Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

(NE)dostatok vitamínu D!

04.02.2020

Uistite sa, že máte (ne)dostatok vitamínu D. Podľa kanadského Cancer Society existuje stále viac dôkazov, že vitamín D môže znížiť riziko niektorých typov rakoviny, najmä hrubého čreva a prsníka.

Odborníci sa obávajú, že mnoho ľudí nemá dostatok vitamínu D. "Vitamín D sa tvorí v koži slnečným žiarením, ale naše telo nemôže produkovať dostatok vitamínu D počas jesenných a zimných mesiacov, kedy sú slnečné lúče slabé.

Lekári odporúčajú užívať vitamín D3 pre dospelých a deti všetkých vekových kategórií. Canadian Cancer Society odporúča minimálne 1000 medzinárodných jednotiek (IU) denne pre dospelých a minimálne 400 IU denne pre deti, ktoré sú dojčené a môžu byť vystavené riziku nedostatku. Toto odporúčanie platí pre zdravých jedincov.

Vitamín D má mnoho dôležitých funkcií vrátane:

 • podpora zdravia kostí umožnením absorpcie vápnika
 • podpora zdravia svalov
 • modulácia imunitného systému
 • podporujúce rast buniek
 • zmierňuje zápal, ktorý pomáha predchádzať chorobám, ako je reumatoidná artritída a psoriáza
 • regulácia krvného tlaku a podpora kardiovaskulárneho zdravia

Nízky obsah vitamínu D a cukrovka

Niektorí odborníci tvrdia, že vitamín D môže pomôcť predchádzať cukrovke 2. typu.

V štúdii z roku 2019 (1) však 2 423 ľudí s rizikom cukrovky typu 2 užívalo buď doplnok vitamínu D 4 000 medzinárodných jednotiek (IU) denne alebo placebo.

Hladiny vitamínu D sa zvýšili u tých, ktorí užívali doplnok. 

Nedostatok vitamínu D sa môže vyskytnúť, keď osoba:

 • nespotrebuje dostatok vitamínu D
 • nie je schopná absorbovať alebo metabolizovať vitamín D
 • netrávi dosť času na ultrafialovom B (UVB) slnečnom svetle

Príznaky

Nedostatok vitamínu D nemusí spôsobovať žiadne príznaky alebo sa môžu objaviť o niekoľko rokov. Môže však zvýšiť riziko dlhodobých zdravotných problémov.

Nízke hladiny vitamínu D môžu v čase viesť k:

Osteoporóza: Kosti sú tenké alebo krehké. Prvým príznakom môže byť ľahké zlomenie kostí v dôsledku menšej traumy. Často postihuje starších ľudí.

Osteomalacia: Môže to ovplyvniť deti. Kosti zmäknú a pri chôdzi spôsobujú deformácie kostí (2), krátku postavu, problémy so zubami, krehké kosti a bolesť.

Vedci skúmajú, či iné príznaky alebo stavy, ako sú depresia (3), bolesť kostí (4) a slabosť, môžu byť výsledkom nízkej hladiny vitamínu D.

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

Referencie:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31173679
2. https://www.nhs.uk/conditions/rickets-and-osteomalacia/symptoms/
3. https://www.cambridge.org/core/journals/the-british-journal-of-psychiatry/article/vitamin-d-deficiency-and-depression-in-adults-systematic-review-and-metaanalysis/F4E7DFBE5A7B99C9E6430AF472286860
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2912737/

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

  menu