štúdií zistila (35), že doplnky s obsahom čierneho korenia a piperínu môžu zabrániť alebo spomaliť postup poškodenia voľnými radikálmi.

Protirakovinová prevencia

Rakovina je hrozné ochorenie, ktoré sa vyznačuje nekontrolovaným rastom buniek. Početné štúdie skúmali vplyv kurkumy na rakovinu a mnohé zistili, že môže ovplyvňovať tvorbu, rast a vývoj rakoviny na molekulárnej úrovni (13). Výskum ukázal, že môže znižovať šírenie rakoviny a môže prispievať k odumieraniu rakovinových buniek. Kurkuma a kurkumín môžu byť tiež schopné pôsobiť proti účinkom niektorých karcinogénov, ako sú napríklad niektoré prídavné látky používané v spracovaných potravinách (13, 14, 15).

Mozog

Pribúdajú dôkazy, že kurkumín môže prechádzať cez hematoencefalickú bariéru a môže pomôcť chrániť pred Alzheimerovou chorobou (16). Funguje na znížení zápalu a hromadenia bielkovinových plakov v mozgu, ktoré sú charakteristické pre pacientov s Alzheimerovou chorobou (17). Ďalšia štúdia so 60 pacientmi preukázala, že kurkumín bol pri liečbe depresie rovnako účinný ako antidepresívum, pretože zvyšoval hladinu neurotropného (5, 6, 7) faktora pochádzajúceho z mozgu (znížené hladiny tejto látky súvisia s depresiou) (18).

Neuróny sú schopné vytvárať nové spojenia, ale v určitých oblastiach mozgu sa tiež môžu množiť a pribúdať. Jedným z hlavných motorov tohto procesu je neurotrofický faktor odvodený od mozgu (BDNF), čo je typ rastového hormónu, ktorý funguje vo vašom mozgu (5).

Mnoho bežných porúch mozgu súvisí so zníženou hladinou tohto hormónu, vrátane depresie a Alzheimerovej choroby (21, 22). Je zaujímavé, že kurkumín môže zvyšovať hladinu BDNF v mozgu (6, 7). Týmto spôsobom môže byť účinné pri oddialení alebo dokonca zvrátení mnohých mozgových chorôb a vekom podmienených poklesov mozgových funkcií (23).

Môže znížiť riziko srdcových chorôb

Kurkumín môže pomôcť zvrátiť mnoho krokov v procese srdcových chorôb (24). Možno hlavnou výhodou kurkumínu, pokiaľ ide o srdcové choroby, je zlepšenie funkcie endotelu, ktorý je výstelkou vašich ciev. Je dobre známe, že endotelová dysfunkcia je hlavným činiteľom srdcových chorôb a zahŕňa neschopnosť vášho endotelu regulovať krvný tlak, zrážanie krvi a rôzne ďalšie faktory (25). Kurkumín navyše zmierňuje zápaly a oxidáciu (ako je uvedené vyššie), ktoré zohrávajú úlohu aj pri srdcových chorobách.

Môže byť užitočná pri prevencii Alzheimerovej choroby

Alzheimerova choroba je najbežnejším neurodegeneratívnym ochorením na svete a hlavnou príčinou demencie. Preto je nanajvýš dôležité zabrániť jej výskytu. Na obzore môžu byť dobré správy, pretože sa ukázalo, že kurkumín prechádza cez hematoencefalickú bariéru (16).

Je známe, že pri Alzheimerovej chorobe zohrávajú úlohu zápaly a oxidačné poškodenia, na ktoré má kurkumín priaznivé účinky (26). Kľúčovou vlastnosťou Alzheimerovej choroby je navyše nahromadenie proteínových spleti nazývaných amyloidové plaky. Štúdie ukazujú, že kurkumín môže pomôcť tieto plaky vyčistiť (17).


Kurkuma (kurkumín) s čiernym korením 8000 mg Webber Naturals | výživový doplnok | vitamín

Artritída

Artritída je bežné ochorenie charakterizované zápalom kĺbov. Existuje niekoľko rôznych typov, z ktorých väčšina zahŕňa zápal kĺbov. Vzhľadom na to, že kurkumín je silná protizápalová zlúčenina, má zmysel, že môže pomôcť pri artritíde.

Niekoľko štúdií ukazuje, že je to pravda. V štúdii u ľudí s reumatoidnou artritídou bol kurkumín ešte účinnejší ako protizápalové liečivo (27). Mnoho ďalších štúdií sa zaoberalo účinkami kurkumínu na artritídu a zaznamenalo zlepšenie rôznych symptómov (28, 29).

Bojuje proti chronickým chorobám spojeným s vekom

Ak by kurkumín skutočne pomohol predchádzať srdcovým chorobám, rakovine a Alzheimerovej chorobe, malo by to zjavné výhody pre dlhovekosť. Z tohto dôvodu sa kurkumín stal veľmi populárnym doplnkom proti starnutiu (30). Ale vzhľadom na to, že sa predpokladá, že pri starnutí hrá úlohu oxidácia a zápal, môže mať kurkumín účinky, ktoré presahujú rámec prevencie chorôb (31).

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie

1. https://healthcare.utah.edu/healthfeed/postings/2020/02/turmeric.php
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23281076
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28814952
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26066364
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2504526/
6. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0006899306027144
7. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0166432812006997
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17569207
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10964379
10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12490960
11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12490959
12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21633179
13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18462866
14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9973206
15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20214562
16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2781139/
17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16988474
18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23832433
19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19594223
20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10404539
21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15489888
22. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0006322303001811
23. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3281036/
24. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19233493
25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10543305
26. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1755-5949.2010.00147.x/full
27. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22407780
28. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20657536
29. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7390600
30. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20205886
31. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20388102
32.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23768180/
33. https://www.researchgate.net/publication/270275083_A_Review_on_Therapeutic_Potential_of_Piper_nigrum_L_Black_Pepper_The_King_of_Spices
34. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23768180
35. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15231065/
36. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9619120/
37. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5664031/
38. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3535097/
39. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29370858/

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

    menu