Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Všetko, čo potrebujete vedieť o Pygeum

14.04.2024

Pygeum je bylinný extrakt získaný z kôry africkej čerešne. Aj keď to môže mať výhody pre niektoré zdravotné stavy, iné liečby môžu byť účinnejšie. Strom je známy aj ako africká slivka alebo Prunus africanum.

Pygeum je tak vyhľadávaným alternatívnym liekom vďaka rozsiahlemu výskumu, ktorý podporuje jeho výhody. Niektoré dôkazy naznačujú, že extrakt môže pomôcť so všetkým, od zdravia prostaty a obličiek až po všeobecný zápal. Má tiež niekoľko tradičných použití.

Môže pomôcť pri liečbe benígnej hyperplázie prostaty (BPH)

BPH alebo zväčšená prostata je bežným sexuálnym zdravotným stavom. Primárne postihuje (1) mužov starších ako 50 rokov.

Staršia prehľad (2) z roku 2000 uvádza pygeum ako najlepšiu alternatívu na symptómy BPH. Výskum ukázal, že účinky pygea boli mierne v porovnaní s liečivami, ale napriek tomu významné.

Vedci zistili, že extrakt pomohol zmierniť nasledujúce príznaky:

  • nočné močenie (noktúria)
  • časté močenie
  • inkontinencia
  • bolesť
  • zápal

Tento starší výskum ukázal, že pygeum bolo účinné iba pri zmierňovaní symptómov – no novší výskum naznačuje, že extrakt môže pomôcť liečiť samotný stav.

Štúdia v roku 2012 (3) naznačila, že pygeum by mohlo pomôcť spomaliť rast skutočných buniek prostaty. To môže pomôcť zabrániť rozvoju BPH.

Pygeum zostáva jedným z najviac výskumom podporovaných bylinných liekov na BPH.

Môže pomôcť pri liečbe príznakov prostatitídy

Pygeum je tiež populárna alternatívna liečba prostatitídy. Štúdia z roku 2014 (4) zistila, že mnohé bylinky na prostatu, vrátane pygeum, môžu účinne liečiť prostatitídu. Tie sa dokonca porovnávali s antibiotikami.

V štúdii neboli zaznamenané žiadne veľké rozdiely medzi pygeum  a antibiotikami.

Pygeum môže pomôcť pri prostatitíde vďaka svojim protizápalovým a močovým účinkom. Môže pomôcť zmierniť príznaky prostatitídy podobne, ako pomáha zmierniť príznaky BPH. To zahŕňa frekvenciu močenia, nočné močenie, prietok, bolesť a zápal.


Môže pomôcť pri liečbe rakoviny prostaty

Pygeum si získalo reputáciu aj tým, že potenciálne znižuje riziko rakoviny prostaty. Rovnaká štúdia z roku 2012 (3), ktorá ukazuje výhody pygeum BPH, tiež ukázala ochranu pred rakovinovými bunkami prostaty.

Skoršie štúdie zistili podobné účinky. Štúdia z roku 2010 (5) zistila, že pygeum pôsobí na androgénne receptory, ktoré v konečnom dôsledku kontrolujú rast prostaty. Štúdia z roku 2011 (6) zistila podobné výsledky.

Schopnosť Pygeum vo všeobecnosti znížiť riziko BPH môže zase znížiť riziko rakoviny prostaty. BPH sa oficiálne nepovažuje za rizikový faktor rakoviny prostaty, ale tieto dva stavy často existujú súčasne.

Môže pomôcť znížiť všeobecný zápal

Výhody Pygeum pre prostatu a mimo nej možno pripísať niektorým protizápalovým vlastnostiam. Tieto boli tiež spomenuté a diskutované v štúdii z roku 2012 o pygeum (3).

Tento výskum naznačil, že pygeum môže mať určitú antioxidačnú aktivitu. Znižuje oxidačný stres a zápaly v prostate, obličkách alebo močových cestách. Môže tiež pomôcť zastaviť šírenie rakovinových buniek, konkrétne v prostate.

To by mohlo urobiť z pygeum skvelý extrakt na potlačenie zápalu, posilnenie imunity a zníženie rizika rakoviny. Pred konkurenčným porovnaním byliny s lepšie študovanými protizápalovými liekmi je však potrebných viac štúdií.

Môže pomôcť pri liečbe močových stavov

Výhody Pygeum sa sústreďujú hlavne na močový systém. To sa vzťahuje aj na jeho prínosy pri ochoreniach močových ciest alebo močového mechúra.

Infekcie močových ciest (UTI), infekcie močového mechúra a ďalšie môžu pomôcť pygeum. V recenzii z roku 2014 (7) bylín na ochorenia močových ciest sa pygeum uvádza ako jedno z najvýznamnejších. Štúdia z roku 2011 (8) tiež zistila, že pygeum stimulovalo hojenie močového mechúra, hoci tento výskum sa robil na zvieratách.

Môže pomôcť symptómom a iným súvisiacim problémom, ako je bolesť a ťažké močenie.

Môže pomôcť zvýšiť libido

Boli urobené niektoré tvrdenia, že pygeum zvyšuje libido. Toto tvrdenie podložené a podporované vedou starej štúdie z roku 1991 (9).

Výskumom podporované prínosy Pygeum pre zdravie prostaty môžu zlepšiť kvalitu sexuálneho života. Môže pomôcť zmierniť bolesť, zápal a ťažkosti s močením.

Napriek tomu pygeum potrebuje ďalší výskum, než sa bude nazývať posilňovačom libida akéhokoľvek druhu.


Referencie

1. https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/prostate-problems/prostate-enlargement-benign-prostatic-hyperplasia
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11099686
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3720175/
4. https://search.proquest.com/openview/e3ba84e3a5d4e79951e3a086fbdadc80/1?pq-origsite=gscholar&cbl=105751
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19771394
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20965230
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5297587/
8. https://link.springer.com/article/10.1007/s11255-010-9747-2
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1723220

menu