Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

5-HTP a jeho 5 priaznivých účinkov

16.06.2024

5-HTP je z africkej rastliny (Griffonia simplicifolia), a je cenným doplnkom stravy, ktorý bezpečne a účinne zvyšuje hladinu serotonínu. Vaše telo používa 5-HTP na výrobu serotonínu, látkového posla, ktorý vysiela signály medzi vašimi nervovými bunkami. Telo produkuje serotonín radom krokov, počínajúc aminokyselinou L-tryptofánom. Jednou z látok na ceste z transformácie L-tryptofánu na serotonín je 5-HTP.


5-HTP 100 mg TR Webber Naturals | výživový doplnok | vitamín

5-HTP účinkuje v mozgu a centrálnom nervovom systéme zvyšovaním produkcie látok serotonínu. Serotonín môže ovplyvniť spánok, chuť do jedla, teplotu, sexuálne správanie a pocity bolesti. Pretože 5-HTP zvyšuje syntézu serotonínu, používa sa na niekoľko chorôb, pri ktorých sa predpokladá, že serotonín hrá dôležitú úlohu, vrátane depresie, nespavosti, obezity a mnohých ďalších stavov.

Zvýšenie produkcie serotonínu v tele môže mať preto rôzne výhody. Na základe rozsiahleho výskumu možno povedať, že serotonín hrá významnú úlohu pri depresii, nespavosti, obezite, fibromyalgii a migrénach.

Nízka hladina serotonínu je spojená s depresiou, úzkosťou, poruchami spánku, priberaním na váhe a inými zdravotnými problémami (1, 2). Lekári už predtým spájali nedostatok serotonínu s celým radom zdravotných problémov vrátane depresie.

Cykly spánku a spánku a bdenia

Ukázalo sa, že 5-HTP je úspešný pri nespavosti (3). Serotonín je kľúčovou súčasťou cyklu spánku a bdenia tela. Melatonín, ktorý pomáha telu signalizovať, že je čas ísť spať, je v skutočnosti vyrobený zo serotonínu. Vďaka svojej úlohe pri vytváraní serotonínu sa 5-HTP nepriamo podieľa na produkcii melatonínu, hormónu, ktorý je rozhodujúci pre spánok. Melatonín pomáha biologickým hodinám tela zostať v synchronizácii a reguluje denné cykly spánku a bdenia. Silné bio hodiny a pravidelné rutiny spánku a bdenia sú základnými kameňmi zdravého, pokojného a omladzujúceho spánku. Výskum naznačuje, že 5-HTP môže pomôcť skrátiť čas potrebný na zaspanie a zvýšiť množstvo spánku.

5-HTP môže byť efektívny pri zlepšovaní nálady a zmierňovaní príznakov stresu a úzkosti, ktoré môžu zase narúšať spánok.

Energia

Serotonín sa nazýva prirodzený stabilizátor nálady tela. Keď sú hladiny serotonínu nevyvážené, ľudia môžu trpieť nízkou energiou a mať „modrý pocit“. 5-HTP môže pomôcť. Niektoré štúdie v skutočnosti preukázali, že suplementácia 5-HTP (4) môže byť u niektorých ľudí rovnako účinná ako tradičné antidepresíva.

Fibromyalgia

Fibromyalgia (5) je stav, ktorý často kombinuje chronickú fyzickú bolesť, problémy so spánkom, únavu, bolesti pohybového aparátu a mozgovú hmlu. Výskum naznačuje, že 5-HTP môže pomôcť zlepšiť príznaky fibromyalgie (6) vrátane bolesti, citlivosti, dennej únavy, kvality spánku a úzkosti. Aj keď vedci nevedia presne, čo spôsobuje fibromyalgiu (7), vedia, že ľudia s fibromyalgiou majú nízku hladinu serotonínu. Skoré výskumy ukazujú, že doplnky 5-HTP môžu pomôcť zlepšiť príznaky fibromyalgie, ako je únava, úzkosť a bolesť svalov.

Stres, úzkosť a depresia

Štúdie preukázali, že 5-HTP môže znižovať úzkosť a záchvaty paniky. U niektorých ľudí sú chronické záchvaty paniky výsledkom nízkeho sérotonínu. Aj pre tých, ktorí majú všeobecné pocity stresu, môže byť 5-HTP prospešný. Jedna štúdia (8) sa zaoberala účinkami doplnkov 5-HTP u mladých ľudí, ktorí netrpeli depresiou, ale mali vysokú hladinu romantického stresu.

5-HTP sa vo vedeckých štúdiách preukázalo, že podporuje relaxáciu a zmierňuje stres a úzkosť. Zdá sa, že relaxačné a anti-úzkostné vlastnosti 5-HTP pochádzajú z jeho schopnosti zvyšovať hladinu serotonínu. Výskum preukázal, že 5-HTP môže znížiť riziko záchvatov paniky (9) a príznakov paniky, ako aj úzkosti (10) a emočného stresu (8).


5-HTP 100 mg Webber Naturals | výživový doplnok | vitamín

Migrény a bolesti hlavy

Vedci presne nevedia, čo presne spôsobuje migrény. Existujú však dôkazy, že spúšťačom môže byť nízky serotonín. Pretože 5-HTP zvyšuje hladinu serotonínu, môže byť 5-HTP účinnou pomocou na migrény. Jedna štúdia zistila, že 71% ľudí, ktorí užívali 5-HTP každý deň po dobu 6 mesiacov, zaznamenalo zníženie frekvencie migrény.

Vedecké dôkazy naznačujúce, že 5-HTP môže byť schopný znížiť frekvenciu záchvatov migrény (11) a zmierniť bolesť z chronických bolestí hlavy (12).

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie

1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17984558/
2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8697046/
3. https://www.psychologytoday.com/us/blog/sleep-newzzz/201710/better-sleep-5-htp
4. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-794/5-htp
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2193835?dopt=Abstract
6. https://www.psychologytoday.com/us/basics/chronic-pain
7. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fibromyalgia/symptoms-causes/syc-20354780
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21178946
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12559480
10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3312397
11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3536521?dopt=Abstract
12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16539862

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

    menu