Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Výhody NMN

07.04.2024

NMN (nikotínamid mononukleotid) má mnoho zdravotných výhod a účinkov proti starnutiu, vrátane predlžuje životnosť, zabraňuje priberaniu na váhe súvisiacemu s vekom, zlepšuje citlivosť na inzulín, podporuje zdravie ciev a prietok krvi, zlepšuje energetický metabolizmus a fyzickú aktivitu, zlepšuje svalovú vytrvalosť a silu, chráni pred srdcovými chorobami a inými.

NMN (nikotínamid mononukleotid) je prekurzorom NAD+ (nikotínamid adenín dinukleotid), koenzýmu, ktorý sa nachádza vo všetkých živých bunkách. Zvýšené intracelulárne hladiny NAD+ spúšťajú posuny u všetkých živých druhov, vrátane zvýšenia produkcie energie a zvýšenia rýchlosti bunkovej opravy.

Tam, kde môžu NMN a NAD+ vstúpiť do hry, je proces starnutia. V strednom veku hladiny NAD+ v tele klesnú na polovicu oproti mladosti. Známky starnutia možno opísať ako poruchu vyvolanú zníženou systémovou produkciou NAD+ a následným funkčným poklesom v telesných orgánoch a tkanivách.

Suplementácia NMN môže byť účinným zásahom proti starnutiu. Jedným zo spôsobov, ako možno zvýšiť hladiny NAD+, je suplementácia prekurzormi NAD, ako je NMN. Pri perorálnom podaní sa NMN v tele absorbuje a premieňa na NAD+.


Množstvo štúdií ukázalo, že zvyšovanie hladín NAD+

 • Zvyšuje citlivosť na inzulín
 • Zvráti mitochondriálnu dysfunkciu
 • Predlžuje životnosť

Niekoľko štúdií preukázalo suplementáciu, že NMN

 • Zvyšuje biosyntézu NAD+
 • Zabraňuje priberaniu na váhe súvisiacemu s vekom
 • Zlepšuje citlivosť na inzulín
 • Podporuje zdravie ciev a prietok krvi
 • Zlepšuje energetický metabolizmus a fyzickú aktivitu
 • Zlepšuje svalovú vytrvalosť a silu
 • Chráni pred srdcovými chorobami
 • Zlepšuje funkciu neurónov v mozgu
 • Zlepšuje funkciu očí
 • Zabraňuje zmenám génovej expresie súvisiacim s vekom

Nikotínamid mononukleotid (NMN) je prekurzorom nikotínamid adenín dinukleotidu (NAD+), zlúčeniny, ktorá sa nachádza v každej bunke vášho tela. NAD+ pôsobí ako koenzým, čo je zlúčenina nevyhnutná pre fungovanie bielkovín nazývaných enzýmy (1).

NAD+ sa podieľa na dôležitých procesoch, akými sú energetický metabolizmus, génová expresia a regulácia mitochondriálneho fungovania (2).

Hladiny NAD+ prirodzene klesajú s vekom v dôsledku zníženej produkcie a zvýšeného používania tejto dôležitej zlúčeniny. Toto vyčerpanie môže negatívne ovplyvniť zdravotný stav počas starnutia a môže zvýšiť riziko chorôb súvisiacich s vekom, ako je cukrovka 2. typu a Alzheimerova choroba (3).

Štúdie ukazujú a naznačujú, že suplementácia prekurzormi NAD+, vrátane NMN, môže zvýšiť syntézu NAD+, čo môže mať pozitívne účinky na celkové zdravie a starnutie.

Môže zvýšiť úrovne NAD+

Nedávna štúdia zahŕňajúca 30 zdravých dospelých zistila, že suplementácia 250 miligramami (mg) NMN denne počas 12 týždňov významne zvýšila hladiny NAD+ v krvi v porovnaní s liečbou placebom (4).

Ďalšia nedávna štúdia skúmala účinky dennej suplementácie NMN u 80 zdravých dospelých v strednom veku v dávkach 300 mg, 600 mg alebo 900 mg počas 60 dní. Výskumníci zistili, že účastníci mali významne zvýšené koncentrácie NAD+ v krvi, pričom najvyššia koncentrácia NAD+ bola zistená v skupinách, ktoré užívali 600 mg a 900 mg NMN denne (5).

Ukázalo sa tiež, že NMN zvyšuje hladiny NAD+ u starších dospelých s nadváhou (6).

Zistenia naznačujú, že doplnky NMN by mohli byť účinným spôsobom na zvýšenie hladín NAD+.

Môže zlepšiť športový výkon a celkové zdravie

Pretože NAD+ sa podieľa na mnohých kritických procesoch, ako je výroba energie, pokles NAD+ by mohol negatívne ovplyvniť spôsob, akým sa cítite, a vašu schopnosť zostať fyzicky aktívny. Zvýšenie hladín NAD+ pomocou doplnkov NMN môže pomôcť zvýšiť fyzický výkon, energiu a ďalšie.

Rovnaká štúdia, ktorá skúmala účinky suplementácie NMN u 80 zdravých dospelých ľudí v strednom veku, merala aj fyzickú výkonnosť účastníkov pomocou šesťminútového testu chôdze. Prejdené vzdialenosti účastníkov boli významne vyššie v skupinách s 300 mg, 600 mg a 900 mg v porovnaní s placebom (5).

Najdlhšie vzdialenosti chôdze boli namerané v skupinách 600 mg a 900 mg. Skupiny NMN tiež vykazovali výrazne lepší celkový zdravotný stav v porovnaní so skupinou s placebom (5).

Štúdia 48 trénovaných bežcov v strednom a mladšom veku navyše zistila, že bežci, ktorí dostávali 600 alebo 1 200 mg NMN denne počas šiestich týždňov, mali v porovnaní s kontrolnou skupinou lepšie miery aeróbnej kapacity. Výskumníci naznačili, že zlepšenia u bežcov, ktorí užívali NMN, boli pravdepodobne spôsobené zvýšeným využitím kyslíka v kostrovom svale (7).

Ďalšia nedávna štúdia na 65 mužoch vo veku 65 rokov a starších zistila, že muži, ktorí dostávali 250 mg NMN počas šiestich až 12 týždňov, zaznamenali výrazné zlepšenie rýchlosti chôdze a sily úchopu v porovnaní s mužmi, ktorí užívali placebo (8).

Môže zlepšiť metabolické zdravie

Zvýšenie hladín NAD+ doplnením NMN by mohlo zlepšiť určité aspekty metabolického zdravia, vrátane citlivosti tela na inzulín, hormón, ktorý presúva krvný cukor do buniek, kde sa využíva na energiu.

Malá štúdia s 25 ženami po menopauze s prediabetom, ktoré mali nadváhu alebo obezitu, ukázala, že liečba 250 mg NMN denne počas desiatich týždňov zvýšila signalizáciu inzulínu v kostrovom svale a citlivosť na inzulín v porovnaní s liečbou placebom (9).

Niektoré dôkazy tiež naznačujú, že intravenózna (IV) liečba NMN môže pomôcť znížiť hladiny triglyceridov, ale ľudský výskum účinkov NMN na krvné lipidy, hladinu cukru v krvi a inzulín je v súčasnosti obmedzený (10).

Môže predĺžiť teloméry

Doplnenie NMN môže pomôcť predĺžiť teloméry. Teloméry sú „čiapky“ nachádzajúce sa na koncoch reťazcov DNA. Skrátený telomér hrá ústrednú úlohu v procese starnutia (11).

Štúdia, ktorá zahŕňala myši pred starnutím a osem ľudí vo veku 45 až 60 rokov, zistila, že 30 dní suplementácie NMN významne predĺžilo dĺžku telomér u myší aj u ľudí (12)


 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7238909/
2. https://www.nature.com/articles/s41392-020-00311-7
3. https://www.mdpi.com/2072-6643/12/6/1616
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9036060/
5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36482258/
6. https://academic.oup.com/biomedgerontology/article-abstract/78/1/90/6532484?redirectedFrom=fulltext&login=false
7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34238308/
8. https://www.nature.com/articles/s41514-022-00084-z
9. https://www.science.org/doi/10.1126/science.abe9985
10. https://www.cureus.com/articles/112244-nicotinamide-mononucleotide-is-safely-metabolized-and-significantly-reduces-blood-triglyceride-levels-in-healthy-individuals#!/
11. https://www.genome.gov/genetics-glossary/Telomere
12. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnut.2021.756243/full

menu