Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Kľúčové vitamíny a minerály pre zdravé vlasy, pokožku a nechty 1/2

22.11.2020

Dermatologické obavy sú pre ľudské životy ústredné už od staroveku. Príbehy starých mám sú plné silných rád, ako sa starať o vlasy, pokožku a nechty. Väčšinu z nich však moderný život uvrhol do chaosu. Trh je plný výrobkov, ktoré sa zameriavajú na rôzne záujmy - od lámavosti nechtov, vyrážok, akné, lupín až po vypadávanie vlasov, matnú pokožku a príznaky starnutia.

Prečo sú tieto problémy také hojné?

Naša pokožka, vlasy a nechty sú vystavené niekoľkým faktorom, ktoré ovplyvňujú ich kvalitu a zdravie. Aj najmenšie zmeny v životnom prostredí by mohli byť potenciálne škodlivé pre ich zdravie a údržbu. Medzi tieto faktory patrí:

Stres

Kortizol je stresový hormón, ktorý sa vylučuje nadobličkami nachádzajúcimi sa na vrchole obličiek v reakcii na režim „bojuj alebo uteč“. Telo v strese nepretržite produkuje kortizol, ktorý zvyšuje produkciu kožného mazu, čo vedie k mastnej pokožke, pokožke hlavy a vlasom. To z nich robí zrelé centrá pre akné a lupiny. Nadmerné množstvo kortizolu poškodzuje tukové vrstvy pokožky a robí ju suchou, čo ovplyvňuje schopnosť pokožky liečiť sa po úraze (1).

Je tiež známe, že stres zhoršuje a vyvoláva vzplanutie pri dermatologických stavoch, ako je ekzém, psoriáza a akné, a to okrem toho, že spôsobuje vypadávanie vlasov. Tento nadmerný spad vlasov sa označuje aj ako telogen effluvium (2).

Stres tiež spúšťa zvýšenú aktivitu produkcie voľných radikálov, ktorá poškodzuje bunky pokožky a vlasov.

Znečistenie

V Indii je znečistenie ovzdušia a vody všadeprítomné. Medzi tieto znečisťujúce látky patria vzdušné alergény, pevné častice, škodlivé plyny z premávky a tvrdá voda. Dlhodobé vystavenie znečisťujúcim látkam môže spôsobiť chronické lupiny, lámanie vlasov, predčasné starnutie pokožky, hyperpigmentáciu a vyrážky po akné (3). Podmienky ako ekzém, ružovka a atopická dermatitída sa môžu tiež ďalej zhoršovať v dôsledku znečistenia.

Fajčenie

Aj keď je všeobecne známe, že fajčenie spôsobuje rakovinu, fajčenie je spojené aj s predčasným starnutím a množstvom ďalších dermatologických obáv. Tabakový dym indukuje oxidačný stres a iniciuje degradáciu kolagénu prostredníctvom enzýmu nazývaného MMP-1. Zužuje krvné cievy, takže je ťažké, aby sa kyslík dostal do buniek včas, a tým urýchľuje proces bunkovej smrti a starnutia. Fajčenie tiež spôsobuje zožltnutie nechtov a výskumy zistili, že fajčiari majú tendenciu mať rozsiahlejšiu a ťažšiu psoriázu ako nefajčiari (4).

UV lúče

Ultrafialové lúče sú lúče vysokej energie zo slnka. Dlhodobé vystavenie UV lúčom môže poškodiť bunky pokožky, spôsobiť popáleniny od slnka a spôsobiť predčasné starnutie pokožky. Ďalej UV lúče môžu spôsobiť, že vlasy budú suché, matné a krehké.

Nedostatok živín

Naša pokožka, vlasy a nechty vyžadujú neustálu výživu, aby sme udržali zdravie, bojovali proti škodlivým faktorom a nahradili odumreté bunky. Telo potrebuje kľúčovú výživu na produkciu kolagénu, stavebného kameňa pokožky, a keratínu, kľúčového proteínu pre rast vlasov a nechtov. Nedostatok kľúčovej výživy môže brániť ich rastu a poškodiť ich obranný mechanizmus pred vonkajšími faktormi.

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4082169/
2. https://icahealth.com/wp-content/uploads/Effects-of-Stress-on-Hair-Skin-Nails-pamphlet.pdf
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28195077
4. https://dermnetnz.org/topics/smoking-and-its-effects-on-the-skin/

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

    menu