Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Melatonin

05.03.2024

Melatonín môže ľahko prechádzať celým telom v krvi, kde ovplyvňuje množstvo systémov. Melatonín, často označovaný ako spánkový hormón, je ústrednou súčasťou cyklu spánku a bdenia tela. Jeho produkcia rastie s večernou tmou, podporuje zdravý spánok a pomáha orientovať náš denný rytmus. Produkuje ho epifýza v mozgu, ale nachádza sa aj v iných oblastiach, ako sú oči, kostná dreň a črevo (1).

Často sa mu hovorí „spánkový hormón“, pretože vysoké hladiny vám môžu pomôcť zaspať. Jednoducho dáva telu vedieť, že je noc, takže si môžete oddýchnuť a ľahšie zaspať (2). Medzi ďalšie výhody melatonínu patria všeobecné neuroprotektívne účinky, pretože melatonín je silný antioxidant. Suplementácia melatonínu tiež prospieva zdraviu očí, znižuje hluk v ušiach a zlepšuje náladu (pomáha vám lepšie spať).

Niektoré faktory narúšajú a zhoršujú produkciu melatonínu v tele, a narušujú spánok. Napríklad nočné vystavenie svetlu obrazoviek smartfónov, televízorov, počítačov a určitých žiaroviek (7). Vek je ďalším faktorom (8). "Ako starneme, úroveň produkcie melatonínu má klesajúcu tendenciu, a preto môžu mať niektorí, nielen starší ľudia ťažkosti so zaspávaním a udržiavaním spánku

Primárny mechanizmus melatonínu spočíva ale v tom, že pomáha znižovať čas potrebný na zaspanie (ako hormónu je to jeho hlavná úloha).

Spánok a cirkadiánny rytmus

Melatonín plní v tele mnoho funkcií, ale je známy predovšetkým pre udržiavanie cirkadiánnych rytmov. Každý má prirodzený denný rytmus, aj keď nie každý má rovnaký denný rytmus. Preto sú niektorí ľudia rannými vtákmi a iní nočnými sovami. Náš cirkadiánny rytmus však celkovo funguje v 24-hodinovom cykle a je to to, čo nám hovorí, že máme ísť spať, keď sa zotmie, a zobudiť sa, keď svieti svetlo. Cirkadiánny rytmus sú vnútorné hodiny tela.

Cirkadiánny rytmus tela a je najnižší počas celého dňa a vrcholí večer, keď nám hovorí, že je čas ísť spať. Náš cirkadiánny rytmus sa však môže narušiť z vecí, ako je cestovanie, ponocovanie, nočné vystavenie svetlu obrazoviek smartfónov, televízorov, počítačov a určitých žiaroviek (7), a môže chvíľu trvať, kým sa hladina melatonínu vráti na normálnu hladinu. 

Melatonín sa často užíva na zmiernenie ťažkostí so zaspávaním alebo so spánkom, charakteristických príznakov nespavosti.

Melatonín s predĺženým uvoľňovaním sa ukázal ako účinná pomoc pre ľudí s nespavosťou vo veku 55 rokov a starších, a zistilo sa, že nemá ani abstinenčné účinky. V štúdii (9) sa výrazne zlepšila kvalita spánku a denná bdelosť. Melatonín sa často užíva na zmiernenie ťažkostí so zaspávaním alebo so spánkom, charakteristických príznakov nespavosti.

Melatonin 5 mg GUMMIES Webber Naturals | výživový doplnok | vitamín

Pásmová choroba "jetlag" a iné poruchy spánku

Oneskorenie je spôsobené rýchlym cestovaním naprieč niekoľkými časovými pásmami, ktoré vedie k narušeniu spánku, dennej únave a pocitu celkového nepohodlia. Štúdie preukázali (3), že melatonín je účinnou pomocou, najmä pri cestovaní na východ, pretože obnovuje spánkový režim tela. Aby to však bolo účinné, je veľmi dôležitý čas, počas ktorého človek užíva melatonín, a závisí od smeru, ktorým idete.

Napríklad, ak cestujete na východ, mali by ste ho užiť pred miestnym spánkom niekoľko dní, kým sa neupravíte, ale ak cestujete na západ a snažíte sa nastaviť svoje vnútorné hodiny na skorší čas, mali by ste si melatonín vziať v ráno.

Zlepšuje kvalitu spánku

Existujú štúdie, ktoré ukazujú, že melatonín môže zlepšiť kvalitu a trvanie spánku u tých, ktorí vykonávajú prácu na zmeny (4). Porucha fázy oneskoreného spánku nastáva, keď sa načasovanie vašich denných rytmov oneskorí o dve alebo viac hodín a pravidelne chodíte spať neskoro v noci a vstávate neskoro ráno. Užívanie melatonínu vám môže pomôcť skôr zaspať a upraviť vnútorný rytmus.

Nepravidelné spánkové vzorce sú spojené s rôznymi zdravotnými problémami a predčasným starnutím. Melatonín môže byť užitočný aj pri iných poruchách spánku s cirkadiánnym rytmom, vrátane pokročilej poruchy spánkovej fázy, typu voľného behu alebo nepravidelného rytmu spánku a bdenia.

Je silný antioxidant

Melatonín má niekoľko zdravotných výhod súvisiacich s jeho antioxidačnými vlastnosťami. Zvyšuje antioxidačné enzýmy v tele, ktoré udržujú zdravie na bunkovej úrovni. Melatonín sa tiež viaže na reaktívne formy kyslíka a dusíka (ROS a RNS), ktoré ich neutralizujú (5) a znižujú ich škodlivosť. ROS a RNS sú škodlivé, pretože poškodzujú bunkovú štruktúru, ktorá zahŕňa poškodenie DNA alebo RNA.

Tento typ bunkového poškodenia môže viesť k starnutiu, neplodnosti alebo dokonca k rakovine. Týmto spôsobom melatonín chráni telo pred oxidačným poškodením. Tento proces prebieha v mnohých častiach tela, najmä v očiach, kostnej dreni, mozgu, ako aj v zažívacích a reprodukčných orgánoch.

Jedna štúdia (6) predovšetkým preukázala, že jedna jediná molekula melatonínu je schopná neutralizovať až 10 molekúl ROS a RNS. Táto štúdia popisuje melatonín ako akýsi „čistič“, ktorý detoxikuje telo po jednej bunke.

   

Melatonin 1 mg Webber Naturals | výživový doplnok | vitamín

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3676828/
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4334454/
3. https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-melatonin/art-20363071
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25113164
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2993480/
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11121726/
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3047226/
8. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1600-079X.1986.tb00760.x
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18036082

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

    menu