Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Zdravé starnutie s Acetyl L-Carnitine

09.04.2024

Acetyl L-karnitín môže byť prínosom pre zdravie a funkciu mozgu. Acetyl-L-karnitín môže pomôcť vášmu mozgu lepšie fungovať a je to nootropikum, ktoré môže poskytnúť potenciálne výhody súvisiace so zdravým starnutím. Acetylová skupina jej umožňuje prejsť cez hematoencefalickú bariéru, dostať sa do mozgu a nervov, kde môže podporiť vašu náladu, pamäť a kognitívne funkcie (1).

Ak máte problém udržať hlavu v hore, upadáte do únavy a zisťujete, že sa snažíte sústrediť a udržať pozornosť, suplementácia Acetyl-L-karnitín-om môže zlepšiť vašu koncentráciu (2).

Acetyl-L-karnitín podporuje zdravie mozgu:

Acetyl-L-karnitín je nootropikum proti starnutiu, čo znamená, že pomáha vášmu mozgu lepšie fungovať. Acetylová skupina na ňom umožňuje prejsť cez hematoencefalickú bariéru a dostať sa do mozgu a nervov, kde môže pomôcť zlepšiť vašu náladu, učenie aj pamäť (2, 3).

Acetyl-L-karnitín vo forme doplnkov môže prejsť cez hematoencefalickú bariéru, čím mu umožní prístup k hustej zbierke mitochondrií vo vašom mozgu, ako aj k mitochondriám vo zvyšku vášho tela. To vysvetľuje, prečo sa Acetyl-L-karnitín stáva tak populárnym ako nootropný doplnok (niečo, čo zlepšuje fungovanie vášho mozgu).

Tu je to, čo výskum hovorí o používaní Acetyl-L-karnitín na zlepšenie fungovania mozgu:

  • Viac duševnej a fyzickej energie: Starší muži a ženy, ktorí denne užívali Acetyl-L-karnitín, zaznamenali výrazné zvýšenie úrovne svojej fyzickej a duševnej energie, ako aj lepšie celkové kognitívne schopnosti (5).
  • Zlepšuje kognitívne funkcie: Ľudia s nízkou hladinou karnitínu zaznamenávajú výrazný pokles funkcie mozgu. Užívanie Acetyl-L-karnitínu zlepšuje túto funkciu mozgu. V štúdii z roku 2010 osem zo 14 účastníkov zvrátilo diagnózu demencie a vrátilo sa k svojim kognitívnym schopnostiam po každodennom užívaní Acetyl-L-karnitínu (6).
  • Posilňuje cirkuláciu: U zdravých dospelých Acetyl-L-karnitín zvýšil cirkuláciu a prietok krvi bohatý na živiny po jedle s vysokým obsahom tukov (7). Dobrý prietok krvi je nevyhnutnou súčasťou svalovej a mozgovej funkcie.
  • Zlepšuje sústredenie: Acetyl-L-karnitín zlepšuje pozornosť, a to ako u detí s ADHD, tak u dospelých, ktorí bojujú s duševnou únavou (8, 9).

Acetyl-L-karnitín je cenným doplnkom vašej každodennej doplnkovej rutiny, najmä ak hľadáte výhody proti starnutiu.

Väčšina štúdií, o ktorých ste práve čítali, používala medzi 1-3 gramami Acetyl-L-karnitínu, užívanými každý deň. Jeden gram denne (t.j. 1000 mg) sa zdá byť dobrým začiatkom (10).

Acetyl-L-karnitín pre nootropické účinky/proti starnutiu

1-2 gramy denne; polovica prvá ráno a polovica poobede.


Štúdie preukázali, že Acetyl-L-karnitín zlepšuje duševnú a fyzickú energiu, zlepšuje výkon mozgu, znižuje zápal, zvyšuje krvný obeh a zvyšuje duševné sústredenie.

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie

1. Brooks, S. 2021
2. Vermeulen, R et al. 2004
3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23965166/
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5621476/
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17658628
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20098226
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18993165
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12213433
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15039515
10. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Carnitine-HealthProfessional/

menu