Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Žiadne produkty v košíku.

Zdravie iba z prírodných zdrojov!

Zdravá črevná flóra

28.05.2024

Lactobacillus acidophilus je probiotická baktéria. Výskum naznačuje, že konzumácia probiotík môže byť dobrá pre trávenie a celkové zdravie. Probiotiká sú prospešné kmene živých kvasiniek a baktérií. Štúdie (1) ukazujú, že konzumácia probiotík, ako je L. acidophilus, môže pomôcť podporiť trávenie a môže ponúknuť celý rad ďalších zdravotných výhod.

L. acidophilus je probiotická baktéria, ktorá sa prirodzene vyskytuje v ľudskom čreve a iných častiach tela. Táto baktéria pomáha tráviacemu systému rozkladať cukry, ako je laktóza, na kyselinu mliečnu. Je členom rodu baktérií Lactobacillus a hrá dôležitú úlohu v ľudskom zdraví (2).


Acidophilus 2 miliardy Now Foods | výživový doplnok | vitamín

V črevách každého človeka žijú miliardy baktérií a iných mikroorganizmov. Výskum (1) ukazuje, že konzumácia probiotík môže pomôcť zlepšiť rovnováhu medzi prospešnými a škodlivými baktériami, ktoré žijú v črevách. To môže pomôcť podporiť trávenie, ako aj poskytnúť ďalšie zdravotné výhody, ako je posilnenie imunitného systému.

Podľa National Cancer Institute Trusted Source (3) môže L. acidophilus tiež pomôcť chrániť pred škodlivými baktériami. Vytvárajú totiž kyslé prostredie, ktoré mikróby nemajú radi. Je jedným z najvýznamnejších typov rezidentných baktérií v črevnom trakte, a ako probiotikum sa používa už desaťročia.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v roku 2001 definovala skupinu prospešných baktérií, ktoré pri podaní v dostatočnom množstve vedú k zlepšeniu zdravotného stavu. Označila ich názvom probiotiká, a patrí sem aj Lactobacillus Acidophilus.

Lactobacillus Acidophilus

Môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu

Vysoká hladina cholesterolu môže zvýšiť riziko srdcových ochorení. To platí najmä pre „zlý“ LDL cholesterol. Našťastie štúdie naznačujú, že určité probiotiká môžu pomôcť znížiť hladinu cholesterolu a že L. acidophilus môže byť účinnejší ako iné typy probiotík (4, 5).

Okrem toho množstvo ďalších štúdií ukázalo, že jogurt doplnený o L. acidophilus pomohol znížiť hladinu cholesterolu až o 7 %, čo je viac ako bežný jogurt (6, 7, 8, 9). To ukazuje, že L. acidophilus (nie ďalšia zložka jogurtu) bola zodpovedná za priaznivý účinok.

Môže predchádzať a redukovať hnačku

Hnačka postihuje ľudí z mnohých dôvodov, vrátane bakteriálnych infekcií. Pri dlhšom trvaní môže byť nebezpečná, pretože má za následok stratu tekutín a v niektorých prípadoch aj dehydratáciu. Množstvo štúdií ukázalo, že probiotiká ako L. acidophilus môžu pomôcť predchádzať a redukovať hnačku, ktorá je spojená s rôznymi chorobami (10).

A čo viac, ak sa L. acidophilus konzumuje v kombinácii s iným probiotikom, môže pomôcť znížiť hnačku spôsobenú rádioterapiou u dospelých pacientov s rakovinou (11).

Podobne môže pomôcť znížiť hnačku spojenú s antibiotikami a bežnú infekciu nazývanú Clostridium difficile alebo C. diff (12).

Preskúmanie 12 štúdií zistilo, že probiotiká sú účinné pri prevencii cestovateľskej hnačky a že Lactobacillus acidophilus v kombinácii s iným probiotikom je najúčinnejší pri prevencii (13).

Neznášanlivosť laktózy

L. acidophilus pomáha telu metabolizovať a štiepiť laktózu. Laktóza je cukor nachádzajúci sa v mlieku a iných mliečnych výrobkoch. Podľa National Library of Medicine v USA (14) má asi 65 percent dospelých na celom svete ťažkosti s trávením laktózy po detstve. Laktózová intolerancia môže spôsobiť bolesť čriev, hnačku, plynatosť a nadúvanie.

L. acidophilus môžu pomôcť zmierniť účinky intolerancie laktózy tým, že pomáhajú telu metabolizovať laktózu. Štúdia (15) z roku 2016 porovnávala užívanie doplnkov L. acidophilus s placebom u ľudí s intoleranciou laktózy. Po 4 týždňoch suplementácie mali ľudia, ktorí užívali L. acidophilus, štatisticky významné zníženie symptómov intolerancie laktózy, ako sú kŕče a vracanie.


Acidophilus & Bifidus 8 miliárd Now Foods | výživový doplnok | vitamín

Môže pomôcť pri vaginálnych infekciách

Vaginóza a vulvovaginálna kandidóza sú bežné typy vaginálnych infekcií. Existujú dobré dôkazy, že L. acidophilus môže pomôcť pri takýchto infekciách.

Laktobacily sú zvyčajne najbežnejšie baktérie vo vagíne. Produkujú kyselinu mliečnu, ktorá zabraňuje rastu iných škodlivých baktérií (16).

Avšak v prípadoch určitých vaginálnych porúch, začnú iné druhy baktérií prevyšovať počet laktobacilov (17, 18).

Množstvo štúdií zistilo, že užívanie L. acidophilus ako probiotického doplnku môže predchádzať vaginálnej infekcií zvýšením počtu laktobacilov vo vagíne (19, 20).

Môže pomôcť predchádzať a znižovať príznaky prechladnutia a chrípky

Zdravé baktérie ako L. acidophilus môžu posilniť imunitný systém, a tak pomôcť znížiť riziko vírusových infekcií. Niektoré štúdie v skutočnosti naznačujú, že probiotiká môžu predchádzať a zlepšovať symptómy bežného prechladnutia (21, 22).

Ďaľšia štúdia zistila, že kombinácia L. acidophilus s iným probiotikom bola ešte účinnejšia (23). Podobná štúdia na L. acidophilus a inom probiotiku tiež zistila podobné pozitívne výsledky pri znižovaní symptómov prechladnutia u detí (24).

Bifidobacterium Lactis

Bifidobaktérie sú skupina baktérií nazývaných probiotiká, ktoré normálne žijú vo vašich črevách a žalúdku. Pomáhajú vášmu telu vykonávať základné funkcie, ako je trávenie a odvracanie škodlivých baktérií.

Bifidobacterium Lactis je veľmi silná prechodná probiotická baktéria. Vedecké štúdie dokázali, že B. Lactis zvyšuje imunitu, bojuje proti nádorovému bujneniu (25), zlepšuje trávenie a dokáže znižovať hladinu cholesterolu. Bifidobacterium Lactis obývajú črevá a hrubé črevo vo veľkom počte.

Primárnou funkciou Bifidobacterium Lactis je rozklad nášho telesného odpadu a pomoc pri vstrebávaní rôznych minerálov a vitamínov počas tráviaceho procesu.

Bifidobacterium Lactis alebo B. lactis zlepšuje naše celkové tráviace zdravie a účinne reguluje symptómy IBS (26, 27). Jednou z hlavných výhod tohto probiotika je zníženie presakovania čriev znížením priepustnosti črevnej steny a zastavením prechodu cudzích škodlivých látok do tela. Moduláciou priepustnosti črevnej steny Bifidobacterium Lactis kontroluje vstup látok do tela cez tráviaci systém, čím znižuje riziko autoimunitných ochorení.

Bifidobacterium Lactis má aj množstvo ďalších tráviacich výhod. Jednou z jeho mnohých výhod je zníženie zápalového účinku lepku na črevnú výstelku tenkého čreva, ako sa zistilo vo výskume z roku 2011. Okrem toho sa zistilo, že Bifidobacterium Lactis zabraňuje celiakii a pomáha pri trávení laktózy u jedincov s intoleranciou laktózy.

Bifidobacterium longum

Jednou z veľmi dôležitých baktérií je Bacterium longum. Táto prospešná baktéria je dôležitá pre zdravé črevá. Črevný mikrób Bifidobacterium longum môže zlepšiť ľudskú imunitnú odpoveď a pomôcť predchádzať poruchám čriev. Štúdie naznačujú, že môže tiež potláčať alergie, znižovať cholesterol a zlepšovať zdravie pokožky.

B. Longum pôsobí v hrubom čreve na fermentáciu širokej škály cukrov na kyselinu mliečnu. Vytvorením kyslého prostredia s nízkou rovnováhou pH nie sú škodlivé baktérie schopné žiť ani rásť.

Bifidobacterium Longum funguje ako lapač organizmu, ktorý hľadá a katabolizuje patogénne látky, ktoré sa dostanú cez horný GI trakt. Ako starneme, tento zdravý organizmus výrazne klesá, pričom dospelí ľudia majú niekedy pomer nie väčší ako 3 % vo vzťahu k celkovej črevnej flóre.

Výskum ukázal, že ak máte ulceróznu kolitídu, psoriázu alebo chronický únavový syndróm, máte v tele viac markerov (alebo indikátorov) zápalu. Ukázalo sa (28), že B. longum pri týchto stavoch znižuje markery zápalu.

V ďalšej štúdii (29) B. longum tiež znížila rôzne markery zápalu pri ochoreniach, ako je syndróm chronickej únavy a psoriáza.

Ak máte celiakiu, možno vás prekvapí, že B. longum môže byť nápomocný pri zlepšení celiakie. V štúdii (30) skúmajúcej účinky B. longum na pacientoch s neliečenou celiakiou mali tí, ktorí užívali B. longum, menej gastrointestinálnych symptómov, ako sú poruchy trávenia, zápcha a kyslý reflux, ako tí, ktorí užívali placebo.


Probiotiká 30 miliárd Webber Naturals | výživový doplnok | vitamín

Trpíte chronickou úzkosťou? Chronická úzkosť vedie k vyšším hladinám kortizolu, ako aj zníženej pamäti. B. longum môže byť nápomocný, ak trpíte úzkosťou. Štúdia (31) o účinku B. longum u zdravých dobrovoľníkov zistila, že hladiny kortizolu klesli a účastníci hlásili menšiu úzkosť. Okrem toho sa im zlepšila pamäť.

 

© AUTORSKÉ PRÁVA K ČLÁNKU VYHRADENÉ. Akékoľvek kopírovanie, publikovanie alebo šírenie obsahu z týchto zdrojov je zakázané bez predchádzajúceho písomného súhlasu VIS NATURA s.r.o.

 

Referencie

1. https://www.bmj.com/content/361/bmj.k2179
2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2519286/
3. https://www.cancer.gov/publications/dictionaries/cancer-drug/def/probiotic-acidophilus
4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26512560
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26473340
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25954637
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9683397
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10067658
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21700013
10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16728323
11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20444243
12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20145608
13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17298915
14. https://ghr.nlm.nih.gov/condition/lactose-intolerance#statistics
15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4875742/
16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20534435
17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16790461
18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24299970
19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27826653
20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20659602
21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23372900
22. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24780623
23. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19651563
24. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22507276
25. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15542102/
26. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16863564
27. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28483500
28. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3744517/
29. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1774839/
30. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23314670
31. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5314114/

Našli ste nejakú chybu? Dajte nám vedieť!

    menu