Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Ochorenie ďasien je bežnejšie u ľudí s reumatoidnou artritídou (RA)

17.11.2022

Ochorenie ďasien je pri reumatoidnej artritíde s väčšou pravdepodobnosťou silnejšie.

U ľudí s reumatoidnou artritídou je pravdepodobnosť ochorenia ďasien až 4 x vyššia, než u ľudí bez autoimúnnych ochorení. Navyše, ako naznačuje nová štúdia, ochorenie ďasien je často silnejšie u ľudí s RA.

Zistenia, ktoré sa objavujú v Annals of Rheumatic Disease, dopĺňajú rastúce množstvo dôkazov o prepojení zdravia ústnej dutiny so systematickými chorobami vrátane RA. Počas RA, zlyháva imunitný systém organizmu, keď tvorí protilátky proti vlastným kĺbom a tkanivám, čo spôsobuje zápal, poškodenie kĺbov a bolesť. Nová štúdia porovnáva zuby a ďasná 91 ľudí s RA a 93 vekovo prispôsobených jednotlivcov bez RA. Žiaden zo zúčastnených nie je fajčiar a nikto zo zúčastnených nebral lieky označované ako chorobu modifikujúce antireumatické lieky. Väčšina zúčastnených boli ženy a priemerný vek bol približne 40 rokov.

Záver bol, že 65 % ľudí s RA malo ochorenia ďasien, v porovnaní s 28 % tých, ktorí nemali RA. Ľudia s RA mali ochorenia ďasien ťažšie a tiež mali hlbšie váčky medzi ďasnami a zubami (známka závažnosti ochorenia ďasien) než tí, ktorí nemali RA. Ľudia s RA a chorobami ďasien mali vyššiu pravdepodobnosť na pozitívny test na prítomnosť protilátok anti-citrulínových peptidov (ACPA). Vedci naznačujú, že tieto protilátky môžu vytvárať a udržiavať zápal v ústach a inde v tele. Hladina ACPA má tendenciu byť vyššia u ľudí s RA a chorobami ďasien, akouz tých, ktorí nemajú RA a choroby ďasien.

Zdravie ústnej dutiny a RA súvisia

Prepojenie tu je a stáva sa stále výraznejšie“, hovorí David Pisetsky, MD, PhD. Je vedúcim reumatológie na Medical Center v Durhame, N.C. pri Duke University.

Ak máte RA, chodievajte pravidelne k zubárovi a nefajčite“, hovorí. Je známe, že fajčenie zhoršuje jednak RA a tiež choroby ďasien.

Choroby ďasien sú horšie u ľudí s RA, ale ešte stále nevieme, čo je prvé, či choroby ďasien alebo RA, hovorí Eric Matteson, MD, MPH. Je riaditeľom reumatológie pri Mayo Clinic v Rochestri, Minn.

Ak máte RA a zlé zuby, je veľmi dôležité venovať pozornosť hygiene ústnej dutiny, „ hovorí. Chronický zápal v ústach môže byť priťažujúcim faktorom pre iný chronický zápal a to nepoteší ani pacientov ani lekárov.„

V tomto zmysle, "nová štúdia by mala slúžiť ako odrazový mostík k zvýšenému povedomiu o tomto probléme."

Saul Pressner, DMD, hovorí, že by bol rád, keby ľudia s RA prichádzali 4 x ročne na profesionálnu dentálnu hygienu. Je zubárom so súkromnou praxou v New Yorku.

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

    menu