Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Čo je skleróza multiplex?

18.01.2023

Skleróza multiplex (MS) je ochorenie, ktoré postihuje mozog a miechu. Výsledkom je strata schopnosti ovládať svoje svaly, videnie, rovnováhu a vnímanie (necitlivosť). Pri skleróze multiplex sú nervy mozgu a miechy poškodené vlastným imunitným systémom. Takýto stav sa nazýva autoimunitné ochorenie.

Autoimunitné ochorenia sú tie, pri ktorých vlastný imunitný systém organizmu, ktorý sa obvykle zameriava a ničí látky telu cudzie ako baktérie, omylom napáda normálne tkanivá. Pri skleróze multiplex imunitný systém napáda mozog a miechu, dve zložky centrálneho nervového systému. Ďalšími autoimunitnými ochoreniami sú lupus a reumatoidná artritída. Centrálny nervový systém je tvorený nervami, ktoré fungujú ako systém na prenos správ v tele. Každý nerv je pokrytý tukovou zložkou zvanou myelin, ktorý obaľuje nervy ako izolátor a pomáha prenášať nervové impulzy alebo správy, medzi mozgom a ostatnými časťami tela. Tieto impulzy riadia pohyby svalov zabezpečujúcich chôdzu a rozprávanie.

Názov skleróza multiplex je odvodený od zjazveného tkaniva (sklerózy) v mozgu a/alebo v mieche. Demyelinizácia je proces, pri ktorom vzniká zjazvené tkanivo alebo forma plaku, v dôsledku poškodenia ochranného a izolačného myelínu, ktorý pokrýva nervy. Bez myelinu je prenos elektrických signálov z mozgu a miechy narušený alebo zastavený. Mozog nie je schopný vysielať a prijímať informácie. Je to práve táto porucha komunikácie, ktorá spôsobuje príznaky sklerózy multiplex.

Hoci sú nervy schopné obnoviť myelin, tento proces nie je rýchlejší, ako zhoršovanie, ktoré sa pri skleróze multiplex vyskytuje. Typy a závažnosť príznakov a priebeh sklerózy multiplex sú veľmi rozdielne, čiastočne v dôsledku lokalizácie zjazveného tkaniva a tiež rozsahom demyelinizácie.

Podľa Národnej spoločnosti pre sklerózu multiplex (National Multiple Sclerosis Society), týmto stavom trpí približne 400 000 Američanov a je, s výnimkou poranenia, najčastejšou príčinou neurologického postihnutia u dospelých v mladom, dospelom a strednom veku. Skleróza multiplex je dva až trikrát častejšia u žien ako u mužov a jej výskyt je zriedkavý v období pred dospievaním. Zvýšené riziko výskytu vzniku ochorenia je u dospievajúcich až do veku 50 rokov. Po tomto období riziko postupne klesá.

Čo spôsobuje sklerózu multiplex?

Nevie sa s istotou, čo spôsobuje, že imunitný systém napadá vlastný organizmus pri skleróze multiplex. Niektorí odborníci veria, že je to kombinácia genetických a niektorých enviromentálnych faktorov, ktorým je osoba vystavená v rannom štádiu života.

Aké sú príznaky sklerózy multiplex?

Príznaky sklerózy multiplex sa líšia od človeka k človeku a môžu sa s časom meniť aj u tej istej osoby. Medzi najčastejšie skoré príznaky patrí:

 • Svalová slabosť.
 • Znížená koordinácia.
 • Rozmazané alebo zahmlené videnie.
 • Bolesť v oku.
 • Dvojité videnie.

S postupom ochorenia, príznaky môžu zahŕňať svalovú stuhnutosť (kŕčovitosť), bolesť, problémy s kontrolou močenia alebo problémy s kognitívnymi funkciami.

Ako sa diagnostikuje skleróza multiplex?

Stanoviť diagnózu sklerózy multiplex nie je ľahké, pretože príznaky sú vágne a často sa strácajú. Faktory, o ktorých lekár uvažuje sú:

 • Dve alebo viac samostatných epizód (atakov) s príznakmi, ktoré by mohli byť spôsobené sklerózou multiplex. Epizódy (ataky) musia trvať najmenej 24 hodín a vyskytovať sa s mesačným odstupom.
 • Test pomocou magnetickej rezonancie (MRI), ktorý ukazuje oblasti demyelinizácie (lézie).

Sú ešte aj ďalšie testy, ktoré môže zdravotnícky pracovník vykonať.

Ako sa lieči skleróza multiplex?

Je dostupný celý rad liekov, ktoré umožňujú znížiť početnosť a závažnosť príznakov u niektorých ľudí so sklerózou multiplex. Niektoré lieky môžu spomaliť progresiu určitých typov sklerózy multiplex.

Sú tiež dostupné rôzne lieky, ktoré môžu:

 • Skrátiť atak sklerózy multiplex (akútne zhoršovanie príznakov)
 • Zmierniť príznaky sklerózy multiplex (ako bolesť, problémy s močením a svalovú stuhnutosť)

Skleróza multiplex alebo roztrúsená skleróza je ochorenie centrálneho nervového systému. Ako sme spomínali, človek so SM by mal dodržiavať správnu životosprávu, viesť zdravý životný štýl a tiež podporovať svoje zdravie vitamínmi a doplnkami výživy B-Komplex 100 mg (B100), Cholín a Inozitol, Zinok Citrát, Zinok Bisglycinát, Horčík Citrát, Horčík Bisglycinát, Alfa-lipoová-kyselina, Ginkgo Biloba, Vitamín A, Vitamín C 500 mg + šípky, Vitamín C 1000 mg + šípky časované, Vitamín D3 5000 IU, Vitamín D3 2500 IU, Vitamín E 200 IU, Vitamín E 400 IU

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

  menu