Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Vitamín C pre podporu detskej imunity

19.04.2024

Vitamín C, tiež známy ako kyselina askorbová, je nevyhnutný pre rast, vývoj a opravy všetkých telesných tkanív. Podieľa sa na mnohých telesných funkciách vrátane tvorby kolagénu, absorpcie železa, imunitného systému, hojenia rán a udržiavania chrupavky, kostí a zubov. Vitamín C pre deti je nevyhnutný vitamín, čo znamená, že ho vaše telo nedokáže vyrobiť. Napriek tomu má veľa úloh a súvisí s pôsobivými zdravotnými výhodami. Vitamín C pre deti hrá dôležitú úlohu v mnohých telesných funkciách vrátane produkcie kolagénu, L-karnitínu a niektorých neurotransmiterov.

Podporuje fyzické a duševné zdravie

Celkovo je vitamín C nevyhnutnou mikroživinou. Vitamín C je prospešný pre jednotlivcov, ktorých imunitný systém bol oslabený v dôsledku stresu - stavu, ktorý je v našej spoločnosti veľmi bežný. Pretože vitamín C je jednou zo živín citlivých na stres a je prvou živinou, ktorá sa vyčerpá u alkoholikov, fajčiarov a obéznych jedincov, je preto ideálnym ukazovateľom celkového zdravia. Popri tom, ako zlepšuje vašu schopnosť hojiť rany a zmierňovať zápaly vo vnútri i mimo tela, a zároveň vám dáva vynikajúci vzhľad, je považovaný aj za vitamín, ktorý vám dodáva viac energie a podporuje vaše duševné zdravie.

U detí s vyššou hladinou vitamínu C je menej pravdepodobné, že budú trpieť depresiami a únavou.

Prechladnutie

Vitamín C znižuje závažnosť záchvatov nachladnutia a chrípky. Zmierňuje nepríjemné účinky bežného nachladnutia vrátane zápalu a nádchy. Kontroluje nielen alergiu, ale aj skracuje dobu prechladnutia. Je známe, že vitamín C má tendenciu zvyšovať vašu imunitu. Existuje dostatok dôkazov, že užívanie vitamínu C pri nachladnutí a chrípke môže znížiť riziko vzniku ďalších komplikácií, ako je napríklad zápal pľúc.


Môže znížiť riziko srdcových chorôb

Srdcové choroby sú hlavnou príčinou úmrtí na celom svete (1). Mnoho faktorov zvyšuje riziko srdcových chorôb, vrátane vysokého krvného tlaku, vysokých hladín triglyceridov alebo LDL zlého cholesterolu a nízkych hladín HDL dobrého cholesterolu. Vitamín C môže pomôcť znížiť tieto rizikové faktory, ktoré môžu znížiť riziko srdcových chorôb.

Pomáha predchádzať nedostatku železa

Železo je dôležitá živina, ktorá má v tele rôzne funkcie. Je nevyhnutné na tvorbu červených krviniek a transport kyslíka do tela. Vitamín C pomáha zlepšiť vstrebávanie železa. Vieme, že hlavnou úlohou železa je zvýšiť schopnosť tela prenášať kyslík krvou a nedostatok môže viesť k anémii. Preto je vitamín C pre tento proces vysoko prospešný.

Je silný antioxidant

Antioxidanty chránia bunky a obmedzujú poškodenie stabilizáciou a čistením voľných radikálov. Oxidačný stres (keď voľné radikály premáhajú obranyschopnosť tela vo vašom tele) a zápal sú hnacou silou mnohých chorôb vrátane bežného prechladnutia. Konzumácia väčšieho množstva vitamínu C môže zvýšiť hladinu antioxidantov v krvi až o 30% (4). To pomáha prirodzenej obranyschopnosti tela bojovať proti zápalom.

Vitamín C je jedným z mnohých antioxidantov, ktoré dokážu chrániť pred poškodením škodlivými molekulami nazývanými voľné radikály, ako aj toxickými chemikáliami a znečisťujúcimi látkami, ako je cigaretový dym. V súvislosti s cvičením, kde prevláda oxidačný stres a voľné radikály kvôli jeho intenzívnej povahe a jeho účinku na organizmus, je oxidačný stres vyvolaný cvičením najvyšší u ľudí s nižšou hladinou vitamínu C.

Posilňuje imunitný systém

Vitamín C chráni imunitný systém, znižuje závažnosť alergických reakcií a pomáha v boji proti infekciám. Ak chcete zostať fit a zdravý, pridanie väčšieho množstva vitamínu C by malo byť prioritou. Vitamín C prispieva k obrane imunitného systému tým, že podporuje imunitný systém (2). Nedostatky vitamínu C majú za následok zhoršenú imunitu (3) a vyššiu náchylnosť na infekcie vrátane infekcií dýchacích ciest a infekcií celého tela. Infekcie zase významne ovplyvňujú hladinu vitamínu C v dôsledku zvýšeného zápalu.

Vitamín C je nevyhnutný na stimuláciu imunitného systému zvýšením sily a ochrany organizmu. A konečne, vitamín C chráni imunitný systém, znižuje závažnosť alergických reakcií a pomáha bojovať proti infekciám. Ak chcete zostať fit a zdraví, malo by byť prioritou pridanie vitamínu C do vášho života.

Znižuje krvný tlak

Pretože je vitamín C rozpustný vo vode, pôsobí tiež ako diuretikum a spôsobuje, že obličky vylučujú z tela viac sodíka a vody, čo pomáha uvoľniť steny krvných ciev a tým znížiť krvný tlak (5). Nižší krvný tlak tiež znamená, že máte menšiu pravdepodobnosť mozgovej príhody a zvýšenie kardiovaskulárneho zdravia, čo je dnes dôležité, pretože mnoho ľudí trpí kardiovaskulárnymi chorobami.

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie

1. http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs317/en/
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29099763
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29099763
4. https://journals.humankinetics.com/doi/abs/10.1123/ijsn.7.1.1
5. https://www.hopkinsmedicine.org/news/media/releases/big_doses_of_vitamin_c_may_lower_blood_pressure

menu