Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Výhody vitamínu D3

15.10.2022

Vitamín D je vitamín rozpustný v tukoch zo skupiny zlúčenín. Dostatok vitamínu D pomáha rastu a vývoju kostí a zubov, ako aj poskytuje lepšiu odolnosť voči niektorým chorobám. Vitamín D má ďalšie výhody a môže tiež zohrávať úlohu pri znižovaní rizika roztrúsenej sklerózy (MS).

Vitamín D je vitamín rozpustný v tukoch zo skupiny zlúčenín, ktorá zahŕňa vitamíny D1, D2 a D3.

Vaše telo produkuje vitamín D prirodzene, keď je priamo vystavené slnečnému žiareniu. Vitamín D môžete získať aj z určitých potravín a doplnkov, aby ste zabezpečili primerané hladiny vitamínu v krvi.

Vitamín D má niekoľko dôležitých funkcií. Snáď najdôležitejšie sú regulácia vstrebávania vápnika a fosforu a uľahčenie normálnej funkcie imunitného systému (1).

Dostatok vitamínu D je dôležitý pre typický rast a vývoj kostí a zubov, ako aj pre lepšiu odolnosť voči niektorým chorobám.

Vitamín D môže bojovať proti chorobám

Okrem jeho primárnych výhod výskumy naznačujú, že vitamín D môže hrať úlohu aj pri:

Zníženie rizika roztrúsenej sklerózy (MS). Prehľad populačných štúdií z roku 2018 zistil, že nízke hladiny vitamínu D sú spojené so zvýšeným rizikom SM (2).

Zníženie pravdepodobnosti srdcových ochorení. Nízke hladiny vitamínu D sú spojené so zvýšeným rizikom srdcových chorôb, ako je hypertenzia, srdcové zlyhanie a mŕtvica. Nie je však jasné, či nedostatok vitamínu D prispieva k ochoreniu srdca alebo jednoducho poukazuje na zlý zdravotný stav, keď máte chronický stav (3).

Zníženie pravdepodobnosti závažných ochorení. Hoci sú štúdie zmiešané, vitamín D môže znížiť pravdepodobnosť závažných infekcií chrípkou a COVID-19. Nedávny prehľad zistil, že nízke hladiny vitamínu D prispievajú k syndrómu akútnej respiračnej tiesne (4, 5).

Podpora imunitného zdravia. Ľudia, ktorí nemajú dostatočné hladiny vitamínu D, môžu byť vystavení zvýšenému riziku infekcií a autoimunitných ochorení, ako je reumatoidná artritída, cukrovka 1. typu a zápalové ochorenie čriev (6).

Vitamín D môže regulovať náladu a znižovať depresiu

Výskum ukázal, že vitamín D môže hrať dôležitú úlohu pri regulácii nálady a znižovaní rizika depresie.

Preskúmanie 7 534 ľudí zistilo, že tí, ktorí prežívali negatívne emócie a dostávali doplnky vitamínu D, zaznamenali zlepšenie symptómov. Suplementácia vitamínu D môže pomôcť ľuďom s depresiou, ktorí majú tiež nedostatok vitamínu D (7).

Iná štúdia identifikovala nízke hladiny vitamínu D ako rizikový faktor závažnejších symptómov fibromyalgie, úzkosti a depresie (8).

Môže podporovať chudnutie

Ľudia s vyššou telesnou hmotnosťou majú väčšiu šancu na nízke hladiny vitamínu D (9 ).

V jednej štúdii ľudia s obezitou, ktorí okrem diétneho plánu na zníženie hmotnosti dostávali doplnky vitamínu D, stratili viac hmotnosti a tuku ako členovia skupiny s placebom, ktorí dodržiavali iba diétny plán (9).

V staršej štúdii ľudia užívajúci denne doplnky vápnika a vitamínu D schudli viac ako subjekty užívajúce placebo. Výskumníci naznačujú, že extra vápnik a vitamín D mohli mať účinok na potlačenie chuti do jedla (10).

Súčasný výskum nepodporuje myšlienku, že vitamín D by spôsobil chudnutie, ale zdá sa, že existuje vzťah medzi vitamínom D a hmotnosťou.

Nedostatok vitamínu D

Niekoľko faktorov môže ovplyvniť vašu schopnosť získať dostatok vitamínu D zo samotného slnečného žiarenia.

Je menej pravdepodobné, že absorbujete dostatok vitamínu D zo slnka, ak (1):

  • žijete v oblasti s vysokým znečistením
  • používate opaľovací krém
  • trávite väčšinu času vo vnútri
  • žijete vo veľkom meste, kde budovy blokujú slnečné svetlo
  • máte tmavšiu pokožku (čím vyššie hladiny melanínu, tým menej vitamínu D môže vaša pokožka absorbovať.)

Tieto faktory môžu zvýšiť riziko nedostatku vitamínu D. Preto je dôležité prijímať časť vitamínu D zo zdrojov mimo slnečného žiarenia.

Aké sú príznaky nedostatku vitamínu D?

Príznaky nedostatku vitamínu D u dospelých môžu zahŕňať (1):

  • únava
  • bolesti
  • silná bolesť alebo slabosť kostí alebo svalov
  • stresové zlomeniny, najmä v nohách, panve a bedrách

Zdravotnícky pracovník môže diagnostikovať nedostatok vitamínu D vykonaním jednoduchého krvného testu. Ak máte nedostatok, lekár vám môže nariadiť röntgenové vyšetrenie, aby skontroloval pevnosť vašich kostí.

Ak dostanete diagnózu nedostatku vitamínu D, zdravotnícky pracovník vám pravdepodobne odporučí užívať doplnky vitamínu D. Ak máte vážny nedostatok, môžu vám namiesto toho odporučiť vysoké dávky vitamínu D vo forme tabliet alebo tekutín.

Mali by ste sa tiež uistiť, že vitamín D dostávate prostredníctvom slnečného žiarenia a potravín, ktoré jete.

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie:

1. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/
2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29243029/
3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31172459/
4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32252338/
5. https://nutritionj.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12937-021-00744-y
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7281985/
7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32365423/
8. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32022867/
9. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30246883/
10. https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/calcium-plus-vitamin-d-supplementation-and-fat-mass-loss-in-female-very-lowcalcium-consumers-potential-link-with-a-calciumspecific-appetite-control/623D71E0A965E910C48903089FA7B56C

menu