Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Silné kosti a kĺby s Bórom

02.05.2024

Bór, označovaný ako stopový minerál, je minerálna živina, o ktorej je známe, že hrá úlohu v niekoľkých procesoch, predovšetkým v regulácii absorpcie a utilizácie vápnika a horčíka. Bór pomáha telu metabolizovať kľúčové vitamíny a minerály, má kľúčovú úlohu v zdraví kostí a ovplyvňuje aj hladinu estrogénu a testosterónu. Bór sa používa na stavbu silných kostí, pri artróze, ako pomôcka na budovanie svalov a zvyšovanie hladiny testosterónu a na zlepšovanie myslenia a koordinácie svalov.

Môže tiež podporovať zdravú endokrinnú funkciu u žien po menopauze. Bór je biologicky aktívny stopový minerál, ktorý ovplyvňuje metabolizmus vápnika, horčíka a fosforu.

Vitamín bóru, je vlastne stopovým minerálom. V poslednom desaťročí začal vedecký výskum (1) odhaľovať význam bóru pre celkové zdravie. Výhody bóru pre zdravie sú spojené so zlepšenou funkciou mozgu, zmiernením artritídy a zvýšenou absorpciou horčíka. Bór je nevyhnutný minerál pre zdravie kostí, ktorý podporuje pevnosť a štruktúru kostí. Najlepšie funguje s vápnikom a horčíkom, ktoré sú tiež potrebné pre správnu metabolickú funkciu.


Štúdie preukázali, že bór hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní optimálneho fungovania kostí a kĺbov (2) tým, že pomáha telu metabolizovať dôležité minerály, napríklad vápnik. Bór umožňuje, aby určité živiny vo vašom tele pôsobili čo najlepšie.

Výskum ukázal, že potrebujeme najmenej 3 mg bóru denne, aby sme videli prínosy (3). Bór zabraňuje rozkladu vitamínu D a zvyšuje množstvo dostupného vitamínu D v tele. Pretože vitamín D je nevyhnutný pre zdravie kostry, je bór tiež dôležitý na udržanie silných kostí (4).

Bór je schopný kontrolovať zápal spojený s denzitou kostných minerálov, ktorý spôsobuje škodlivú osteoartrózu. Bór má rozhodujúcu úlohu pri integrácii vápnika do chrupavky kĺbov, čím zabraňuje bolesti a artritíde.

Bór interaguje s vápnikom, vitamínom D a horčíkom, ktoré sú všetky dôležité pri metabolizme kostí. U menopauzálnych a postmenopauzálnych žien doplnky bóru znížili stratu vápnika a znížili rýchlosť osteoporózy (5, 6, 4).

Najbežnejšou formou artritídy u dospelých je osteoartritída. Bór je schopný kontrolovať zápal spojený s denzitou kostných minerálov, ktorý spôsobuje škodlivú osteoartrózu.

Podporuje kosti a kĺby

Bór môže pomôcť pri udržiavaní vašich kostí silných spolu s možným zlepšením funkcie mozgu. Je známe, že bór hrá úlohu pri predlžovaní polčasu rozpadu vitamínu D a estrogénu. Pre zdravie kostí to však môže byť dôležité niekoľkými spôsobmi.

Po prvé, vitamín D je nevyhnutný pre zdravie kostí, pretože zvyšuje schopnosť vášho tela absorbovať vápnik. Vápnik je minerál zodpovedný za posilnenie kostí. Bór by mohol pomôcť zlepšiť zdravie kostí predĺžením doby, počas ktorej vitamín D pracuje vo vašom tele.

Podľa článku v časopise The Open Orthopedics Journal (7) je pravdepodobnejšie, že ľudia s nízkou hladinou vitamínu D budú mať nízku hladinu bóru. To ukazuje, že tieto dve živiny majú vzťah, pokiaľ ide o ich dostupnosť v tele.

Estrogén je ďalší hormón, ktorý hrá úlohu v zdraví kostí. Chráni pred stratou kostnej hmoty, ktorá môže viesť k osteoporóze. Toto je stav, ktorý môže spôsobiť oslabenie a krehkosť kostí u mužov i žien. Bór predĺžením času, ktorý je v tele prítomný, môže pomôcť udržiavať zdravé kosti.

Výskum naznačuje, že bór sa podieľa na metabolizme vitamínu D a estrogénu a môže ovplyvňovať kognitívne funkcie.

Pomáha udržiavať správnu hladinu vápnika a horčíka

Jednou z najzaujímavejších vecí na vašom tele je to, ako rôzne živiny spolupracujú, aby si navzájom pomáhali. Dalo by sa takmer povedať, že sa navzájom potrebujú, aby podávali čo najlepšie výkony. Bór, vápnik a horčík (a mnoho ďalších, ako uvidíme ďalej) zdieľajú tento druh zvláštneho vzťahu a spolupracujú na tom, aby vášmu telu pomohli budovať a chrániť kosti.

Vápnik je základným kameňom zdravých kostí a zubov. A horčík pomáha zvyšovať hustotu kostí. Asi 60% horčíka v tele je v kostiach, kde vám pomáha využívať vápnik (4). A bór? Bór pomáha telu zadržiavať viac vápniku a horčíka znížením množstva každého z nich, ktorý sa z tela vyplaví.

Predlžuje dostupnosť vitamínu D v tele

Ďalším dôležitým členom spoločenského kruhu bór-vápnik-horčík je vitamín D, konkrétne vitamín D3. Vitamín D pomáha telu vstrebávať vápnik. Horčík je kofaktor pre enzým, ktorý premieňa vitamín D na aktívnu formu, ktorú vaše telo môže využiť (8).

A bór predlžuje čas, ktorý zostáva vitamínu D vo vašom tele k dispozícii, a umožňuje vám absorbovať viac vápniku (4). Bór konkrétne inhibuje aktivitu enzýmu nazývaného 24-hydroxyláza. To je dôležité, pretože 24-hydroxyláza spôsobuje stratu vitamínu D v moči (a tiež estrogénu a testosterónu). Bór tiež zvyšuje hladinu 25-hydroxyvitamínu D3, formy vitamínu D, ktorý cirkuluje v tele (9).

Znižuje zápal

Vaše telo dostane zápal, keď jeho obranný systém uvoľní biele krvinky na základe podozrenia z "votrelca", aby zabránili napáchať škody. Ak máte zápal (a väčšina ľudí má), môžete trpieť stuhnutosťou svalov, silnými bolesťami hlavy, bolesťami kĺbov, opuchmi a začervenaním a dokonca stratou funkcie kĺbov.

Chronický zápal nízkeho stupňa úzko súvisí so zlým zdravím kostí (10). Je to preto, že zápal stimuluje osteoklasty k práci nadčas a ničí vám kosti. A to znamená, že osteoblasty nemôžu prichádzať a robiť svoju prácu, vytvárať nové kosti.


Bór 3 mg Now Foods | výživový doplnok | vitamín

Bór pomáha znižovať zápal - dokonca škodlivú (a bolestivú!) Artrózu, čo je zápal kĺbov. Robí to tak, že sa mení na potlačovač signálu, ktorý zastavuje aktivity určitých enzýmov zapojených do zápalového procesu a tlmí zápal.

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26770156
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8140253/
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26770156
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4712861/
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3678698
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2222801
7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3330619/
8. https://jaoa.org/article.aspx?articleid=2673882
9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15504575/
10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5963529/

menu