Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

NMN (Nicotinamide Mononucleotide)

07.04.2024

Ak vás zaujímajú inovácie v oblasti starnutia a dlhovekosti, možno ste už počuli o NMN, čo je skratka pre nikotínamid mononukleotid. Vedci, ako napríklad profesor Harvardskej univerzity a odborník na dlhovekosť David Sinclair, v súčasnosti skúmaj jeho sľubné potenciálne prínosy pre mnoho rôznych oblastí zdravia vrátane:

 • dlhovekosť
 • cukrovka
 • stavy pečene
 • zdravie mozgu
 • zdravie srdca
 • cvičebný tréning
 • spánok

Čo je nikotínamid mononukleotid (NMN)?

Zjednodušene povedané, NMN je prirodzene sa vyskytujúca molekula, ktorá pomáha napájať vaše telo. NMN je typ molekuly nazývanej nukleotid. Nukleotidy hrajú vo vašom tele mnoho úloh, vrátane stavebných kameňov DNA.

Vo vašich bunkách sa NMN premení na inú molekulu známu ako nikotínamid adenín dinukleotid (NAD). Vaše telo potrebuje NAD pre rôzne funkcie zapojené do metabolizmu a výroby energie.

Môžete si predstaviť NMN ako surovinu a NAD ako rafinovanú verziu, ktorú môže vaše telo skutočne využiť. Množstvo NAD, ktoré dokáže vaše telo vytvoriť, závisí od množstva NMN dostupného vo vašom tele.

Výhody NMN

Všetky bunky vo vašom tele používajú NAD, a preto potrebujú NMN, jeho prekurzor, aby správne fungovali. NAD pomáha bunkám regulovať množstvo základných funkcií, ktoré pomáhajú udržiavať hladký chod buniek, vrátane:

 • energetický metabolizmus
 • oprava DNA
 • génová expresia
 • bunkové stresové reakcie

Je nevyhnutné, aby vaše bunky mali dostatok NMN na produkciu dostatočného množstva NAD na podporu týchto funkcií. Vaše hladiny NMN prirodzene časom klesajú a v dôsledku toho klesajú aj vaše hladiny NAD. To môže prispieť k niektorým zdravotným účinkom, ktoré môžete pociťovať počas starnutia.

Napríklad výskum (1) ukázal, že ľudia s rôznymi stavmi súvisiacimi s vekom, vrátane cukrovky a ochorení pečene, môžu mať nižšie hladiny NMN a NAD.

Štúdie zo skúmaviek a na zvieratách (2) tiež naznačujú, že NMN môže hrať úlohu v iných aspektoch starnutia, vrátane zdravia srdca a mozgu.


NMN vs. NR

Ak ste už počuli o NMN, možno ste počuli aj o nikotínamidribozide (NR). NR je ďalšia molekula podobná NMN, ktorú ľudia tiež berú ako doplnok pre zdravé starnutie.

Zdroj výskumov (3) naznačuje, že telo premieňa NR na NMN, ktorý sa potom premieňa na NAD.

Výhody NAD

Keďže užívanie NMN môže pomôcť vášmu telu produkovať viac NAD, je tiež dôležité zvážiť výskum výhod NAD. Štúdie skúmajúce NAD objasňujú jeho potenciálne výhody:

 • Môže predĺžiť životnosť. Vo vašich bunkách NAD aktivuje skupinu proteínov nazývaných sirtuíny, ktoré pomáhajú opraviť vašu DNA. Aktivita sirtuínov je spojená s dlhovekosťou. Na druhej strane, nízke hladiny NAD sú spojené s chorobami súvisiacimi s vekom.
 • Môže mať ochranné účinky na mozog. Predpokladá sa, že NAD moduluje produkciu proteínu, ktorý pomáha chrániť bunky pred poškodením mitochondriálnej funkcie a oxidačným stresom. Tieto bunkové stresory súvisia s niektorými neurologickými ochoreniami, vrátane Alzheimerovej choroby.
 • Môže pomôcť znížiť riziko srdcových chorôb. Výskum (4) na myšiach zistil, že vysoké hladiny NAD v krvi zvrátili poškodenie tepien súvisiace s vekom, čo môže pomôcť chrániť sa pred srdcovými chorobami.
 • Môže chrániť pred rakovinou. Zvýšené hladiny NAD môžu pomôcť chrániť bunky pred oxidačným stresom a poškodením DNA, ktoré sú spojené s rozvojom rakoviny.
 • Môže to pomôcť s jet lagom. Výskumný (5) zdroj naznačuje, že NAD môže pomôcť upraviť vaše vnútorné hodiny, čo môže pomôcť zmierniť jet lag alebo iné poruchy cirkadiánneho rytmu.
 • Môže pomôcť starnutiu svalov. Štúdie (5) na starších myšiach ukázali, že vysoké hladiny NAD v krvi pomohli zlepšiť svalovú funkciu, silu a vytrvalosť u starších myší.

Nedávny výskum zistil, že užívanie NAD ako doplnku nevedie k rovnakým potenciálnym výhodám – ale užívanie NMN môže.

Skutočný prelom, ku ktorému došlo nedávno, je naše chápanie toho, ako dostať úrovne NAD bližšie k úrovniam našej mládeže,“ hovorí profesor Andrew Salzman, MD, absolvent Harvardskej lekárskej fakulty a významný vynálezca liekov, ktorý vedie výskum NAD a NMN.

"Teraz vieme, že to nemožno urobiť podaním NAD ústne, pretože NAD nemá žiadny mechanizmus na vstup do bunky".

„Dá sa to však urobiť poskytnutím východiskového materiálu pre NAD, ktorým je NMN. Bunky si vyvinuli receptor pre NMN – je to špeciálny proteín na povrchu bunky, ktorý sa viaže na NMN a prenáša ho do bunky. Akonáhle je NMN vo vnútri, je konvertovaný bunkovými enzýmami na vytvorenie NAD.

Výhody užívania doplnku NMN

Vzhľadom na výhody NMN na ľudské zdravie sa niektorí odborníci domnievajú, že užívanie doplnku NMN môže pomôcť zvrátiť účinky starnutia. Niektorí dokonca tvrdia, že NMN je povestnou „fontánou mladosti“, prinajmenšom tak, ako to ukazujú zvieracie modely.

Nedávna štúdia (6) skúmala účinky užívania NMN u amatérskych bežcov počas tréningu. V tejto štúdii 48 bežcov vo veku 27 až 50 rokov užívalo perorálne doplnky NMN v dávke 300, 600 alebo 1200 mg denne počas 6 týždňov alebo placebo.

Na konci 6 týždňov mali tí, ktorí dostávali NMN nad rámec svojho pravidelného cvičebného tréningu, zvýšenú aeróbnu kapacitu v porovnaní s tými, ktorí dostávali placebo. Vedci skonštatovali, že to môže súvisieť s vyšším príjmom kyslíka.

Ďalšia nedávna štúdia (7) skúmala účinky užívania NMN na kvalitu spánku u dospelých Japoncov vo veku 65 rokov alebo starších. Účastníci tejto štúdie dostávali buď 250 mg NMN alebo placebo počas 12 týždňov.

Hoci sa nezdalo, že užívanie doplnkov NMN zlepšuje kvalitu spánku, výskumníci zaznamenali zlepšenie celkovej ospalosti a svalovej reakcie u ľudí, ktorí dostávali NMN popoludní v porovnaní so skupinou s placebom alebo tými, ktorí ho užívali ráno.

Môže pomôcť pri starnutí

Hladiny NMN a NAD prirodzene klesajú s vekom, takže mnohí vedci navrhli, že užívanie doplnkov NMN môže pomôcť pri zdravotných problémoch súvisiacich s vekom.

Štúdia (8) na 10 japonských mužoch zistila, že užívanie NMN (100, 250 alebo 500 mg) zvýšilo hladiny vedľajších produktov NMN v krvi, vrátane NAD.

Inzulínová rezistencia sa môže vyvinúť s vekom (9) a je jedným z dôvodov, prečo je cukrovka bežnejšia u starších dospelých. Aj keď sa štúdie špecificky nezaoberali účinkami užívania doplnkov NMN. Dostupný výskum naznačuje, že vám môže pomôcť udržať alebo znovu získať citlivosť na inzulín s vekom.

Ukázalo sa tiež, že užívanie doplnkov NMN znižuje ospalosť a zlepšuje svalovú reakciu u starších dospelých, čo môže s vekom zlepšiť fyzické aj duševné zdravie.

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6511662/
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6359187/
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7352172/
4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26970090/
5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27508874/
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8265078/
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8877443/
8. https://www.jstage.jst.go.jp/article/endocrj/67/2/67_EJ19-0313/_html/-char/en
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2797949

menu