Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Zdravotné výhody Acetyl L-Karnitínu

09.04.2024

Telo si dokáže vyrobiť karnitín z lyzínu a metionínu, čo sú dve z esenciálnych aminokyselín, avšak tento proces sa rovná len malým množstvám. Výskumy naznačujú, že priemerný muž prijme len niečo málo cez miligram karnitínu denne, čo je oveľa menej, ako sa preukázalo pri vedeckých výskumoch.

Z tohto dôvodu sa mnohí rozhodnú doplniť karnitínové produkty, aby dosiahli relatívne vysoké dávky pozorované v týchto štúdiách.

L-karnitín je intenzívne skúmaná aminokyselina a má široké spektrum výhod

Kognitívne funkcie, suplementácia L-karnitínu neustále pozitívne ovplyvňuje kognitívne funkcie, najmä u starších dospelých. Početné rozsiahle vedecké výskumy naznačujú, že poskytovanie tejto aminokyseliny môže zlepšiť náladu, bdelosť, všeobecné kognitívne schopnosti a bojovať proti duševnej únave. Tieto zlepšenia môžu byť spôsobené mnohými dôvodmi.


Suplementácia l-karnitínu v acetylovej forme má schopnosť prechádzať hematoencefalickou bariérou. To umožňuje aminokyseline pozitívne ovplyvňovať mitochondriálnu kapacitu a aktivitu neurónov v mozgu. L-karnitín môže tiež zvýšiť prietok krvi do mozgu v dôsledku zvýšených hladín dusičnanov, ktoré sa pri nízkej dostupnosti kyslíka premenia na oxid dusnatý. Tento zvýšený prietok krvi poskytne mozgu kyslík a živiny potrebné pre normálnu kognitívnu funkciu.

Fyzická výkonnosť ako už bolo spomenuté vyššie, zdá sa, že zlepšenia v zložení tela sú spôsobené zvýšenou hladinou energie, ktorá pozitívne ovplyvňuje cvičebnú kapacitu. Okrem cvičenia môže suplementácia l-karnitínu tiež výrazne zlepšiť príznaky intermitentnej klaudikácie. Tento stav je spôsobený zníženým prietokom krvi do nôh, čo môže znížiť pohyblivosť, fyzickú výkonnosť a kvalitu života. Predpokladá sa, že l-karnitín zlepšuje symptómy tohto stavu zvýšením hladín dusičnanov v krvi, čo napomáha prietoku krvi do oblastí s nízkou dostupnosťou kyslíka.

Aký je rozdiel medzi L-karnitínom a acetyl L-karnitínom?

L-karnitín a acetyl-l-karnitín sú rôzne formy tej istej zlúčeniny. Acetyl l-karnitín je účinnejší na zlepšenie kognitívnych a neurologických funkcií, pretože acetylová skupina umožňuje zlúčenine prechádzať hematoencefalickou bariérou s oveľa vyššou účinnosťou ako samotný l-karnitín.

L-karnitín je však účinnejší pri zlepšovaní fyzického výkonu, keďže je k dispozícii väčšie množstvo pre svalové bunky, keďže menšie množstvo podporuje mozog.

Môže suplementácia L-karnitínom pomôcť Alzheimerovej chorobe?

Hoci veľa ľudí užíva karnitínové doplnky na udržanie kognitívnej výkonnosti s postupujúcim vekom, stále väčší počet ľudí ich užíva na zlepšenie symptómov spojených s Alzheimerovou chorobou.

Je však za tým nejaký dôkaz?

Zdá sa, že dobre navrhnuté vedecké výskumy tomu nasvedčujú. Už v roku 1990 sa zistilo, že suplementácia 1g (1000 mg) acetyl-l-karnitínu dvakrát denne v priebehu 6 mesiacov viedla k zlepšeniu úloh, ktoré súviseli s fungovaním krátkodobej pamäte.

Tento výskum však dostal určitú kritiku, pretože štúdia zahŕňala iba 20 ľudí.

Štúdia o rok neskôr, ktorá zahŕňala 130 pacientov, u ktorých bola klinicky diagnostikovaná Alzheimerova choroba, zistila, že celoročná liečba acetyl-l-karnitínom znížila zhoršenie kognitívnych schopností v 13 zo 14 meraní, pričom 6 z nich bolo klasifikovaných ako významné.

Dôležité je, že všetky nežiaduce udalosti, ktoré boli hlásené pacientmi, boli mierne a neprevládali ani vážnejšie v porovnaní so skupinou, ktorá dostávala placebo.

Ďalšia štúdia, ktorá sa uskutočnila približne v rovnakom čase, potvrdila výsledky vyššie uvedených štúdií. Zistilo sa, že pacienti s Alzheimerovou chorobou, ktorí boli náhodne zaradení do skupiny s acetyl-l-karnitínom (užívajúc 2,5 - 3 g denne), mali opäť pomalšiu rýchlosť zhoršovania v rade neuropsychologických parametrov.

Tieto výsledky, hoci pôsobivé, nestačili na to, aby bol acetyl-l-karnitín klasifikovaný ako samostatná liečba stavov, ktoré spadajú pod záštitu demencie. To znamená, že suplementácia l-karnitínu má určite miesto popri iných liekoch na predpis, aby pomohla spomaliť kognitívny pokles.

Koľko acetyl L-karnitínu mám užívať?

Acetyl l-karnitín sa bežne užíva v rôznych dávkach, ale väčšina ľudí nájde výhody pri užívaní medzi 500 až 2500 mg denne. Odporúča sa užívať acetyl-l-karnitín ako prvú vec ráno na lačný žalúdok, aby sa zlúčenina rýchlo strávila a pomohla aktivovať mozog hneď od začiatku.

Mnoho ľudí sa tiež rozhodne užívať kyselinu alfa-lipoovú (ALA) spolu s acetyl-l-karnitínom. Tento antioxidant je mastná kyselina, ktorá sa nachádza v mitochondriách buniek. Má podobnú úlohu ako karnitín, pretože pomáha pri energetickom metabolizme a tiež chráni bunky pred oxidačným stresom. Takže keď sa užíva spolu s karnitínom, ALA poskytuje telu všestrannú bunkovú podporu.

  • Suplementácia je jediným spôsobom, ako dosiahnuť relatívne vysoké hladiny, ktoré preukázali pozitívne výsledky v klinických štúdiách
  • Acetyl l-karnitín je rovnaký ako l-karnitín, ale s acetylovou skupinou, ktorá umožňuje zlúčenine účinnejšie prechádzať hematoencefalickou bariérou. To umožňuje doplnku uplatniť svoje neurologické výhody, medzi ktoré patrí zníženie duševnej únavy a zlepšenie úrovne nálady a bdelosti
  • Pre pozitívny vplyv acetyl-l-karnitínu na kognitívne funkcie sa často používa na zlepšenie symptómov demencie, najmä Alzheimerovej choroby. Klinické štúdie ukázali, že 2 000 – 3 000 mg denne je účinných pri znižovaní rýchlosti kognitívneho poklesu meraného celým radom parametrov. Vďaka týmto zisteniam by acetyl-l-karnitín mohol dobre fungovať v synergii s inými liekmi na demenciu
  • Karnitínové produkty sa však neodporúčajú jednotlivcom s problémami so štítnou žľazou alebo s anamnézou záchvatov. Tento doplnok sa tiež neodporúča tehotným ženám alebo deťom, pretože chýbajú dôkazy o jeho bezpečnosti

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16169400
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15193480
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12568837
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9070558
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11382369
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19620516
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20963457
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12875611
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18065594
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15039515
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18993165
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19490608
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1444880
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2178869
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1944900

Aké produkty spomíname v článku?

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

    menu