Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Výhody Pygea pre reprodukčné zdravie

14.04.2024

Používanie rôznych rastlín a bylín (známych ako fytoterapia a bylinkárstvo) na liečbu reprodukčných problémov, vrátane problémov súvisiacich s prostatou, neustále rastie. Najbežnejšie použitie extraktov vyrobených z afrického stromu známeho ako pygeum podporuje zdravie prostaty a pomáha zvládať príznaky benígnej hyperplázie prostaty (alebo BPH, ktorá zahŕňa zväčšenú prostatu).

Môže byť tiež schopná pomôcť zlepšiť sexuálnu funkciu, ako aj určité problémy s močovým mechúrom, obličkami a močovými cestami.

Čo je Pygeum?

Pygeum (Pygeum africanum) je vždyzelený strom pochádzajúci z častí Afriky, ktorý sa používa na výrobu bylinných liečiv.

Dnes pygeym, ktorý patrí do čeľade rastlín Rosaceae, rastie v lesoch po celej Afrike, v horách Strednej a Južnej Ameriky, v Guinejskom zálive, na Madagaskare a na Komorských ostrovoch.

Ako bylinná zmes sa pygeum tradične používa pre svoju schopnosť bojovať proti:

 • zápal
 • zväčšená prostata
 • problémy s močovým mechúrom
 • ochorenie obličiek
 • horúčka

Z kôry stromu sa najčastejšie vyrábajú extrakty alebo prášky, ktoré sú bohaté na prospešné zlúčeniny.

Môže pomôcť pri BPH a prostatitídy

Extrakty vyrobené z pygeymu používajú urológovia, najmä v Afrike, USA a Európe, na liečbu zväčšenej prostaty u mužov s BPH. Prášková kôra pygeum sa tiež dlho používa (1) v tradičných systémoch medicíny, ktoré pochádzajú z afrických kmeňov na liečbu rôznych problémov s prostatou, močovým mechúrom a močovým mechúrom.

V niekoľkých štúdiách sa ukázalo (2), že tento rastlinný extrakt pomáha zlepšiť symptómy kontroly moču a močového mechúra spojené s prostatitídou (zápal prostaty) – ako sú príznaky nočnej frekvencie, ťažkosti so začatím močenia a falošné pocity plnosti močového mechúra v porovnaní s placebom.

Zdá sa, že tieto účinky sú spôsobené schopnosťou rastliny zabrániť viazaniu dihydrotestosterónu v prostatickej žľaze. Ďalšie navrhované mechanizmy zahŕňajú inaktiváciu androgénnych receptorov (3), inhibíciu bunkových rastových faktorov, protizápalovú aktivitu a fytoestrogénne účinky, ktoré môžu zmenšiť veľkosť prostaty.

Okrem toho sa zdá, že pomáha zlepšiť elasticitu močového mechúra a blokuje hromadenie cholesterolu v prostate v dôsledku účinkov zložiek rozpustných v tukoch.


Zabraňuje pygeum rakovine prostaty?

Niektoré štúdie na zvieratách zistili, že extrakt z P. africana môže pomôcť inhibovať proliferáciu fibroblastov prostaty (4), čo môže prispieť k rozvoju rakoviny prostaty. Zdá sa, že je schopný zastaviť rast buniek necitlivých na androgén aj buniek citlivých na androgén, indukovať apoptózu a down-regulovať expresiu estrogénového receptora v bunkách, čo všetko môže znížiť riziko rakoviny prostaty (5).

Zistenia z určitých štúdií naznačujú, že beta-sitosterol môže byť zodpovedný za účinky pygea proti adenómom prostaty, keďže beta-sitosterol môže pozitívne ovplyvniť membránové štruktúry a rast nádorov.

V jednej štúdii vykonanej na myšiach zaznamenali myši kŕmené extraktom z P. africana počas piatich mesiacov významné zníženie výskytu rakoviny prostaty v porovnaní s myšami kŕmenými kazeínovým proteínom.

Môže pomôcť zlepšiť sexuálne funkcie

Zvyšuje pygeum semennú tekutinu? Jedna štúdia zistila, že extrakt z pygeum pomohol zlepšiť zloženie semennej tekutiny (6) a niektoré výskumy naznačujú, že môže podporovať zdravé sexuálne funkcie, najmä u mužov.

Zdá sa, že protizápalové vlastnosti Pygeum mu dávajú schopnosť vykonávať ochranné účinky v reprodukčných orgánoch proti poškodeniu voľnými radikálmi, vrátane prostaty a močového mechúra.

Výskum ukázal, že táto rastlina obsahuje ester kyseliny ferulovej, mastné kyseliny a ďalšie zložky, ktoré môžu byť zodpovedné za aktivitu endokrinného systému pygeum.

Vysoký obsah antioxidantov a protizápalových zlúčenín

Na základe dostupných štúdií je známe (7), že pygeum má antioxidačné, antiproliferatívne, protizápalové, antibakteriálne a antiestrogénne účinky. To znamená, že je to schopnosť pomôcť predchádzať poškodeniu voľnými radikálmi, oxidačnému stresu, infekciám, bolestiam spôsobeným zápalom a potenciálne aj niektorým typom rakoviny.

Najmä kôra stromu pygeum má vysoký obsah ochranných zlúčenín vrátane:

 • Triterpény, ako sú kyselina ursolová, oleanolová a krataegolová
 • Mastné kyseliny
 • Estery kyseliny ferulovej
 • N-tetrakozanol a n-dokosanol
 • Fytosteroly, ako je beta-sitosterol, beta-sitosterón a kampesterol
 • Taníny

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie

1. https://library.wur.nl/WebQuery/wurpubs/fulltext/342604
2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11276294/
3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16783690/
4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19771394/
5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17709901/
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2556486/
7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11869585/

menu