Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Pantetín (Pantethine) pomáha znižovať hladiny triglyceridov

22.04.2024

Pantethine (Pantetín) 300 mg Now Foods. Pantethine je výživový doplnok, ktorý je aktívnou formou kyseliny pantoténovej, ktorá je známa aj ako vitamín B5. Pomáha vytvárať koenzým A, čo je molekula, kofaktora mnohých metabolických dráh. CoA je dôležitý pre metabolizmus sacharidov, tukov, bielkovín a energie. Pantetín je koenzýmová forma vitamínu B5.

Pantetín je vysoko vstrebateľná a biologicky aktívna forma kyseliny pantoténovej (vitamín B-5). Pantetín je prekurzorom pri tvorbe koenzýmu A (CoA), ktorý je nevyhnutným kofaktorom pre metabolizmus lipidov, sacharidov a bielkovín.

Pantetín tiež pomáha podporovať správnu tvorbu cholesterolu a ukladanie tuku v pečeni, čo môže prispieť k podpore zdravého telesného tuku. V klinických štúdiách sa ukázalo, že pomáha pri udržiavaní už zdravých hladín sérových lipidov na podporu zdravého kardiovaskulárneho systému.

Telo ho okrem iného potrebuje na tvorbu červených krviniek a pohlavných hormónov.

Pomáha zvyšovať hladiny koenzýmu A (CoA) (1, 2)

Pantetín je bezprostredným prekurzorom koenzýmu A (CoA). Doplnkový pantetín zvyšuje hladiny CoA. CoA je kľúčovou živinou v najmenej 70 metabolických dráhach vrátane tých, ktoré sa podieľajú na zdravom metabolizme tukov, sacharidov a aminokyselín. CoA je potrebný pre bunkové motory (mitochondrie), aby správne produkovali energiu.

Pomáha znižovať hladinu cholesterolu a iných lipidov (3, 4)

Pantetín je užitočný pri znižovaní celkového cholesterolu, LDL cholesterolu a hladín triglyceridov a zároveň zvyšujú dobrý HDL cholesterol v tele. Vysoká hladina LDL (lipoproteínu s nízkou hustotou) – „zlého cholesterolu“ – je hlavným prispievateľom srdcového ochorenia. Cholesterol tvorí plak v krvných cievach srdca, ktorý obmedzuje alebo blokuje prísun krvi do srdca a spôsobuje stav nazývaný ateroskleróza, čo je hromadenie tukových látok vo vnútorných vrstvách tepien. Pantetín je dobrou alternatívou na zníženie cholesterolu pre ľudí s cukrovkou, ktorí nemôžu užívať niacín kvôli potenciálnym vedľajším účinkom na reguláciu hladiny cukru v krvi.


Pantethine (Pantetín) 300 mg Now Foods | výživový doplnok | vitamín

Lekári, ktorí vykonali štúdiu v Taliansku, testovali účinnosť pantetínu pri liečbe vysokého cholesterolu u žien. Po 16 týždňoch liečby bolo možné pozorovať významné zníženie celkového cholesterolu, LDL-cholesterolu a pomeru LDL-C/HDL-C.

Môže pomôcť znižovať hladiny triglyceridov (5, 6)

Štúdie o účinku pantetínu na triglyceridy ukazujú, že denná dávka pantetínu je pri znižovaní hladín triglyceridov účinnejšia ako denné dávky kyseliny pantoténovej alebo cystamínu. Triglyceridy sú jednou z foriem tuku, ktoré telo ukladá a používa na energiu a tvorbu nových buniek.

Môže zlepšiť príznaky spojené so stukovatením pečene (7, 8)

Stukovatenie pečene tiež nazývaná steatóza. Stukovatenie pečene môže byť dočasný alebo dlhodobý stav. Ak sa steatóza nelieči, môže prispieť k ďalším ochoreniam. Pečeň je orgán zodpovedný za zmenu tukov prijímaných v strave na typy tukov, ktoré môže telo ukladať a využívať. Pečeň potrebuje koenzým A, aby mohla bezpečne metabolizovať niektoré lieky a toxíny.

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie

1. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0306987700911551
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7731229/
3. https://europepmc.org/article/med/6232801
4. https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/1533210110392944
5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3098691/
6. https://europepmc.org/article/med/3098691
7. https://www.researchgate.net/publication/11915634_The_Effects_of_Pantethine_on_Fatty_Liver_and_Fat_Distribution
8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11425046/

menu