Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Čo je to Ploštičník strapcovitý

23.06.2020

Ploštičník strapcovitý má množstvo potenciálnych výhod - väčšina z nich sa týka zdravia žien alebo hormonálnej rovnováhy. Black Cohosh je bylina pôvodom v Severnej Amerike, ktorá sa tradične používa na kognitívne a zápalové stavy, ale jej popularita sa zvýšila vďaka jej schopnosti liečiť vazomotorické príznaky menopauzy; predovšetkým návaly horúčav a nočné potenie.

Menopauza a príznaky menopauzy

Zmiernenie príznakov menopauzy je dôvodom, prečo väčšina ľudí používa Black Cohosh, a je to jedno z použití, ktoré má najpôsobivejšie dôkazy na jeho podporu. V jednej štúdii s 80 menopauzálnymi ženami, ktoré zažívali návaly horúčav, tie, ktoré doplnili 20 mg Black Cohosh denne po dobu 8 týždňov, hlásili významne menej a menej závažné návaly horúčav ako predtým (1).

Navyše, ďalšie štúdie u ľudí potvrdili podobné zistenia. Aj keď sú potrebné väčšie štúdie, zdá sa, že Ploštičník strapcovitý je prospešný pri zmierňovaní príznakov menopauzy (2).

Plodnosť

Aj keď môžete vidieť online veľa tvrdení, že Ploštičník strapcovitý môže zlepšiť plodnosť alebo pomôcť otehotnieť, neexistuje dostatok dôkazov, ktoré by to podporovali. Výskum však naznačuje, že Ploštičník strapcovitý môže zvýšiť účinnosť lieku Clomid (klomiféncitrát) na plodnosť u ľudí, ktorí sú neplodní, čím zvyšuje ich šance na otehotnenie (3, 4, 5).

Tri malé štúdie u ľudí ukazujú zlepšenie miery tehotenstva alebo ovulácie u žien s neplodnosťou, ktoré užívali doplnky s obsahom Black Cohosh spolu s liekom Clomid (345).

Tieto štúdie boli stále malé a na potvrdenie tohto účinku je potrebný ďalší výskum.

Zdravie žien

Black Cohosh sa používa aj na mnohé iné účely súvisiace so zdravím žien. Dôkazy podporujúce tieto prínosy však nie sú také silné ako dôkazy podporujúce jej prínosy pre menopauzu a fertilitu.

Existuje niekoľko ďalších dôvodov, prečo ženy môžu používať čierny cohosh na podporu hormonálnej rovnováhy:

  • Syndróm polycystických ovárií (PCOS). Doplnenie Black Cohosh môže zvýšiť pravdepodobnosť, že žena s Clomid otehotnie. Doplnenie Black Cohosh môže tiež pomôcť regulovať vaše cykly, ak máte PCOS (6, 7).
  • Myómy. Jedna trojmesačná štúdia s 244 ženami po menopauze zistila, že doplnením 40 mg Black Cohosh denne sa môže znížiť veľkosť maternicových myómov až o 30% (10).
  • Predmenštruačný syndróm (PMS) a premenštruačná dysforická porucha (PMDD). Aj keď existujú online tvrdenia, že Black Cohosh môže pomôcť s PMS alebo PMDD, neexistujú žiadne podstatné dôkazy, ktoré by to podporili.
  • Regulácia menštruačného cyklu. U žien s PCOS alebo bez neho, ktoré dostávajú liečbu neplodnosti, ako je Clomid, môže Black Cohosh pomôcť regulovať menštruačný cyklus (345).

Mentálne zdravie

Ploštičník strapcovitý môže mať niektoré priaznivé účinky na duševné zdravie, najmä u žien v menopauze.

Jeden prehľad štúdií skúmal použitie bylinných doplnkov pri úzkosti a depresii u žien v menopauze. Vedci zistili, že doplnenie Ploštičníkom strapcovitým nemalo žiadny vplyv na úzkosť, ale bolo spojené s výrazným zlepšením psychologických symptómov (8).

Pred úplným pochopením vplyvu Ploštičníka strapcovitého na duševné zdravie je však potrebný ďalší výskum.

Spánok

Aj keď existuje len málo dôkazov o tom, že Ploštičník strapcovitý môže zlepšiť spánok, môže pomôcť zmierniť príznaky spôsobujúce poruchy spánku u žien v menopauze, ako sú návaly horúčav.

Jedna malá štúdia so 42 menopauzálnymi ženami však zistila, že doplnenie Ploštičníka strapcovitého zlepšilo trvanie a kvalitu spánku (9).

Ďalšia štúdia uviedla, že kombinácia Ploštičníka strapcovitého a ďalších zlúčenín - vrátane čerešní, zinku, zázvoru a kyseliny hyalurónovej - pomohla zlepšiť návaly horúčav, ktoré súviseli s nespavosťou a úzkosťou (10).

Napriek tomu je ťažké povedať, či Ploštičník strapcovitý alebo jedna z ďalších zložiek bola v tejto zmesi prospešnou zlúčeninou.

Strata váhy

Ženy v menopauze môžu mať zvýšené riziko nežiaduceho prírastku na váhe, pretože ich hladiny estrogénov sa prirodzene znižujú (11).

Teoreticky, pretože Black Cohosh môže vykazovať estrogénne účinky, môže mať malý priaznivý účinok na reguláciu hmotnosti u žien v menopauze (11).

Dôkazy na podporu tohto sú však minimálne. Na pochopenie prepojenia medzi Black Cohosh a manažmentom hmotnosti sú potrebné ďalšie a rozsiahlejšie ľudské štúdie.

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29619387
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31734757
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19909590
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18413068
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24592984
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24592984
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23347605
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31630610
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26000551
10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26788874
11. 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31367198

menu